Kiedy siać owies na Wielkanoc? Dopilnuj terminu, a będzie w pełnej krasie

Intensywnie zielone pędy owsa jednoznacznie kojarzą się z wiosennym przebudzeniem natury. Nic dziwnego, że stanowi on kapitalną ozdobę świątecznego stołu. Owies wielkanocny pięknie wygląda na tle świeżych kwiatów i innych okolicznościowych dekoracji. Chcesz wyhodować go samodzielnie? To nic trudnego! Podpowiadamy, kiedy siać owies wielkanocny i jak to zrobić, by podczas świątecznych dni prezentował się nienagannie.

Sprawdź, jak wysiewać owies, by stworzyć naturalną ozdobę wielkanocnego stołu
Sprawdź, jak wysiewać owies, by stworzyć naturalną ozdobę wielkanocnego stołu123RF/PICSEL

Pomysłowy owies na Wielkanoc

Młode pędy owsa przypominają wyglądem zieloną trawkę, która wprowadzi wiosenny klimat do każdego mieszkania. Taka ozdoba przybliży cię do natury nawet w centrum ruchliwego miasta. Wielkanocny owies można wysiewać w doniczkach albo na niewielkim talerzyku. Bardziej kreatywne osoby decydują się na finezyjne pojemniki lub umieszczają nasiona w oczyszczonych skorupkach jajek. Przełożenie ich do wiklinowego koszyka jeszcze bardziej podkreśli świąteczną atmosferę.

Czasem niewiele trzeba, by odświętnie udekorować dom
Czasem niewiele trzeba, by odświętnie udekorować dom123RF/PICSEL

Kiedy siać owies wielkanocny?

Z tym zadaniem poradzi sobie każdy. Ważne jest, aby dopilnować właściwego terminu wysiewu owsa. Na rozwój potrzebuje około 10 dni. Jeśli jednak zależy ci na uzyskaniu bujnego okazu, owies wysiewaj dwa tygodnie przed Wielkanocą. Zyskasz pewność, że twoja roślinna dekoracja będzie prezentować się naprawdę efektownie.

Jak zasiać owies wielkanocny w doniczce?

Nasiona owsa bez problemu znajdziesz na targu, w sklepie ogrodniczym czy kwiaciarni. Jeśli decydujesz się na uprawę w doniczce, wybierz płaski pojemnik, który wypełnisz mieszanką ziemi ogrodniczej  i piasku. Co dalej?

  • Rozłóż nasiona owsa i przykryj je cienką warstwą podłoża.
  • Spryskaj obficie wodą i dbaj o to, by ziemia w doniczce stale była lekko wilgotna. Uważaj jednak, by nie przelewać swojej domowej uprawy. Nadmiar wody sprawi, że nasiona zgniją.
  • Doniczkę z owsem wielkanocnym ustaw na słonecznym parapecie. Światło i ciepło sprzyjają bujnemu rozwojowi rośliny.

Owies wielkanocny na wacie

Ten patent może nam kojarzyć się z prostą uprawą rzeżuchy, która również pojawia się w wielu domach w okresie Wielkanocy. Przygotuj płaski i niezbyt szeroki talerz, który wyłożysz grubą warstwą waty lub ligniny. Materiał powinien być dobrze nasączony wodą. Ułóż na nim nasiona owsa. W tym wariancie również umieść naczynie w ciepłym i jasnym miejscu. Parapet nad kaloryferem będzie jak znalazł!

Czy owies wielkanocny można jeść?

Postrzegamy go przede wszystkim w kategoriach przyjemnej dla oka ozdoby. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wielkanocny owies jest jadalny. Co prawda jego smak nie jest zbyt wyrazisty, więc sam w sobie nie stanowi wybornego rarytasu. Doskonale jednak urozmaici jajecznicę podczas świątecznego śniadania. Dodawać go można do omletów, sałatek, kanapek czy koktajli.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas