Jakie trawy ozdobne do ogrodu?

Trawy cieszą się coraz większą popularnością pośród roślin ogrodowych i nie może to nikogo dziwić – mają bowiem niezwykle wiele zalet! Są niezwykle zróżnicowane, bardzo łatwe w uprawie i w rozmnażaniu oraz w większości wieloletnie. Świetnie nadają się do komponowania w większych kompozycjach. Większość traw ozdobnych właśnie w drugiej połowie lata prezentuje się najokazalej, dlatego jest to najlepszy czas do ich zakupu. Trawy sprawdzą się w każdym ogrodzie, więc – poszukajmy odpowiedniej dla naszego!

Zalety traw

Trawy są roślinami bardzo łatwymi w uprawie, rzadko chorują i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W sprzedaży jest ogromna różnorodność ich gatunków i odmian, co roku też pojawiają się nowe, dlatego możemy wybierać spośród traw różnej wysokości, pokroju, kolorów liści i kwiatostanów. A warto się na nie zdecydować. Przy każdym podmuchu wiatru szeleszczą ich liście oraz migotają w słońcu, dzięki czemu dodają element ruchu i dźwięku w ogrodzie.

Mają bardzo wiele zastosowań: mogą być tłem dla innych roślin, stanowić część większej kompozycji na rabacie czy wrzosowisku z wyższych traw, można z nich tworzyć nawet żywopłoty. Dzięki wysokiej odporności na zanieczyszczenia powietrza, często są elementem zieleni miejskiej, sadzi się je także w miastach na rabatach przy restauracjach, hotelach itp. Większość traw ma też bardzo małe wymagania glebowe, dlatego nadają się niemal na każde stanowisko.

Wybór traw do ogrodu

Najważniejszą kwestią w wyborze traw do naszego ogrodu jest to, jakiemu celowi miałyby służyć. Ważne są też uwarunkowania siedliskowe, szczególnie klimatyczne, jeśli bowiem mieszkamy w rejonie o ostrych zimach to wbrew temu, co czasem mówią sprzedawcy, niektóre gatunki mogą nie przetrwać do wiosny (szczególnie wrażliwe są gatunki o czerwonych liściach).

Trawy są bardzo zróżnicowane, dlatego przed zakupem powinniśmy sprawdzić jaki pokrój, wielkość i barwę ma interesujący nas gatunek czy odmiana. Czy jest dekoracyjna przez cały okres wegetacyjny czy tylko w okresie kwitnienia.

Niskimi trawami występującymi w różnych odcieniach są turzyce i kostrzewy. Lubią one stanowiska słoneczne i piaszczyste. Dla odróżnienia, spośród pięknych traw preferujących stanowiska zacienione, polecić można Hakonechloe.

Z traw wyższych niezwykle efektowne są rozplenice i miskany, których jest wiele gatunków i odmian. Szczególnie pięknie wyglądają w okresie kwitnienia oraz dojrzewania nasion.

Niezwykle dekoracyjna jest np. imperata cylindryczna ‘Red Baron’, która ma przepiękne purpurowe liście i może stanowić piękną domieszkę na rabacie i jest też oryginalną rośliną okrywową.

Uprawa

Większość traw ma małe wymagania siedliskowe. Są odporne na susze, jedynie w młodości, zanim się dobrze ukorzenią, powinniśmy zapewnić im odpowiednią ilość wody. Wszystkie trawy ozdobne najlepiej jest rozmnażać wczesną wiosną przez podział kęp. Co kilka lat, należy przeprowadzić zabieg odmłodzenia, przez wykopanie oraz podzielenie szpadlem starszej kępy i podzielenie jej na kilka mniejszych roślin.

Przemarznięte w zimie części nadziemne traw obcinamy dopiero wiosną, ponieważ niektóre z nich również zimą stanowią oryginalną ozdobę ogrodu, a poza tym chronią przed mrozem korzenie (możemy je związać, dzięki czemu jeszcze lepiej spełnią tę funkcję).

Trawy nawozimy wczesną wiosną, najlepszy jest długodziałący nawóz mineralny w najmniejszej dopuszczonej przez producenta dawce, ponieważ łatwo można je przenawozić i trawy nie wyglądają wtedy estetycznie. Można również nawozić na wiosnę kompostem. Trawy rzadko padają ofiarą szkodników czy chorób grzybowych, co czyni je bardzo wygodnymi w uprawie roślinami.

Niektóre z traw (np. miskant cukrowy) są bardzo ekspansywne, toteż trzeba zawczasu pomyśleć o ich ograniczeniu poprzez zastosowanie odpowiednich barier wkopywanych wokół trawy, która uniemożliwia rozprzestrzenienie się korzeni dalej niż na to pozwolimy. Warto kupować sadzonki od pewnego sprzedawcy, ponieważ znajomość odmiany wiele nam powie o jej właściwościach a często są one mylone.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas