Kwitnące ściany na balkonie
Taras przypominający wiszący ogród to częste marzenie wielu z nas. Obsypane kolorowymi pąkami pnącza pomogą ci je zrealizować.
Kobea lubi kratki
Jej wiotkie pędy ładnie oplotą delikatne ażurowe przepierzenia. Ozdobą takiej ściany będą nie tylko kwiaty, ale i wybarwione liście. Słoneczne i zaciszne – to miejsce dla kobei.
Bugenwilla: na drabinki
Wąska i wysoka, jest idealna na małe balkony. Jej długie gałązki opleć np. o patyczki wsunięte w podłoże w donicy (jesienią wniesiesz ją do domu, bo roślina musi tam zimować).
Bugenwilla dobrze czuje się w cieple. Służą jej bardzo jasne stanowiska, np. na południowym balkonie. Zraszaj ją w czasie upałów (rano), ale nie przelewaj.
Powój – na mur
Może płożyć się po ziemi lub wspinać np. po ścianach. Ładny, choć trujący, często traktowany jako trudny do usunięcia... chwast. Pięknie rośnie w słonecznych, ale przewiewnych miejscach. Podlewaj go umiarkowanie.
Clematis – idealny na stabilną pergolę
Kratką (jej szczebelki nie powinny mieć więcej niż 1 cm grubości) oplecioną tym pięknym pnączem możesz oddzielić się np. od sąsiadów. Uwaga! Drewno nie może być polakierowane, bo straci przyczepność.
Clematis lubi południowo-wschodnie lub południowo-zachodnie wystawy. Podlewaj roślinę bardzo obficie, a będzie kwitła do października.
Sundawilla: na kratownicę
Daj jej podporę lub... pozwól pędom swobodnie zwisać. Nie umieszczaj na ostrym słońcu. Podlewaj letnią wodą, często zraszaj. swojej transparentności. Ustawiony nieo
Róża? Na ażur
Kratownicę, na której będziesz podwiązywała róże, odsuń lekko od ściany. Roślina nie lubi zaduchu! Południowo-wschodni lub południowo-zachodni balkon będzie dla róż idealny. Podlewaj rzadko, ale obficie.
Groszek na... sznureczki
Ma tak delikatne pędy, że wespną się nawet na rozpięte żyłki. Możesz też podsunąć mu patyczki lub gałązki.
Groszek lubi wygrzewać się w słońcu, ale grozi mu wówczas susza (ma bowiem płytki system korzeniowy). W bardzo gorące dni trzeba go podlewać nawet dwa razy dziennie.