Jak przyciąć hortensje?
Hortensje to krzewy, które mają rzeszę zwolenników. Wszystko za sprawą przepięknych kwiatostanów, które są prawdziwą ozdobą ogrodów. Ich ogromne kwiaty nie wytworzą się, jeśli nie przytnie się hortensji! Choć zabieg wydaje się banalny, to na pewne aspekty trzeba uważać. Dlaczego? Ponieważ istnieje wtedy ryzyko, że roślina nie zakwitnie! Jak przyciąć hortensję? Sprawdźmy!
Czy każdą hortensję trzeba przycinać?
Hortensje to bardzo efektowne rośliny i ich przycinanie jest kluczowe, aby wyrosły na nich przepiękne kwiatostany. Okazuje się, że każda odmiana: bukietowa, ogrodowa i krzewiasta, tego zabiegu wymagają, jednak w różnych terminach! Jeśli zrobimy to w nieodpowiednim momencie, możemy pożegnać się z obfitym kwitnieniem hortensji przez cały sezon.
Sprawdź koniecznie: Jak podlewać storczyki?
Jak przycinać hortensje?
Jeśli w naszym ogrodzie wdzięcznie prezentuje się hortensja ogrodowa, to wiosną koniecznie trzeba się wstrzymać z jej przycinaniem! Usuwanie pędów jest możliwe, ale wyłącznie po kwitnieniu, które przypada na sierpień. Jak przycinać hortensję ogrodową? Wystarczy za pomocą sekatora pozbyć się chorych i suchych łodyg zaraz pod miejscem występującego defektu.
Jeśli przytniemy hortensję ogrodową w marcu, to zatracimy ich piękny wygląd na lato. Dlaczego? Ponieważ kwiatostany tworzą się na pędach zeszłorocznych!
Jak przyciąć hortensje na wiosnę?
Wiosennego przycinania wymagają dwie hortensje: bukietowa oraz krzewiasta. Pierwszą z nich należy skracać o 1/3 długości, ale starsze i wybujałe można skrócić o 2/3. Natomiast drugi krzew wymaga bardziej radykalnego cięcia: należy zostawić łodygi o długości ok. 30 cm nad ziemią. To sprawi, że hortensja krzewiasta uzyska bardzo ładny pokrój.
Kiedy należy przycinać hortensje bukietowe i krzewiaste? Zabieg ten należy przeprowadzić w marcu, zanim rozwiną się liście na łodygach.
Przycinanie hortensji bukietowej i krzewiastej na wiosnę jest bezpieczne, ponieważ kwiaty tworzą się na pędach tegorocznych.