Jakie szkodniki mogą zaatakować storczyka? Jak je zwalczyć?

Występuje kilka rodzajów szkodników, które mogą w szczególny sposób zaszkodzić storczykom. Często są one bardzo ciężkie do wytępienia, a roślina nie do odratowania. Trzeba szybko interweniować, by pomóc storczykom. Poniżej podajemy kilka przykładów niechcianych lokatorów, na których należy zwrócić uwagę i zastosować odpowiednie działania.

Wełnowce to jeden z pasożytów, który może zaatakować orchideę
Wełnowce to jeden z pasożytów, który może zaatakować orchideę123RF/PICSEL

Wełnowce

Wełnowce to jedne ze szkodników, które atakują storczyki. Jak je rozpoznać? Są one mało ruchliwe i bardzo drobne. Żerują w kątach liści oraz w pąkach kwiatów. Uszkadzają roślinę poprzez wysysanie soku z rośliny, prowadząc do jej stopniowego obumierania. Domowy sposób na wełnowce atakujące storczyki to zastosowanie oprysku z wody i płynu do mycia naczyń. Aby zapobiec wystąpieniu szkodników w przyszłości, należy roślinie zapewnić optymalne warunki do jej prawidłowego wzrostu.

Wciornastki

Wciorniastki to niewielkie, ale uskrzydlone owady. Ponadto mają ciemny kolor i szybko się poruszają, co sprawia, że są trudne do wytępienia. Podobnie jak wełnowce, żerują one na liściach, wysysając z nich sok. Pod skórą rośliny pojawiają się pęcherzyki powietrza, które sprawiają, że zaatakowany egzemplarz przybiera srebrzystą barwę. Jednak nie jest to widok zdrowego okazu, gdyż po pewnym czasie liście storczyka obumierają, a w konsekwencji roślina obumiera. Jak zwalczać oraz zapobiegać występowaniu wciornastka? Po pierwsze należy porażone liście przepłukać ciepłą wodą, a następnie zastosować specjalne opryski.

Mszyce

Storczyk może zostać zaatakowany przez różne szkodniki np. mszyce
Storczyk może zostać zaatakowany przez różne szkodniki np. mszyce123RF/PICSEL

Storczyki mogą być też zaatakowane przez mszyce. Są to niewielkie owady, które mają około 3 mm długości. Ich cechą charakterystyczną są długie odnóża. To gatunek szybko rozmnażający się, dlatego zaraz po ich zauważeniu należy podjąć odpowiednie działania. Gdzie można je spotkać? Żerują głównie na pędach oraz pąkach kwiatów, ale także na liściach. Wysysając sok, powodują one stopniowe obumieranie rośliny. Ponadto mszyce wydzielają lepką maź, która dodatkowo sprzyja rozwojowi chorób bakteryjnych i grzybowych. Jak zwalczyć te szkodniki? Wystarczy użyć szmatki nasączonej alkoholem i delikatnie przetrzeć roślinę. Jeśli to nie pomoże, trzeba sięgnąć po środki chemiczne.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas