Na co chorują storczyki? Jak je uratować?

Czasem ciężko rozpoznać chorobę u storczyków. Nie zawsze brak kwitnienia spowodowany jest długim okresem wegetacji. Jeśli widać, że liście tracą swój kolor oraz jędrność, to znak, że z rośliną dzieje się coś niedobrego. Co więcej, jeśli korzenie zaczynają gnić lub wysychać, to można podejrzewać chorobę grzybową lub bakteryjną. Poniżej podpowiadamy, jakie choroby storczyków są najczęściej spotykane i jak sobie z nimi radzić.

Storczyki to piękne kwiaty, ale trzeba dbać o ich kondycję
Storczyki to piękne kwiaty, ale trzeba dbać o ich kondycję123RF/PICSEL

Jak rozpoznać chorobę u storczyków?

Jednym z niepokojących sygnałów świadczącym o tym, że coś złego dzieje się ze storczykiem, są żółkniejące liście. Z czasem tracą one swoją witalność i jędrność. Jeśli roślina jest chora, mogą dojść również inne alarmujące objawy. Jednym z nich jest szybki proces zakończenia kwitnienia. Liście nagle zasychają i obumierają.

Choroby storczyków: Grzybowe

Storczyki mogą cierpieć z powodu chorób grzybowych oraz bakteryjnych
Storczyki mogą cierpieć z powodu chorób grzybowych oraz bakteryjnych123RF/PICSEL

Storczyki mogą chorować z powodu infekcji bakteryjnych, wirusowych, a także chorób wywołanych grzybami. Ta ostatnia grupa chorób rozwija się szczególnie w środowisku słabo wietrzonym, wilgotnym oraz ciepłym. Choroby grzybowe mogą wywołać nieodwracalne skutki zdrowotne tych roślin. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na walkę z nimi. Ważne jest szybkie zastosowanie odpowiednich działań pielęgnacyjnych. Najczęściej stosowana technika to usunięcie porażonych części storczyka. Drugim ważnym aspektem jest odizolowanie chorej rośliny od pozostałych. Poniżej podpowiadamy, jakie choroby grzybicze storczyków mogą się pojawić i jak z nimi walczyć.

Fuzarioza storczyków - choroba ta objawia się więdnięciem pędów. Fuzarioza atakuje też liście storczyków. Stają się one pomarszczone, żółkną i z czasem obumierają. Po odcięciu pędów widoczne stają się fioletowe zabarwienia. Aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby, należy odciąć chore części storczyka, a następnie wymienić całkowicie podłoże. Na sam koniec trzeba zastosować oprysk, dostępnymi w sklepach ogrodniczych środkami.

Czarne plamy na liściach storczyka to objaw choroby grzybowej
Czarne plamy na liściach storczyka to objaw choroby grzybowej123RF/PICSEL

Czarna zgnilizna - to choroba, która dotyka zarówno wyższe partie rośliny, jak i jej korzenie. Rozwojowi infekcji sprzyja zbyt wysoka wilgotność powietrza. Można ją rozpoznać po gnijących korzeniach oraz pojawiających się na liściach plamach w kolorze czarnym lub ciemnobrunatnym. Co należy zrobić w tym przypadku? Usunąć natychmiast chorobowo zmienione miejsca i odizolować storczyka od reszty roślin. Następnie należy zrobić oprysk ze środków grzybobójczych.

Plamistość liści storczyków - pierwszym niepokojącym sygnałem są żółte plamki, które pojawiają się na spodniej części liści. Z czasem robią się coraz większe. Zmiany te mają nieregularne kształty, robią się czarne i zapadają. W ostatniej fazie choroby liście zamierają i opadają. Rośliny są słabe, przez co stają się łatwą pożywką dla szkodników. W tym przypadku koniecznością staje się zastosowanie specjalnych oprysków, które skutecznie zwalczą problem.

Choroby storczyków: Bakteryjne

Jeśli storczyka zaatakowała choroba, szybko zareaguj
Jeśli storczyka zaatakowała choroba, szybko zareaguj123RF/PICSEL

Choroby bakteryjne storczyków w łatwy sposób rozprzestrzeniają się w powietrzu. Najbardziej narażone na atak bakterii są słabe rośliny oraz te, u których żerują szkodniki. Jak rozpoznać bakteriozę u roślin? Przede wszystkim na liściach pojawiają się brązowe lub czarne plamy. W dotyku są one mokre oraz wydzielają nieprzyjemny zapach, co jest spowodowane rozkładaniem się tkanki liścia. Jakie choroby bakteryjne występują u storczyków i jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy.

Mokra zgnilizna - symptomem zwiastującym chorobę są małe i wodniste plamy, które z czasem powiększają się i ciemnieją. Po pewnym czasie bakteria zajmie całą powierzchnię liścia. Stanie się on miękki i wodnisty. Należy jak najszybciej zareagować, ponieważ bakteria może zająć całą roślinę i ją zniszczyć. Chorobie sprzyja wysoka temperatura oraz zalegająca na liściach woda. Aby zapobiec w przyszłości wystąpieniu tej choroby u storczyka, należy ograniczyć nawożenie go azotem oraz stosować opryski środkami miedziowymi.

Bakteryjna brązowa plamistość - Kiedy choroba atakuje storczyka, pojawiają się na nim miękkie i wodniste pęcherze, które z czasem stają się czarne i zapadnięte. Wystąpienie choroby powoduje zazwyczaj zranienie bądź mechaniczne uszkodzenie skórki rośliny. Aby zapobiec ponownemu wystąpieniu objawów, należy zmniejszyć temperaturę i wilgotność powietrza, a także zwiększyć przepływ powietrza. Kolejnym krokiem jest usunięcie chorej części rośliny, a następnie miejsce to obsypać węglem drzewnym. W tym przypadku również sprawdzą się opryski środkami miedziowymi.

Błędy w pielęgnacji storczyka

Często brak wiedzy na temat prawidłowej pielęgnacji orchidei prowadzi do jej stopniowego obumierania. Przegniłe i pomarszczone liście świadczą o tym, że storczyk jest przelany. Jeśli natomiast występuje pleśń i glony w okolicach korzeni to sygnał, że wnętrze doniczki ma niedostateczną wentylację. Co jeszcze źle wpływa na rozwój storczyka? Zbyt wysoka temperatura w połączeniu z małą wilgotnością. Storczyki wymagają odpowiedniej troski oraz optymalnych warunków, w których bez przeszkód będą mogły się rozwijać.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas