Kuna: Jak się jej pozbyć?

Kuny, choć wyglądają z pozoru sympatycznie, to potrafią mocno uprzykrzyć życie. Przede wszystkim dlatego, że nadużywają naszej gościnności i zakłócają mir, a także niszczą elementy wyposażenia wnętrz. Kuna domowa może także doprowadzić samochód do ruiny oraz narazić nas na ogromne wydatki związane z remontem czy naprawą zniszczonych elementów. Czy jesteśmy wobec niej bezsilni? Nie, ale trzeba działać zdecydowanie. Jak pozbyć się kuny? Sprawdźmy.

Kuna domowa może doprowadzić do szkód w domu i samochodzie
Kuna domowa może doprowadzić do szkód w domu i samochodzie123RF/PICSEL

Jak wygląda kuna?

W naszej szerokości geograficznej spotkać można dwie kuny: leśną i domową, które raczej nie różnią się znacznie od siebie, jednak tę drugą zdradza obecność białego przebarwienia na podgardlu, a u jej leśnej kuzynki jest ono albo żółte, albo nie pojawia się wcale. Jak wygląda kuna i jak ją rozpoznać? Ten sprytny ssak ma wydłużone ciało, które jest osadzone na krótszych łapkach, co pozwala mu nie tylko sprawnie się przemieszczać i wspinać po przeszkodach, ale także bardzo daleko skakać (nawet na trzy metry). Choć kuna domowa najczęściej gnieździ się w opuszczonych budynkach gospodarczych, to nieraz zdarza się tak, że zaczyna zamieszkiwać pod jednym dachem z człowiekiem. Najbardziej upatruje spokojnych piwnic lub strychów czy poddaszy, gdzie może sobie żyć niepokojona, ale równocześnie sprawiać kłopot posiadaczom domów. Kuna domowa może także gnieździć się pod maską samochodu i zniszczyć znacznie jej wnętrze, co dyskwalifikuje pojazd z użytku i naraża na gigantyczne koszty.

Jak poznać szkodnika?

Jak poznać, że kuna zadomowiła się u nas? W przypadku samochodu, lampka ostrzegawcza powinna zapalić się wtedy, gdy słyszymy inne niż zwykle dźwięki dochodzące zza maski, a także nieprawidłowe działanie układów w pojeździe. Po otwarciu klapy kryjącej silnik, można zauważyć albo poprzegryzane kable, albo ślady łapek na obudowie silnika. Często można również poczuć bardzo silny i nieprzyjemny zapach odchodów kuny

A jak poznać, że kuna jest w naszym domu? W tym wypadku sprawa nie jest oczywista, ponieważ swoje niszczycielskie działanie dokonuje przeważnie nocą, ale można usłyszeć niepokojące dźwięki (piski i syczenie). Kuna obecna w domu niszczy np. ściany i wygryza znajdującą się pod nią wełnę mineralną, a także przegryza kable. Kuna do domu może także znosić drobne, martwe zwierzęta, którymi się posila na co dzień. Niestety, wizycie nieproszonego gościa towarzyszy bardzo nieprzyjemny zapach odchodów, które zostawia w naszym domu.

Jak pozbyć się kuny?

Kuna domowa może skakać na trzy metry!
Kuna domowa może skakać na trzy metry!123RF/PICSEL

Jeśli mamy dowody na to, że kuna pojawiła się w naszym domu lub samochodzie, trzeba działać zdecydowanie. Jak pozbyć się kuny? Na aukcjach internetowych lub stacjonarnie można kupić specjalne odstraszacze w aerozolu lub skorzystać z pułapki żywołownej, którą można nabyć w np. w sklepach ogrodniczych. Kuny jawią się także jako zwierzęta bardzo płochliwe, więc można je również wypędzić poprzez częste i głośne poruszanie się po miejscach w domu, gdzie rzadziej przebywamy, za to pojawiły się tam niechciani lokatorzy. Dobrym sposobem jest także włączanie bardzo głośnej muzyki, którą puszcza się z głośników emitujących także drgania. Jeśli mamy taką możliwość, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w dźwiękowe odstraszacze, ale należy pamiętać, że one mogą szkodzić naszym czworonożnym pupilom. Warto także wiedzieć, że oprócz tego, że to płochliwe zwierzęta, mają bardzo czuły węch, więc można tę zależność wykorzystać. Jakich zapachów nie lubią kuny? Jest ich całkiem sporo.

Jakiego zapachu nie lubią kuny?

Kuna domowa nie lubi ostrych zapachów, więc tym sposobem można ją wypędzić
Kuna domowa nie lubi ostrych zapachów, więc tym sposobem można ją wypędzić123RF/PICSEL

Zapach odstraszający kuny musi być intensywny, co podrażni czuły nos szkodnika. Co możemy w takim razie zastosować? Niektórzy polecają ustawienie kilku kostek do WC w zakamarkach domu albo sierść psa lub kota. Inni zaś twierdzą, że skuteczne może być ułożenie rozbitych jajek tam, gdzie zagnieździły się kuny. Czy takie metody są skuteczne? Cóż, zdania są podzielone, ponieważ kuny, choć nie lubią intensywnych zapachów, to także mogą się do nich przyzwyczaić, co sprawi, że metody nie będą spełniały swojej funkcji. Aby odstraszenie kuny za pomocą zapachów miało sens, trzeba stosować metody wymiennie i często zmieniać materiał zapachowy. Co ważne, jeśli sierść, jajka lub kostkę aplikujemy w domu lub samochodzie, to trzeba pamiętać o ważnej rzeczy. Nie wolno zastawiać na nich swojego zapachu, dlatego całą operację trzeba przeprowadzać w rękawiczkach.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas