Kostka brukowa będzie jak nowa. Proste sposoby na plamy i mech

Czyszczenie kostki brukowej to niezbędny zabieg dla utrzymania powierzchni w dobrym stanie przez długie lata. Chcąc cieszyć się widokiem uporządkowanej posesji, nie musisz sięgać po kosztowne preparaty i uciekać się do skomplikowanych zabiegów. Podpowiadamy, jak czyścić kostkę brukową domowymi sposobami. Z łatwością pozbędziesz się uporczywych plam z oleju, rdzy, mchu oraz chwastów.

Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu kostki brukowej. Dzięki temu będzie wyglądała estetycznie
Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu kostki brukowej. Dzięki temu będzie wyglądała estetycznie123RF/PICSEL

Czyszczenie kostki brukowej raz w roku nie wystarczy. Jak często należy to robić?

Zabrudzenia należy eliminować na bieżąco. Zwłaszcza w sytuacjach, kiedy na kostce przed domem pojawiły się szpecące plamy, np. z oleju silnikowego czy tłuszczu z grilla. Im wcześniej zareagujemy, tym łatwiej będzie je usunąć. Jednocześnie ochronimy powierzchnię przed przebarwieniami, które mogłyby zostać na stałe.

Poza tego rodzaju przypadkami kostkę warto czyścić trzy razy w sezonie. Wiosną jej konserwacja jest konieczna ze względu na niesprzyjające warunki, na które materiał był narażony zimą. Zaliczają się do nich przede wszystkim:

  • niskie temperatury;
  • śnieg;
  • lód;
  • środki stosowane, aby ograniczyć ślizganie się po powierzchni, np. sól.

Do pracy ponownie przystępujemy latem, aby odświeżyć kostkę oraz jesienią w celu zabezpieczenia jej przed zimą.

Pielęgnacja kostki brukowej dla początkujących

Planując inwestycję w położenie kostki brukowej na posesji, trzeba zwrócić uwagę na sam produkt. Wielu producentów ma w swojej ofercie bruk impregnowany, który jest bardziej odporny na zabrudzenia i szkodliwe czynniki. Jeśli jednak przed naszym domem mamy kostkę bez warstwy ochronnej, warto taki preparat zastosować już po ułożeniu.

Porządki rozpoczynamy od prozaicznego zamiatania i usuwania liści, przekwitłych płatków kwiatowych, piasku i kurzu. Tak przygotowana nawierzchnia będzie gotowana na właściwie zabiegi myjące.

Proste rozwiązania bywają najlepsze

Najmniej skomplikowanym, a jednocześnie skutecznym sposobem na czyszczenie kostki brukowej jest użycie ciepłej wody. Polecamy wykorzystać myjkę ciśnieniową, dzięki której uda się dokładnie wypłukać zabrudzenia. Patent ten poradzi sobie nawet z tłustymi plamami. W celu zwiększenia skuteczności, wodę można wcześniej wymieszać z łagodnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń.

Ręczne usuwanie mchu jest czasochłonne, jednak ma sens, jeśli wspomożemy się specjalistycznymi szczotkami
Ręczne usuwanie mchu jest czasochłonne, jednak ma sens, jeśli wspomożemy się specjalistycznymi szczotkami123RF/PICSEL

Czyszczenie kostki brukowej octem — kiedy sprawdza się najlepiej?

Z właściwości octu chętnie korzystają wszystkie osoby, którym zależy na tanich i ekologicznych metodach sprzątania. Produkt sprawdzi się nie tylko w usuwaniu kamienia w łazience, ale także podczas mycia kostki brukowej. Wystarczy, że rozcieńczymy go z wodą w proporcji 2:1 i spryskamy kostkę. Usuniemy zarówno kurz, jak i pozbędziemy się mchu oraz chwastów.

Soda oczyszczona usunie uporczywe plamy

Oto kolejny wszechstronny środek, który doskonale sprawdza się zarówno podczas pieczenia, jak i sprzątania. Tym razem wyruszymy z sodą oczyszczoną w plener, ponieważ bardzo dobrze nadaje się do usuwania świeżych plam z kostki brukowej. Żaden smar nie będzie nam straszny!

Zadziałamy miejscowo. Z sody oczyszczonej i wody przygotowujemy niezbyt gęstą pastę, którą nakładamy bezpośrednio na problematyczne zabrudzenia. Zostawiamy na kilka lub kilkanaście minut, następnie usuwamy przy pomocy szczoteczki. Na koniec spłukujemy chłodną wodą.

Jak usunąć rdzę z kostki brukowej?

Rozwiązanie to może wydawać się zaskakujące, ale popularny napój rozprawi się nie tylko z tłustymi plamami, ale też śladami rdzy na kostce. Mogą one pojawić się w wyniku nieuważnego rozsypywania nawozów mineralnych podczas pielęgnacji roślin znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie kostki. Zdarza się, że są rezultatem pozostawienia na niej stalowych narzędzi czy mebli ogrodowych.

Z rdzawymi nalotami poradzimy sobie przy pomocy octu, ale wysoką skuteczność wykazuje również cola. Wystarczy rozlać ją na zabrudzenia i pozostawić na kilka godzin lub nawet na całą noc. Następnego dnia plamę usuniemy miękką szczotką albo ręcznikami papierowymi. Spłukujemy wodą i gotowe!

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas