Krokosmia (montbrecja, cynobrówka): Jak pielęgnować, by pięknie kwitła?

Krokosmia, inaczej cynobrówka lub montbrecja, to efektowna roślina wieloletnia zachwycająca intensywnymi, czerwonymi lub pomarańczowymi kwiatami. Te pojawiają się od lipca aż do późnej jesieni pięknie zdobiąc ogród. Krokosmia jest nieco wymagająca, ale jej uprawa nie będzie trudna, jeśli tylko zastosujesz się do kilku wskazówek. Wtedy roślina obsypie się licznymi, barwnymi kwiatami. Jak pielęgnować krokosmię, aby pięknie zakwitła? Sprawdź poniżej.

Krokosmia ma piękne, jaskrawe kwiaty
Krokosmia ma piękne, jaskrawe kwiaty123RF/PICSEL

Krokosmia: Co niej warto wiedzieć?

Krokosmia, nazywana też montbrecją lub cynobrówką, to wieloletnia roślina z rodziny kosaćcowatych liczącej ok. 9 gatunków rosnących w Afryce i na Madagaskarze. Jej kwiaty pachną podobnie jak krokus, stąd nazwa rośliny - po grecku crocos to szafran a osme to zapach. Krokosmia osiąga od 50 do 100 cm wysokości i ma długie, smukłe liście podobne do tych u mieczyków. Największą ozdobą rośliny są jej kielichowate kwiaty zebrane po kilkanaście w luźne, wygięte kłosy. Występują w intensywnych barwach: żółtej, pomarańczowej lub ogniście czerwonej. Krokosmia zakwita w lecie, a dokładnie w lipcu i obsypuje się kwiatami września, a czasami aż do października.

Krokosmia: Uprawa

Piękna i dekoracyjna Krokosmia chętnie sadzona jest w ogrodach, jednak może sprawiać nieco problemów w uprawie w naszym klimacie. Pochodzi z dużo cieplejszych rejonów (bo z południowej Afryki), dlatego musi mieć odpowiednie warunki do rozwoju. Należy jej przede wszystkim zapewnić dobre stanowisko - powinno być słoneczne i ciepłe oraz osłonięte od wiatru. Oprócz tego Krokosmia potrzebuje żyznego, przepuszczalnego i zasobnego w próchnicę podłoża o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego. Roślina ta nie przepada za ciężkimi, mokrymi glebami. Krokosmie uwielbiają też wilgotne powietrze, dlatego będą dobrze rosły w ogrodzie, w którym znajduje się zbiornik wodny.

Krokosmia: Jak sadzić?

Krokosmia uwielbia ciepłe, słoneczne stanowiska
Krokosmia uwielbia ciepłe, słoneczne stanowiska123RF/PICSEL

Bulwy krokosmii należy sadzić wiosną, a dokładnie od połowy kwietnia. Umieszcza się je w glebie na głębokości 5-10 cm, zachowując odstęp między cebulami od 10 do 15 cm. Niektóre odmiany cynobrówki, które są odporne na mróz, można sadzić we wrześniu. Mogą one przetrwać w gruncie przez całą zimę, ale muszą być okryte, np. warstwą liści lub igliwia. Raz na 3-4 lata należy je przesadzić, gdyż przy dobrej pielęgnacji szybko rosną i tworzą gęste skupiska. Odmiany delikatniejsze mogą nie przetrwać zimy, dlatego należy je wykopać jesienią (przed przymrozkami) i przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu (w temperaturze ok. 8-10 stopni Celsjusza).

Jak pielęgnować krokosmię, aby bujnie kwitła?

Aby krokosmia szubko rosła oraz długo i obficie kwitła, należy odpowiednio ją pielęgnować. Roślina musi mieć stale lekko wilgotne podłoże, dlatego należy ją regularnie podlewać, zwłaszcza w okresie suszy. Ważnym zabiegiem jest nawożenie cynobrówki. Najlepiej zastosować kompost lub nawozy wieloskładnikowe, które wzbogacą podłoże w próchnicę i dostarczą roślinie potrzebnych składników pokarmowych. Ostatnie nawożenie wykonuje się przed kwitnieniem krokosmii. Aby montbrecja bujnie kwitła należy też regularnie ja odchwaszczać i usuwać jej przekwitłe kwiatostany. Nie należy też obcinać liści rośliny na zimę, gdyż są one naturalną ochroną dla bulwy.

Krokosmia w ogrodzie: Zastosowanie

Krokosmia dobrze prezentuje się w towarzystwie floksa
Krokosmia dobrze prezentuje się w towarzystwie floksa123RF/PICSEL

Cynobrówka to bardzo atrakcyjna roślina, która będzie długo zdobić ogród. Najlepiej prezentuje się zasadzona na rabatach w dużych grupach przy letnich bylinach, np. przegorzanów, wilczomleczy czy pysznogłówki, a także przy wyższych kwitnących roślinach, np. liliowcach lub jeżówce. Warto również stworzyć kompozycję z krokosmii i traw ozdobnych lub takich gatunków jak floks lub nachyłek. Dostępne są także odmiany karłowe cynobrówki, które warto uprawiać w donicach na balkonie lub tarasie. Krokosmia nadaje się też na kwiat cięty - pędy należy ściąć w momencie, gdy w kłosach rozwijają się pierwsze kwiaty.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas