Kiedy przycinać bukszpany?

Bukszpan zwyczajny to jedna z najbardziej popularnych i lubianych roślin ogrodowych. Zdobi przestrzeń błyszczącymi i zimozielonymi listkami, często pełni funkcję efektownego żywopłotu. Ogrodnicy doceniają fakt, że dobrze znosi przycinanie, a jego formowanie nie sprawia szczególnych trudności. Trzeba jednak wiedzieć, kiedy ciąć bukszpany, by zrobić to umiejętnie, czego rezultatem będzie równomierny wzrost i zagęszczenie krzewów.

Wiosną nie zapomnij o pielęgnacji bukszpanów
Wiosną nie zapomnij o pielęgnacji bukszpanów123RF/PICSEL

Co daje cięcie bukszpanu?

Kreatywni ogrodnicy są w stanie tworzyć z bukszpanów fantazyjne kształty, zamieniając rośliny w oryginalne zielone rzeźby. Jednak przycinanie bukszpanu w ogrodzie ma przede wszystkim zapewnić mu stymulację do bujnego wzrostu i zagęszczanie się równomiernie na całej wysokości. Jeśli zrobimy to poprawnie, unikniemy niezbyt estetycznego przerzedzania się krzewu, a bukszpan stanie się akcentem, który łatwo będzie wkomponować do dowolnej aranżacji.

Ogrodowe błędy. Co robimy źle przy pielęgnacji ogrodu? infoWire.pl

Kiedy ciąć bukszpan?

Wybór odpowiedniego terminu pozwoli nam wykorzystać w pełni wszystkie dekoracyjne walory zielonego krzewu. Przycinanie jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, po którym bukszpan regeneruje się szybko, ale bez niego nie będzie w stanie zdrowo się rozwijać. Zatem jak wybrać właściwy moment? Przyjmuje się uniwersalną zasadę, że bukszpan należy przycinać co najmniej dwa razy podczas sezonu.

  • Pierwsze cięcie wykonujemy wiosną - poleca się kwiecień. Jeśli zima nie była zbyt mroźna i długa, a wiosna przyszła stosunkowo wcześnie, do pracy można przystąpić już pod koniec marca.
  • Drugim obowiązkowym terminem cięcia bukszpanu jest lato. Doświadczeni ogrodnicy wskazują na konieczność zaplanowania zabiegu na pierwszą połowę sierpnia.

Jakie warunki są najlepsze?

Przycinanie bukszpanu najrozsądniej jest zaplanować na suchy dzień. Świeżo przycięta roślina nie powinna być wystawiona na dużą wilgoć, ale mocne promienie słońca również jej nie służą. Z tego względu za cięcie bukszpanu zabierajmy się późnym popołudniem.

Jak przycinać bukszpan? Podstawowe informacje

Jeśli ograniczamy się do przycinania krzewu dwa razy w sezonie, pędy powinniśmy skrócić o jedną trzecią długości. Jednak decydując się na uzyskanie i utrzymanie konkretnego kształtu krzewów, cięcie formujące będzie wymagać od nas więcej uwagi, precyzji i regularnego przycinania. W takiej sytuacji nie dokonujemy radykalnego cięcia, a jedynie skracamy zbyt wybujałe pędy. Do zabiegu przystępujemy średnio raz na cztery tygodnie. Zaczynamy w kwietniu, kończymy w pierwszej połowie września.

Bukszpan zwyczajny: Co jeszcze trzeba o nim wiedzieć?

Choć tym razem skupiamy się na konkretnym zabiegu, zawsze warto odświeżyć sobie wiedzę na temat wymagań tej powszechnie cenionej rośliny.

  • Bukszpany są w stanie poradzić sobie nawet w cieniu, ale najbardziej odpowiadają im stanowiska umiarkowanie nasłonecznione oraz w półcieniu.
  • Konieczne jest regularne, lecz niezbyt obfite podlewanie bukszpanów. Gleba powinna być tylko delikatnie wilgotna. Nadmiar wody długo utrzymujący się w ziemi może mieć destrukcyjny wpływ na system korzeniowy.
  • Nie mają dużych wymagań w kwestii gleby. Najbardziej odpowiada im podłoże przepuszczalne o odczynie umiarkowanie kwaśnym lub obojętnym. 

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas