Modny, piękny i trwały dach w dowolnym kolorze dzięki dachówkom

Budujesz albo remontujesz dom i chcesz, żeby był on nie tylko bezpieczny i trwały, ale również by pięknie wyglądał? Starannie wybierz materiały! Nie musisz być ekspertką – skorzystaj ze sprawdzonych rozwiązań znanych od lat, które są estetyczne i łączą tradycję z nowoczesnymi technologiami.

Dach może być piękny, ale powinien być przede wszystkim trwały. Ze względów bezpieczeństwa wykończenie dachu nie powinno być podatne na podrywanie przez wiatr. Na pokrycie połaci dachowych wybierz materiał, który będzie charakteryzował się trwałością odpowiadającą projektowanemu okresowi użytkowania budynku. Co to znaczy? Że pokrycie dachu powinno być tak trwałe, jak sam dom.

Jakie funkcje pełni dach? Dlaczego jego pokrycie jest tak ważne?

Dach jest jedną z przegród zewnętrznych budynku. Przede wszystkim zapewnia on ochronę przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych na wnętrze obiektu, czyli chroni przed deszczem, śniegiem, gradem, słońcem i wiatrem. Rolą dachu jest także zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej (cieplnej) oraz akustycznej (ograniczenie przenoszenia się dźwięków z zewnątrz).

Żeby uzyskać jak najlepsze parametry, warto wybrać takie pokrycie, które ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, odpowiedni ciężar, by oprzeć się nawet silnym podmuchom wiatru, i jest odporne na cykliczne zamrażanie-rozmrażanie, promieniowanie UV, działanie wody oraz uderzenia. Dach jest bardzo ważnym elementem projektu i wpływa na to, jak ostatecznie wygląda dom, dlatego jego wykończenie powinno także mieć estetyczną formę, aby stanowić dopełnienie innych detali architektonicznych.

Jaki materiał zapewni estetykę i trwałość dachu? Co jest modne?

Przy wyborze materiału na pokrycie dachu nie podejmuj decyzji, kierując się chęcią zmniejszenia kosztów tego etapu budowy poprzez zużycie jak najmniejszej ilości drewna na więźbę. Przez to konieczne będzie zastosowanie lekkiego pokrycia dachowego, które w naszej strefie klimatycznej wcale nie jest najlepszym wyborem. Musisz zdawać sobie sprawę, że wykończenie o niedużym ciężarze jest wysoce podane na porywy wiatru. Szczególnie niebezpieczne są w takiej sytuacji pokrycia arkuszowe, które podwiane tworzą maszt i mogą zostać w całości zerwane i poniesione przez wiatr.

Trwałym pokryciem dachu odpornym na działanie tego typu sił natury są dachówki ceramiczne -  marki Koramic od firmy Wienerberger. Mają one bardzo wysokie parametry mechaniczne, dzięki czemu są odporne na uderzenia, w tym gradobicie. Materiał ceramiczny na dach jest stosunkowo ciężki, ale wcale nie trzeba traktować tego jako wadę. Elementy konstrukcyjne na więźbę krytą dachówką ceramiczną wcale nie mają znacznie większych przekrojów poprzecznych, zatem koszt wykonania układu nośnego dachu nie będzie znacząco wyższy. Podobnie w przypadku remontu - często wzmocnienie więźby nie jest konieczne lub jeśli należy je wykonać, nie jest drogie. Jeśli chcesz zmienić dach i wykonać pokrycie z dachówki, poradź się eksperta, żeby upewnić się, czy Twój dach wymaga wzmocnienia, czy nie.

Pokrycie dachu dachówkami zabezpiecza budynek przed niszczącym działaniem silnego wiatru, który z reguły nie jest w stanie unieść takiego wykończenia. W sytuacji punktowych usterek uszkodzone elementy można bardzo szybko wymienić bez konieczności naruszania struktury większej powierzchni dachu.

Dodatkowo naturalne ceramiczne pokrycie dachu przez lata zachowuje kolor i nienaganny wygląd (jest mrozoodporne, angobowana powierzchnia zabezpiecza przed porastaniem mchem, nie wymaga malowania ani innych kosztownych zabiegów). Jego zaletą jest też to, że pasuje do różnych stylów i projektów, a to dzięki temu, że dachówki występują w bardzo wielu wzorach i kolorach. W efekcie możesz mieć piękny dach, który dodatkowo ułatwi wkomponowanie bryły budynku w otoczenie.

Dachówki ceramiczne nie wychodzą z mody - od wieków pokrywają dachy zamków, kościołów, domów i innych obiektów, a współcześnie używa się ich zarówno do renowacji, jak i realizacji najnowszych projektów. Serca projektantów podbiły zwłaszcza dachówki płaskie, które doskonale sprawdzają się nie tylko na dachu, ale i jako pokrycie elewacji. Z kolei na domach utrzymanych w stylu dworkowym świetnie wyglądają dachówki renesansowe, które są bardzo uniwersalne.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje