Kończy się OC – co robić?

Ważność ubezpieczenia Twojego samochodu dobiega końca i zastanawiasz się, co w tej sytuacji zrobić? W takim razie mamy dla Ciebie garść porad, które pomogą w podjęciu najlepszej decyzji i pozwolą na uniknięcie potencjalnie kosztownych błędów.

article cover
materiały promocyjne

materiały promocyjne partnera

Przedłużenie polisy w obecnym towarzystwie

Podstawową możliwością jest przedłużenie OC w obecnym towarzystwie. Oczywiście dotyczy ona wyłącznie kierowców, którzy już posiadają dane auto dłużej niż 12 miesięcy, bo właśnie po takim czasie wygasa obowiązkowe ubezpieczenie. Towarzystwo na kilkanaście dni przed upływem ważności polisy przeważnie przesyła propozycję jej przedłużenia na nowych warunkach, więc wystarczy tylko wyrazić na nią zgodę. Czy jednak rzeczywiście jest to optymalne rozwiązanie?

Nawet jeśli rok temu dane towarzystwo miało dla Ciebie najlepszą ofertę, wcale nie jest powiedziane, że po upływie 12 miesięcy sytuacja będzie wyglądała identycznie. Zmiana jest tym bardziej prawdopodobna, jeśli w tym czasie na Twoim koncie pojawiły się szkody, a z Twojej polisy zostało wypłacone odszkodowanie. Dlatego przed przedłużeniem ubezpieczenia w obecnym towarzystwie upewnij się, że rzeczywiście proponuje ono najkorzystniejszą, czyli najtańszą ofertę.

Wykupienie OC w nowej firmie

Drugą możliwością jest wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia w towarzystwie innym niż obecne. Kiedy opłaca się skorzystać z tego rozwiązania? W tym przypadku obowiązuje podobna zasada jak przy przedłużeniu polisy w aktualnej firmie, czyli trzeba mieć pewność, że wybiera się najtańsze OC. Ale jak to sprawdzić? Jak uzyskać gwarancję, że rzeczywiście dana oferta jest najkorzystniejsza? Jako że składkę oblicza się indywidualnie i jest ona różna dla każdego kierowcy, w tym celu konieczne staje się wyliczenie jej w wielu towarzystwach i porównanie. Jak to zrobić?

Aby nie marnować czasu na obliczanie ceny OC w każdym towarzystwie z osobna, warto porównać wiele ofert za jednym razem, a na to pozwalają internetowe porównywarki ubezpieczeniowe. Za ich pomocą można wykonać kalkulację składki w wielu towarzystwach za jednym razem, oszczędzając czas i przy okazji pieniądze. Na podstawie uzyskanych wyników dowiadujesz się, gdzie możesz kupić najtańsze OC, co pozwala Ci na uniknięcie niepotrzebnych wydatków z powodu wyboru drogiej polisy. Na taki sam efekt szybkiego porównania wielu ofert można liczyć w ramach współpracy z multiagencją lub niezależnym agentem ubezpieczeniowym.

W przypadku wykupienia ubezpieczenia w innym towarzystwie niż obecne ważne jest również to, żeby wypowiedzieć wygasającą polisę. W przeciwnym razie zostanie one przedłużona w sposób automatyczny, co będzie oznaczało naliczanie opłat do czasu, aż z niej zrezygnujesz. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź linkowaną stronę i przeczytaj, jak wypowiedzieć umowę OC.

Rezygnacja z ubezpieczenia

Istnieje jeszcze możliwość całkowitej rezygnacji z obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia, jednak w tym przypadku muszą zostać spełnione określone warunki. Podstawową kwestią jest wyrejestrowanie pojazdu - jeżeli widnieje on w bazie zarejestrowanych samochodów, niezależnie od stanu technicznego i prawnego musi mieć wykupione OC. Z kolei wyrejestrowanie jest możliwe w następujących sytuacjach:

  • złomowanie,
  • sprzedaż zagranicę,
  • kradzież.

Upraszczając, w praktyce chodzi o pozbycie się samochodu z różnych przyczyn, a następnie wyrejestrowanie. Trzeba przy tym pamiętać, że przed datą wyrejestrowania auto musi być objęte OC przez cały czas - w przeciwnym wypadku właścicielowi grozi wysoka grzywna w wysokości kilku tysięcy złotych.

materiały promocyjne partnera
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas