Krzewuszka cudowna: Szybko rośnie, obficie kwitnie, mało wymaga

Krzewuszka cudowna (łac. Weigela florida) to prawdziwa perła wśród krzewów ozdobnych. Zresztą już sama nazwa gatunkowa - skądinąd bardzo trafna - wiele o niej mówi. Nietuzinkowy pokrój, obfite kwitnienie i imponujące rozmiary, jakie osiąga, sprawiają, że przejść obok niej obojętnie naprawdę trudno. Krzewuszka ozdobna błyskawicznie podbiła serca miłośników roślin także dlatego, że szybko rośnie, pięknie się rozkrzewia i jest wyjątkowo wdzięczna w uprawie. Jeśli spełni się jej niezbyt wygórowane wymagania, będzie pięknie zdobiła ogród. Co zrobić, żeby krzewuszka obsypała się kwiatami? Dlaczego kluczowym zabiegiem jest podcinanie?

Krzewuszka cudowna pięknie i obficie kwitnie
Krzewuszka cudowna pięknie i obficie kwitnie123RF/PICSEL

Krzewuszka cudowna: Krzew o cudownych kwiatach

Krzewuszka szybko rośnie i pięknie się rozrasta
Krzewuszka szybko rośnie i pięknie się rozrasta123RF/PICSEL

Krzewuszka cudowna - znana też jako wajgela cudowna (łac. Weigela florida) - szybko wdarła się na listę najchętniej uprawianych krzewów ozdobnych. Do Europy trafiła z krajów azjatyckich, takich jak Japonia, Korea czy Chiny, gdzie naturalnie występuje. Do ogromnej popularności krzewuszki cudownej przyczynił się z pewnością niebanalny wygląd, którym przyciąga wzrok przechodniów. Znakiem rozpoznawczym krzewuszki są śliczne dzwonkowate kwiaty, które przyjmują rozmaite barwy od ciemnoróżowej, przez czerwoną, purpurową, liliową aż po białą. Obsypana jest nimi obficie od maja do czerwca. Nierzadko zdarza się, że jesienią powtarza kwitnienie. Bardzo dekoracyjne są również liście krzewuszki. Mienią się różnymi odcieniami zieleni i zyskują białe, żółte lub czerwonobrązowe obrzeże.

Krzewuszka cudowna osiąga pokaźne rozmiary

Krzewuszki ozdobnej trudno nie zauważyć, bo osiąga całkiem imponujące rozmiary, dochodzące - w zależności od odmiany - do trzech metrów wysokości. W okresie kwitnienia krzew zyskuje piękny, lekko rozłożysty pokrój. Ogrodnicy zalecają, aby postawić na pięć odmian krzewuszki cudownej: "Rumbę" o bordowych kwiatach, "Nana Purpurea" i "Purpurea" o kwiatach purpurowych, "Versicolor", której kwiaty zmieniają barwę od ciemnoróżowych do kremowych oraz "Variegata" o kwiatach bladoróżowych.

Krzewuszka jest wdzięczna w uprawie, mało wymaga

Znakiem rozpoznawczym krzewuszki są śliczne kwiaty
Znakiem rozpoznawczym krzewuszki są śliczne kwiaty123RF/PICSEL

Krzewuszka jest bardzo wdzięczna w uprawie i nie ma zbyt wygórowanych wymagań. Jeśli jednak zapewni się jej odpowiednie stanowisko, glebę oraz zadba o regularne podcinanie, odwdzięczy się wyjątkowo bujnym kwitnieniem. Krzewuszka cudowna zdecydowanie najlepiej rośnie w ziemi próchniczej, dobrze przepuszczalnej, lekko wilgotnej i o średniej zawartości składników pokarmowych. Wybierając dla niej miejsce, warto zadbać o to najbardziej słoneczne i dobrze osłonięte od wiatru. Krzewuszce najbardziej mogą zaszkodzić bardzo niskie temperatury oraz susza. Polskie zimy krzew znosi całkiem dobrze, niemniej jednak warto jesienią ochronić ją przed niekorzystnymi czynnikami klimatycznymi. Korzenie najlepiej zabezpieczyć agrowłókniną bądź słomą. Wiosną warto pozbyć się wszystkich przemarzniętych pędów. Zaletą krzewuszki jest także duża odporność na choroby roślin i ataki szkodników.

Podcinanie gwarantuje obfite kwitnienie krzewuszki

Kluczowym zabiegiem w pielęgnacji krzewuszki cudownej jest odpowiednio przeprowadzony zabieg podcinania. To właśnie dzięki niemu krzew zyskuje bardzo gęsty pokrój i wyjątkowo obficie kwitnie. Ogrodnicy zalecają, aby pierwsze cięcie wykonać wczesną wiosną, zaraz po posadzeniu rośliny. Pędy należy skrócić wówczas radykalnie -  nawet o połowę. Pobudzi to młode pędy do szybkiego wzrostu. Kolejne zabiegi trzeba przeprowadzać już po przekwitnięciu krzewu. Cięciu powinny podlegać wówczas stare pędy z przekwitniętymi kwiatami, które są zlokalizowane poniżej młodych gałązek. Gdy krzew nadmiernie się zagęści, warto dodatkowo podciąć wszystkie rozrośnięte i zdeformowane części rośliny.

Krzewuszka pięknie komponuje się z innymi krzewami w ogrodzie

Krzewuszkę trzeba regularnie podcinać
Krzewuszkę trzeba regularnie podcinać123RF/PICSEL

Krzewuszka cudowna posiada liczne walory dekoracyjne. Fantastycznie prezentuje się solo jako solitier, czyli pojedynczy okaz w ogrodzie, ale tworzy też śliczne duety czy tercety z innymi krzewami ozdobnymi, takimi jak jaśminowiec wonny, forsycja, kalina, żylistek czy kolkwicja. Krzewuszkę cudowną warto posadzić także w pobliżu roślin o barwnym ulistnieniu oraz bujnie kwitnących bylin. Może także pełnić rolę żywopłotu. Co ciekawe, krzewuszkę można często spotkać w parkach miejskich, gdyż całkiem dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami powietrza. 


Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas