Reklama

Jesteś zabiegana i brakuje ci czasu?

Dbanie o siebie i maluszka, a jednocześnie o rozwój własnej kariery zawodowej to spore wyzwanie. Podpowiedzi specjalistów pomogą mu sprostać.

Polki przede wszystkim myślą o innych - własne potrzeby stawiając na ostatnim miejscu. W rezultacie często czują się zmęczone i sfrustrowane. Jeśli nie wiesz, jak poprawić swoją sytuację, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Zaczerpnęliśmy je z profesjonalnych poradników dla menadżerów. Są... całkiem proste.

1. Odnajdź głównych pożeraczy czasu

Przez najbliższy tydzień uczciwie zapisuj w kalendarzu wszystko, co robisz w ciągu dnia (co do pół godziny). Jeśli wieczorami prowadzisz przez telefon długie rozmowy z przyjaciółką albo w pracy przeglądasz internet, koniecznie to uwzględnij! Dzięki temu rozpoznasz "złodziei czasu" i lepiej zorganizujesz swoje zajęcia.

Reklama

2. Zrób listę swoich priorytetów

Sprawdź, które czynności pochłaniają najwięcej twojego czasu. Zdecyduj, co jest najważniejsze (codzienne pranie, oglądanie TV, zakupy). Wykreśl niepotrzebne z nich. Nie dodawaj do listy nowych zajęć (każde dodatkowe oznacza rezygnację z tego, które już jest w kalendarzu).

3. Zacznij dzielić obowiązki

To trudne zadanie zarówno w pracy, jak i w domu. Ale konieczne! Angażuj w zadania koleżanki lub podwładnych. Poproś męża, by wziął na siebie niektóre prace domowe. A może opłaca wam się wynająć kogoś do sprzątania lub prasowania? Może warto wydać 30-40 zł, by mieć wolne pół soboty?

4. Obniż wymagania, jakie sobie stawiasz

W tygodniu dom nie musi lśnić czystością, a dzieci nie potrzebują codziennie obiadu z dwóch dań. Na pewno wolą uśmiechniętą mamę, która się z nimi trochę pobawi...

5. Planuj wszystko, nawet relaks

Wpisuj w kalendarz rodzinne atrakcje i wyjścia. Nie zostawiaj tego przypadkowi. Dodatkowe zajęcia podziel między siebie i partnera. Kiedy on będzie z maluchem na urodzinach, ty możesz iść na basen.

6. Wysypiaj się i dobrze odżywiaj

Twoje zdrowie i stan ducha są bardzo ważne. Jeśli się pochorujesz, wszystko stanie na głowie. Inwestuj w siebie - to nie egoizm, ale oznaka zdrowego rozsądku!

7. Czym prędzej naucz się mówić NIE!

Nawet gdy znajomi zaproponują ci wypad do kina, nie musisz się godzić, jeżeli akurat potrzebny ci czas na wypoczynek. Nikt się nie obrazi, jeśli zaproponujesz inny termin.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: macierzyństwo | niemowlę

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama