Na co warto zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie mieszkania lub domu?
Materiał promocyjny
Brak ubezpieczenia mieszkania lub domu może kosztować utratę całego mienia. Cena jest bardzo wysoka, zatem naprawdę warto rozważyć zakup ubezpieczenia, zanim zdarzy się nieszczęście. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy.
Polak mądry przed szkodą?
We wrześniu tego roku mieszkańcy województw położonych w południowo-zachodniej Polsce przeżyli chwile grozy. Z każdą godziną wzbierał poziom wód w rzekach, żywioł nie miał litości - zrywał mosty, porywał samochody i zalewał domy i kamienice. Mieszkańcy byli zmuszeni do szybkiej ewakuacji. Całe miejscowości znalazły się pod wodą. Takie sytuacje przypominają nam, jak ważne jest posiadanie ubezpieczenia mieszkania lub domu.
Zniszczenia spowodowane przez naturę to jednak tylko jedna z wielu sytuacji, na które warto być przygotowanym. Nawet codzienne zdarzenia, jak pęknięty wężyk od pralki, awaria instalacji elektrycznej czy włamanie, mogą wiązać się z dużymi wydatkami. Szczególnie że jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Meritum zdarzeniami, które najczęściej bezpośrednio dotknęły badanych, to były właśnie awarie wymagające wizyty specjalisty (49 proc.) i uszkodzenia sprzętu RTV/AGD (41 proc.). Respondenci też stosunkowo często słyszeli od innych o zalaniach przez sąsiada (41 proc.) i włamaniach (31 proc.).
Badania pokazują, że Polacy zdają sobie sprawę z ryzyka i chętnie wybierają ubezpieczenia, które obejmują różne zdarzenia. Najczęściej wymieniają, że ubezpieczają mienie na wypadek pożaru (74 proc.), wichury (67 proc.) i włamania (58 proc.).Właściciele domów najchętniej ubezpieczają mury i elementy stałe, takie jak dach, ściany, schody (68 proc.), ale także wyposażenie, jak sprzęty AGD i RTV (68 proc.).
Ubezpieczenie domu lub mieszkanie zdecydowanie warto posiadać. Ale co powinno obejmować? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
1. Zakres ochrony
Decydując się na ubezpieczenie domu lub mieszkania, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, jakie ryzyka obejmuje polisa. Przykładowo nie wszystkie oferty obejmują powódź, co w naszym kraju, szczególnie na południu, jak się okazuje, jest bardzo istotne. Warto zatem sprawdzić, czy zakres ochrony wskazany w polisie zabezpiecza nas przed różnymi zagrożeniami, w tym oczywiście przed powodzią, wichurami, zalaniem, uderzeniem pioruna, a nawet zapadliskami czy osunięciami ziemi. Ponadto należy zwrócić uwagę, że ubezpieczenie powinno obejmować nie tylko ochronę elementów stałych budynku, takich jak mury, okna i drzwi, ale także wyposażenia mieszkania: mebli, sprzętów RTV/AGD oraz innych cennych przedmiotów. Jeżeli jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego zwróćmy uwagę czy ochroną objęta jest instalacja fotowoltaiczna czy pompa ciepła.
2. Suma ubezpieczenia
Suma ubezpieczenia to kluczowy element każdej polisy, ponieważ określa maksymalną kwotę odszkodowania, jaką otrzymamy w razie szkody. Przy wyborze ubezpieczenia należy rzetelnie oszacować wartość zarówno stałych elementów, jak i ruchomości w domu. Przykładowo, jeśli posiadamy drogi sprzęt RTV czy AGD, dobrze jest uwzględnić jego wartość, aby w razie przepięcia nie musieć pokrywać kosztów napraw z własnej kieszeni. Łatwo sobie wyobrazić, jak uderzenie pioruna pali wszystkie urządzenia podpięte do prądu. Koszt takiego zdarzenia może być ogromny, a dobrze oszacowana suma ubezpieczenia pozwala spać spokojniej, wiedząc, że w razie potrzeby nie pozostaniemy bez wsparcia finansowego.
3. Ubezpieczenie Assistance
Wyobraźmy sobie, że przygotowujemy się na wakacyjny wyjazd, a nagle pralka - w wyniku awarii - przestaje działać. Zamiast opłacać jej naprawę z własnej kieszeni, warto mieć w polisie opcję Assistance domowy. Ubezpieczenie to zapewnia szybki dostęp do specjalistów, takich jak hydraulik czy elektryk. Z pewnością warto ją mieć, zwróćmy jednak uwagę, jak często możemy po nią sięgnąć. W LINK4 można skorzystać z pomocy każdego specjalisty aż trzy razy w okresie ubezpieczeniowym, a ubezpieczenie pokrywa koszty interwencji do 500 zł.
Nowością w LINK4 jest rozszerzenie usługi Assistance domowy o pomoc informatyczną. Usługa obejmuje m.in. wsparcie informatyczne i doradztwo prawne w wypadku włamania na konto na portalu społecznościowym, do skrzynki e-mail, otrzymania lub otworzenia podejrzanej wiadomości lub podejrzanego załącznika oraz tzw. szkody na e-reputacji, czyli gdy nasze dobre imię ucierpi np. przez opinie głoszone przez innych użytkowników sieci
4. Wyłączenia odpowiedzialności
Warto również zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel np. nie będzie ponosił odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną umyślnie przez ubezpieczonego lub domownika. Nie będą również objęte ochroną szkody powstałe w wyniku, np. wojny czy zamieszek społecznych. Wyłączenie odpowiedzialności może również dotyczyć sytuacji, gdy szkoda powstanie w mieszkaniu, które jest niezamieszkałe i stoi puste powyżej 90 dni. Obecnie LINK4, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, zmieniło ten zapis i wymaga jedynie, by mieszkanie lub dom nie było pozbawione opieki powyżej 90 dni, a w przypadku domku letniskowego - ponad 180 dni w roku.
W przypadku ubezpieczenia ryzyka powodzi - warto zwrócić uwagę również na karencję, która przeważnie wynosi 30 dni. W tym czasie - liczonym od pierwszego dnia okresu ubezpieczenia - ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody powodziowe, które w ciągu tych 30 dni mogłyby powstać. Taki zapis stosuje się, by uniknąć sytuacji masowego wykupywania ubezpieczeń w sytuacjach, gdy wiemy już, że nadciąga żywioł i ryzyko powodzi jest praktycznie pewne
Każda nieruchomość jest inna, dlatego ubezpieczenie powinno być dostosowane do jej specyfiki. Ważne, aby sumy ubezpieczenia odpowiadały wartości budynku oraz wyposażenia. Dodatkowo warto wiedzieć, że cena polisy zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wartość nieruchomości, a także od wybranego zakresu ochrony. Pamiętajmy, że dobrze dobrana polisa to nie tylko ochrona mienia, ale także poczucie bezpieczeństwa dla całej rodziny.
Materiał promocyjny