Kredyt konsolidacyjny – kalkulator Twoich szans na spłatę zobowiązań
Tym, którzy mają kłopot ze spłatą dużych zobowiązań finansowych, banki i podobne im instytucje proponują kredyt konsolidacyjny. Kalkulator takich pożyczek pozwala wyliczyć jej opłacalność, bowiem może zdarzyć się tak, że nowy kredyt nie wesprze domowego budżetu, a wręcz przeciwnie – wywoła spiralę zadłużenia. Jak to wygląda w praktyce?
Konsolidacja kredytu, czyli kredyt na kredyt
Konsolidacja kredytu jest jednym z rozwiązań, które pozwala na spłatę innych zobowiązań finansowych. Kredyt konsolidacyjny zwykle zaciąga się w celu uzyskania środków potrzebnych na spłatę kredytów hipotecznych, samochodowych, ratalnych, bądź tych w rachunku bieżącym i na kartach kredytowych. W praktyce to bank reguluje nasze zobowiązania wobec innych wierzycieli, a my spłacamy jeden, wspólny kredyt z niższą ratą miesięczną, ale przez dłuższy okres.
Dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych
Kredyt hipoteczny, przyznawany zwykle na wyższe sumy, dłuższy okres i z mniejszym oprocentowaniem, wymaga zabezpieczenia w postaci hipoteki. W przypadku kredytu gotówkowego bank nie wymaga takiego zabezpieczenia, ale kwota kredytowana jest najczęściej niższa, raty wyższe, a warunki gorsze niż w przypadku tego pierwszego. Pożyczkodawcy nierzadko proponują także dodatkową sumę pieniędzy, którą pożyczkobiorca może przeznaczyć na dowolny cel.
Wysokość oprocentowania takiego kredytu oscyluje zwykle w okolicach średniej wskaźników oprocentowania wszystkich naszych zobowiązań. Bank jednak, tak samo, jak w przypadku dowolnej pożyczki, ustala warunki indywidualnie i przy bardzo wysokich kwotach kredytu (szczególnie w instytucjach parabankowych) wartość ta może wzrosnąć.
Komu przyda się konsolidacja kredytu?
Konsolidacja kredytów jest sporą pomocą dla tych, którzy posiadają wysokie zobowiązania finansowe. Pozwala zaoszczędzić w skali miesiąca, a jedna, zwykle mniejsza rata ułatwia planowanie domowego budżetu. Taka pożyczka dedykowana jest nie tylko najbardziej zadłużonym, ale również tym, którzy nie pilnują terminów spłat podjętych zobowiązań. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż kredyt konsolidacyjny, podobnie jak każda pożyczka, zwiększa nasze zadłużenie o kolejne odsetki i może spowodować, że wpadniemy w tzw. spiralę zadłużenia.
Banki nie zwracają zwykle uwagi na wysokość zobowiązań przyszłego kredytobiorcy, ale skupiają się głównie na pozytywnej opinii BIK oraz dobrej historii związanej z terminową spłatą rat. Może się jednak zdarzyć, że bank oceni naszą zdolność kredytową negatywnie i nie przyzna nam pożyczki lub też kwota kredytu będzie niższa niż naszych wszystkich zobowiązań.
Kredyt konsolidacyjny – kalkulator online
Rozważając konsolidację kredytów warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który pozwoli wyliczyć sumę naszych aktualnych zadłużeń, a także sprawdzić opłacalność nowej pożyczki poprzez orientacyjne ustalenie wysokości prowizji bankowej, wartości oprocentowania czy kosztów ewentualnego zabezpieczenia. Kalkulator kredytu konsolidacyjnego oferuje również dostęp do porównania oferty większości banków i instytucji parabankowych, które mogą zaproponować nam taką pożyczkę.