Masz dość storczyków? Oto roślina idealna, od razu wzbudza zachwyt
Egzotyczne rośliny w doniczkach to wciąż gorący trend wnętrzarski. I choć niekwestionowanym liderem jest monstera, to warto też postawić na rośliny o efektownych różnobarwnych kwiatach. Nie tylko ożywiają wnętrze, ale wprowadzają też klimat długo wyczekiwanego lata. Pod tym względem świetnym rozwiązaniem może być Medinilla magnifica. Ta tropikalna piękność skradła serca nawet najbardziej wymagającym fanom roślin doniczkowych. Będzie idealnym zamiennikiem storczyków.
![Medinilla magnifica to jedna z najbardziej efektownych roślin doniczkowych. Przyćmi nawet storczyki](https://i.iplsc.com/000KKRMUYDVEDO99-C322-F4.webp)
Spis treści:
Jak wygląda Medinilla magnifica i dlaczego warto mieć ją w domu?
Medinilla magnifica (Medinilla wspaniała) to niezwykle efektowna i zjawiskowa roślina. Pochodzi z Filipin, gdzie rośnie w postaci bujnych krzewów, które osiągają nawet 2 metry wysokości. Charakteryzuje się rozłożystymi pędami, a także dużymi i owalnymi ciemnozielonymi liśćmi, które mają skórzastą fakturę i widoczne jaśniejsze unerwienie.
Jednak to, co najbardziej przykuwa wzrok, to różowe lub fioletowo-różowe kwiaty zebrane w okazałe baldachogrona. Kwiatostany zwieszają się na elastycznych ogonkach, tworząc bujne kaskady. Jedną z największych zalet rośliny jest długie kwitnienie - nawet od lutego do sierpnia.
Najpopularniejsze odmiany to:
- ‘J'adore Belo’ kwiaty w kolorze koralowym;
- ‘Flamenco’ o wzniesionym pokroju.
![Medinilla zachwyca kaskadami kwiatów, które możemy podziwiać aż od lutego do sierpnia](https://i.iplsc.com/000KKDO51U6EG5A3-C322-F4.webp)
Medinilla magnifica - uprawa i pielęgnacja
Odpowiednio pielęgnowana medinilla zrewanżuje się długim i bujnym kwitnieniem. Roślina preferuje jasne stanowiska, ale z rozproszonym światłem. Bezpośrednie słońce może uszkadzać jej liście i sprawiać, że staną się wypłowiałe. Najlepiej znaleźć dla niej miejsce na półkach w głębi pomieszczenia lub na wschodnim parapecie (zbyt mała ilość światła uniemożliwia kwitnienie).
Medinilla najlepiej rośnie w żyznej, przepuszczalnej, torfowej glebie o kwaśnym pH, która stale jest lekko wilgotna. Chcąc cieszyć się bujnymi kwiatami, w pobliżu warto umieścić nawilżacz powietrza lub pojemnik z wilgotnymi kulkami keramzytu - medinilla potrzebuje wysokiej wilgotności, ale nie toleruje moczenia liści. W okresie wegetacji należy ją podlewać obficie, ale trzeba uważać, by nie doprowadzić do gnicia korzeni.
Roślina preferuje wysokie temperatury latem, ale zimą optymalna temperatura to 15-16 stopni. W okresie spoczynku podlewanie należy ograniczyć do minimum, wtedy też nie nawozimy rośliny (w okresie wegetacji najlepiej robić to raz na 2 tygodnie nawozami, które nie zawierają wapnia). W czasie zawiązywania pąków nie wolno przemieszczać rośliny - zmiana kąta padania promieni słonecznych może doprowadzić do opadnięcia wszystkich pąków.
![Medinilla będzie pięknie prezentować się w dużych donicach lub wiszących koszach](https://i.iplsc.com/000KKRN3Q0T58Q36-C322-F4.webp)
Medinilla magnifica - jak ją wykorzystać do dekoracji wnętrza?
Medinilla pięknie prezentuje się w dużych ceramicznych donicach, większe egzemplarze dobrze prezentują się ustawione na podłodze, zwłaszcza na tle okazałych roślin o intensywnie zielonych liściach.
Dla mniejszych roślin warto znaleźć miejsce na komodzie czy kwietniku. Medinilla nadaje się również do uprawy w wiszących koszach. Będzie wtedy idealną ozdobą przedpokoju czy dużego salonu.
Czytaj także: