Letnie cięcie drzew owocowych: Kiedy i jak przeprowadzić?

Niezbyt obfite zbiory, drobne i kwaśne owoce w nieatrakcyjnym kolorze - to symptomy ograniczonego dostępu do światła słonecznego podczas rozwoju i dojrzewania. Można temu zapobiec, przeprowadzając letnie cięcie drzew owocowych. Sierpień to najlepszy czas na przycinanie jabłoni, gruszy i śliwy.

Letnie cięcie drzew owocowych: Kiedy i jak przeprowadzić?
Letnie cięcie drzew owocowych: Kiedy i jak przeprowadzić? 123RF/PICSEL

Letnie cięcie drzew owocowych: Na czym polega?

Letnie przycinanie drzew owocowych polega na usuwaniu „wilków”
Letnie przycinanie drzew owocowych polega na usuwaniu „wilków”123RF/PICSEL

Letnie cięcie drzew owocowych ma na celu usuwanie młodych przyrostów, które zagęszczają korony roślin, przez co owoce słabiej się rozwijają. Latem należy skracać młode, cienkie, pionowe pędy nazywane zwyczajowo wilkami. Zabieg przycinania przyrostów w czasie owocowania dotyczy przede wszystkim jabłoni, gruszy i śliw.

Po co przycinać drzewa owocowe latem?

Przycinanie drzew latem sprawia, że owoce są większe, smaczniejsze i lepiej wybarwione
Przycinanie drzew latem sprawia, że owoce są większe, smaczniejsze i lepiej wybarwione123RF/PICSEL

Jest kilka powodów, dla których warto przeprowadzić letnie cięcie drzew owocowych. Po pierwsze poprzez usunięcie młodych pędów, owoce rośliny zyskują więcej światła, a co za tym idzie, lepiej się rozwijają, są większe, szybciej dojrzewają i mają piękniejsze wybarwienie. Po drugie ich zbiory są łatwiejsze, bo małe gałęzie nie przeszkadzają w sięganiu po owoce. Po trzecie przerzedzenie korony drzewa latem sprawi, że zimą i wiosną w ogrodzie będzie mniej pracy. Po czwarte rany po usuniętych latem pędach szybciej się zabliźniają. Dzięki temu ryzyko chorób i zakażeń grzybiczych jest mniejsze, a roślina ma czas, aby przygotować się na nadchodzącą zimę.

Kiedy przycinać jabłonie?

Termin przycinania jabłoni zależy od odmiany
Termin przycinania jabłoni zależy od odmiany123RF/PICSEL

Na pytanie, kiedy przycinać jabłonie, w zasadzie są dwie odpowiedzi: po raz pierwszy drzewo powinno zostać skrócone w sezonie zimowym, po raz drugi w trakcie owocowania. Letnie przycinanie jabłoni należy przeprowadzić na około trzy – cztery tygodnie przed zbiorem owoców. Termin cięcia będzie zatem zależał od odmiany drzewa.

Najwcześniej powinna być przycinana papierówka, owocuje ona już od połowy lipca, czyli najlepiej skrócić ją w połowie czerwca. Inne wczesne jabłonie takie jak piros czy early geneva, które zbierane są pod koniec lipca, należy skracać końcem czerwca lub początkiem lipca. Do połowy lipca przycięte powinny zostać rubiny, celeste, rubinole czy katja. Początek sierpnia to idealny czas na skracanie odmian jester i delikates. Natomiast w drugiej połowie sierpnia i na początku września powinny zostać skrócone odmiany zbierane we wrześniu i październiku, czyli gala, ligol, melrose, lobo, gloster, jonathan czy jonagold.

Przycinanie jabłoni latem: Jak zrobić to prawidłowo?

Sekatorem można skrócić przyrosty, ale nie krótkopędy, bo to na nich rozwiną się wiosną kwiaty
Sekatorem można skrócić przyrosty, ale nie krótkopędy, bo to na nich rozwiną się wiosną kwiaty123RF/PICSEL

Przycinanie jabłoni latem polega na usuwaniu wilków, czyli cienkich, pionowych, młodych pędów, które wyrosły na drzewie w tym roku. W zasadzie zamiast obcinania poleca się ich odrywanie. Cięcie sekatorem młodych pędów sprawia, że na gałęzi pozostaje tak zwana piętka, wokół której wyrosną nowe wilki. Młode pędy z łatwością można odłamać od gałęzi wraz z piętką, dzięki czemu korona nie będzie zagęszczała się mocno. Blizna powstała po oderwaniu pędu bardzo szybko się zagoi. Nie jest niebezpieczna dla drzewa.

Cięcie jabłoni najlepiej rozpocząć od usunięcia przyrostów, które ograniczają dostęp promieni słonecznych do owoców. Niekiedy może zdarzyć się, że światło słoneczne nie dociera do jabłek z powodu starszych gałązek, można je wówczas usunąć sekatorem wraz z przyrostami. Sekator jest także potrzebny podczas oczyszczania z wilków krótkopędów, czyli gałęzi, których długość nie przekracza dwudziestu centymetrów. W tym przypadku należy sekatorem usunąć przyrosty, ale pozostawić krótkopęd, bo to na nim w przyszłym roku pojawią się kwiaty, a następnie jabłka.

Letnie przycinanie gruszy

Przycinanie gruszy latem polega na usunięciu młodych pędów
Przycinanie gruszy latem polega na usunięciu młodych pędów123RF/PICSEL

Kiedy przycinać gruszę?  W celu formowania korony drzewo przycina się wczesną wiosną, natomiast latem należy skracać jego przyrosty. Przycinanie gruszy należy przeprowadzać w pogodne, suche dni, to chroni drzewo przed niebezpieczeństwem chorób grzybowych. Podobnie jak w przypadku jabłoni, także gruszę należy przycinać w taki sposób, aby zapewnić jej owocom dobry dostęp do światła. Wilki gruszy należy odłamywać, aby zapobiec wyrastaniu jeszcze większej ich ilości z pozostawionego na gałęzi gniazda. W przypadku sześcio–siedmioletniej gruszy warto wycinać także niektóre jej krótkopędy. Dzięki zmniejszeniu ilości pąków kwiatowych roślina zostanie pobudzona do wzrostu.

Letnie przycinanie śliwy

Śliwę latem można przycinać w okresie owocowania i po zbiorach
Śliwę latem można przycinać w okresie owocowania i po zbiorach123RF/PICSEL

Letnie cięcie śliwy, w zależności od jego celu, wykonuje się w okresie dojrzewania owoców lub po zbiorach. Podobnie jak w przypadku jabłoni, zabieg przycinania owocującego drzewa należy przeprowadzić, gdy śliwki są jeszcze zielone. Przycinanie śliw przeprowadza się od końca czerwca (w przypadku najwcześniejszych odmian) do początku września, kiedy można przycinać węgierki. Skracanie przyrostów śliwy zależy od ich witalności. Silniejsze wilki należy wyrywać u nasady, natomiast słabsze pędy skraca się do 12-15 centymetrów nad piątym listkiem licząc od piętki. Taki zabieg zwiększa liczbę pędów, na których pojawiać się będą owoce. Po mniej więcej dwóch latach skutkuje to mniejszym tempem wzrostu rośliny i bardziej obfitym owocowaniem.

Latem można wykonać jeszcze jedno, formujące cięcie śliw. Taki zabieg należy przeprowadzić tuż po zbiorach. W zależności od odmiany będą to więc lipiec bądź sierpień. W tym czasie należy usunąć chore i słabe, krzyżujące się i rosnące pionowo oraz nadmiernie zagęszczające koronę gałęzie. Warto także skrócić wysokość drzewa.

Cięcie śliwy latem sprzyja zahamowaniu wzrostu rośliny, która dzięki temu w kolejnym roku wyda obfitsze owoce. Latem można przycinać między innymi wczesne węgierki, renklody, kalipso, opale, katinki czy śliwy brzoskwiniowe. Należy pamiętać, żeby letniego cięcia nie przeprowadzać później niż w połowie września. W przeciwnym razie rany mogą nie zabliźnić się do pierwszych przymrozków, co poważnie szkodzi roślinom.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas