Mało kto wie, że musi zapłacić ten podatek. Szok pojawia się razem z karą
W 2018 roku wprowadzono tak zwany „podatek od deszczu”. Powinni płacić go właściciele dużych działek, które blokują możliwość gospodarowania wody deszczowej w gruncie. Niektórzy jednak nie są świadomi, że powinni taki podatek opłacać. Kiedy należy płacić podatek od deszczówki? Ile wynoszą kary za jego niepłacenie?
Podatek od deszczu jest opłatą indywidualną uzależnioną od typu nieruchomości. Wiele osób nie wie o konieczności regulacji opłaty za deszczówkę. Kto musi płacić podatek od deszczu? Co zrobić, żeby nie musieć płacić kary? Sprawdźmy, jak działa podatek za deszcz.
Spis treści:
Kto musi płacić podatek od deszczówki?
Opłata "za deszcz" pojawiła się w prawie wodnym na początku 2018 roku. Ponoszona jest głównie przez przedsiębiorców. Największą grupą są właściciele dużych marketów, zakładów produkcyjnych oraz magazynów. Podatek zapłacą także właściciele hoteli. Nie dotyczy on jednak właścicieli domów jednorodzinnych. Pojawiają się jednak plany zmiany zasad rozliczania podatku.
Kiedy płacić podatek od deszczu?
Podatek za deszcz należy płacić zawsze w momencie, w którym stajemy się właścicielami nieruchomości spełniającej konkretne wymiary. Musi ona zajmować ponad 3500 metrów kwadratowych powierzchni. Do tego ponad 70 proc. przestrzeni musi być zabetonowana. Dodatkowo budynek ma być podłączony do kanalizacji. W takich sytuacjach nie ma żadnych wyjątków od opłacania podatku deszczowego.
Kwoty podatku od deszczu wynoszą od 10 gr do 1 zł za 1 metr kwadratowy nieruchomości. Niższa stawka dotyczy budynków, które posiadają urządzenia do retencjonowania wody. Najwyższa stawka jest dla tych, którzy nie posiadają takich urządzeń w ogóle.
Co zrobić, żeby nie płacić podatku od deszczu?
Właściciele dużych budynków nie są w stanie ominąć opłaty z tytułu podatku deszczowego. Mogą jednak zmniejszyć jego wysokość. Obniżenie podatku od deszczu możliwe jest przez budowę systemów i instalacji zatrzymujących deszczówkę. Nie tylko będzie to dla nas tańsze, lecz także złagodzi skutki suszy i zmniejszy ryzyko powodzi. Nieruchomości bez zainstalowanych systemów mogą płacić nawet złotówkę za metr kwadratowy.
Kary za niepłacenie podatku od deszczu 2023
Opłaty powinny być regulowane w urzędzie gminy. Jednak część przedsiębiorców nie wie nawet o istnieniu takiego zobowiązania. Część gmin także nie jest świadoma, że powinna tego typu opłaty pobierać. Jednak obecna sytuacja finansowa gmin może doprowadzić je do chęci rozliczenia się z zaległych opłat.
Z tego tytułu nie będzie doliczana żadna kara. Zostanie jednak ściągnięta należność za ostatnie 5 lat. Doliczyć należy do tego również odsetki za spóźnienie w płatności.
***
Czytaj także: