Reklama

Kiedy i jak zasiać rzeżuchę i owies na Wielkanoc?

Rzeżucha podobnie jak owies dawno zyskała miano wielkanocnego evergreenu. Może śmiało służyć jako oryginalna zielona patera dla wielkanocnych jaj, tudzież podstawka dla świątecznego baranka. Miłośnicy niekonwencjonalnych przekąsek cenią ja też za jej nietuzinkowy, mocny smak. Idealnie sprawdzi się między innymi jako dodatek do kanapek. Równie pięknie wielkanocny stół czy świąteczny koszyczek przyozdobi zielony owies. Kiedy najlepiej zasiać rzeżuchę, a kiedy owies i jak dokładnie to zrobić? Wszystkie potrzebne wskazówki znajdziesz poniżej.

Zasiej rzeżuchę odpowiednio wcześnie

Jeśli chcesz cieszyć się pięknym widokiem rzeżuchy w święta wielkanocne, musisz zasiać ją odpowiednio wcześnie. Najlepiej zacząć działać już dziesięć dni wcześniej. Tyle średnio potrzebuje na swój wzrost ta naturalna, tradycyjna wielkanocna ozdoba. W warunkach domowych siejemy ją zwykle na mokrej wacie. Pamiętaj, jeśli chcesz uzyskać "kopułkę" z rzeżuchy, wysiewaj w doniczce odwróconej do góry dnem, a jeśli "płaską łączkę" - użyj zwykłego talerzyka.

Jak siać rzeżuchę krok po kroku?

Talerzyk albo doniczkę odwróconą do góry dnem wyłóż grubą warstwą wilgotnej watki. Wysyp na niego gęsto nasiona rzeżuchy, tak aby znajdowały się blisko siebie, ale jednocześnie nie nachodziły jedne na drugie. Gotowy talerzy postaw w nasłonecznionym miejscu, najlepiej na parapecie okiennym. Sprawdzaj, czy wata jest wilgotna i regularnie ją podlewaj. Do tej ostatniej czynności najlepiej używaj zraszacza. Jeśli go nie masz, to podlewaj go kubeczkiem, ale bardzo delikatnym strumieniem - tak aby nie połamać łodyżek.

Reklama

Jak zasiać owies na Wielkanoc?

Przede wszystkim musisz postarać się o dobrej jakości ziarno owsa. Możesz je nabyć na przykład w sklepie ogrodniczym. Na tackę lub na talerzyk nałóż dużą ilość gazy i obficie skrop je wodą. Na tak przygotowany talerzy wysyp owies. Należy pilnować, aby gaza była cały czas wilgotna, ale jednocześnie nie nadmiernie, bo nasiona zaczną gnić. Po sześciu-ośmiu dniach zielona łączka powinna być gotowa i utrzymać się przez następne dwa tygodnie.

Owies można też wysiać do płytkiej doniczki z ziemią. Będziesz potrzebować około dwóch dni na zazielenienie się łączki. W tej opcji nie można zapomnieć o podlewaniu, utrzymując ziemię stale wilgotną.

Pojemnik z wysianym ziarnem owsa należy postawić w ciepłym, jasnym miejscu. Najbezpieczniej jest wysiać owies do doniczki około dwanaście dni wcześniej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: owies
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama