Jakie trawy ozdobne wybrać do ogrodu?

Trawy ozdobne coraz częściej spotykane są w polskich ogrodach. Zdobyły uznanie ze względu na to, że są niezwykle wytrzymałe i mają małe wymagania, a przy tym pięknie dekorują przestrzeń wokół domu. Dodatkowo są odporne na choroby i szkodniki, a także mogą rosnąć w jednym miejscu nawet przez kilkadziesiąt lat. Różnorodne gatunki traw ozdobnych dobrze komponują się w ogrodach formalnych, wiejskich, angielskich czy orientalnych, ale sprawdzą się też i w tych bardziej naturalnych i „dzikich”. Mogą stanowić tło dla innych roślin, być samodzielnymi ozdobami ogrodu lub dekorować skalniaki i oczka wodne. Które gatunki traw ozdobnych warto wybrać do ogrodu?

Trawa pampasowa
Trawa pampasowa©123RF/PICSEL

Miskant chiński

Miskant chiński
©123RF/PICSEL

Jedną z najpopularniejszych traw ozdobnych do ogrodu jest miskant chiński. Roślina osiąga od 1 do 2 metrów wysokości. Miskant efektownie się prezentuje ze względu na to, że ma długie zielone liście z jasnym poprzecznym paskiem i srebrzystoszare kwiatostany. Przypomina dzięki temu bambusy. Ta wysoka trawa nadaje się do dekoracji oczka wodnego lub jako tło dla innych roślin. Kwitnie od sierpnia. Miskanty lubią nasłonecznione miejsca i żyzne, gliniaste podłoża. Są odporne na mrozy, ale warto je okryć na zimę.

Trawa pampasowa

Niezwykle okazałą i dekoracyjną trawą ozdobną jest trawa pampasowa, która dorasta do 2-3 metrów wysokości. Tworzy rozłożyste kępy, a wieńczą je puszyste pióropusze w kolorze różowym, kremowym lub białym. Trawa pampasowa kwitnie jednak dość późno – zakwita pod koniec września, przekwita w październiku. Najlepiej prezentuje się sadzona pojedynczo w wyeksponowanym miejscu, np. na trawniku czy przy oczku wodnym. Sprawdzi się jako kwiat cięty i do tworzenia suchych kompozycji. Trawa pampasowa wymaga miejsc ciepłych, słonecznych oraz wilgotnej, żyznej gleby. Warto też stosować do niej nawozy potasowe. Przed zimą należy ją zabezpieczyć – obwiązać liście sznurkiem i przykryć matą. Odmianą odporną na niską temperaturę jest „Pumila” (ma kremowe kwiatostany).

Rozplenica japońska

Imperata cylindryczna
©123RF/PICSEL

Duże wrażenie robi także rozplenica japońska, zwana też piórkówką. Jest to niezwykle zwiewna trawa o rozłożystych kępach w kształcie fontanny. Posiada szarozielone liście i puszyste, wiechowate kwiatostany. Osiąga ok. 60-80 cm wysokości. Może zdobić oczka wodne i wrzosowiska, ale nadaje się też do kompozycji rabatowych. Można uprawiać ją także w doniczkach. Rozplenica lubi stanowiska słoneczne i osłonięte przed wiatrem, dobrze też znosi zimę (warto ją jednak okryć). Preferuje gleby przepuszczalne, bogate w składniki odżywcze. Dobrze ukorzeniona potrafi przetrwać okresy przesuszenia.

Imperata cylindryczna „Red Baron”

Jedną z najbarwniejszych traw ozdobnych jest imperata cylindryczna „Red Baron”. Często nazywa się ją też trawą czerwoną ze względu na jej intensywnie czerwone liście. Barwa ta może utrzymywać się do późnej jesieni, a nawet do wczesnej zimy. Imperata może mierzyć od 30 do 60 cm wysokości, kępy wznoszą się prawie pionowo. Sadzie się ja w grupie, np. przy trawniku czy jako dekorację oczka wodnego. Świetnie komponuje się z trawą pampasową lub trawami srebrzystymi. Imperata nie ma dużych wymagań, lubi wilgotną glebą i nasłonecznione miejsca (wtedy najlepiej się wybarwia). Dobrze znosi mrozy, ale warto ją okrywać na zimę.

Dmuszek jajowaty

Dmuszek jajowaty
©123RF/PICSEL

Do niskich traw, które idealnie nadają się do przykrycia podłoża lub uprawy na skalniakach, należy z pewnością dmuszek jajowaty. Jest to roślina jednoroczna lub dwuletnia, która osiąga 20-40 cm wysokości i kwitnie od maja do sierpnia. Efektowne są przede wszystkim kwiatostany dmuszka o białych kulistych kłosach. Z tego względu roślinę nazywa się potoczne „zajęczym ogonem”. Można ją uprawiać na rabatach, skalnikach i w pojemnikach. Dmuszek jest łatwy w uprawie, dobrze rośnie na przepuszczalnych, piaszczystych glebach. Lubi też słoneczne stanowiska.

Kostrzewa sina

Na rabaty i skalniaki oraz jako roślinę okrywową warto wykorzystać kostrzewę siną (inaczej kostrzewę popielatą). Dorasta do 30 cm i tworzy małe kępki z sinozielonych, niebieskawych liści. Kostrzewa sina jest rośliną krótkowieczną, ale ma bardzo efektowny wygląd i łatwo się rozsiewa. Jest też łatwa w uprawie, lubi słoneczne miejsca oraz suche, piaszczysto-gliniaste gleby ubogie w składniki odżywcze. Dobrze też znosi mrozy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas