Na co zwrócić uwagę kupując znicze? Oto kilka wskazówek

Wszystkich Świętych za pasem. W tym roku ceny zniczy poszybowały w górę, warto zatem zakupić je odpowiednio wcześniej, aby nie przepłacić, decydując się na kupno dopiero w dniu odwiedzin grobów. Podpowiadamy, czym różnią się od siebie znicze i na co warto zwrócić uwagę.

Na co zwrócić uwagę kupując znicze na Święto Zmarłych?
Na co zwrócić uwagę kupując znicze na Święto Zmarłych?123RF/PICSEL

Jakie znicze najlepiej kupić w tym roku? Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje zniczy? To pytania, które warto sobie zadać nieco wcześniej przed wybraniem się na groby na Wszystkich Świętych. Wcześniejszy zakup może bowiem zaoszczędzić nam zbędnych wydatków, a przemyślana decyzja przyczynić się do bardziej ekologicznej i dłuższej dekoracji grobów.

Jakie są rodzaje zniczy?

Jednym z pierwszych pytań, które pojawiają się przy zakupie zniczy, jest to dotyczące materiału, z jakiego wykonane są osłonki. Jeśli wahasz się między zakupem tańszych, plastikowych lub nieco droższych, lecz szklanych, znacznie lepszym wyborem będą te drugie. Plastik często topi się od rozgrzanej parafiny, również w przypadku, gdy są to jedynie plastikowe dekoracje na szklanym zniczu. Traci on wtedy estetyczny wygląd, knot szybko gaśnie, a dodatkowo do tak zniszczonej osłonki nie włożysz już zapasowego wkładu.

Czym jednak różnią się od siebie poszczególne rodzaje zniczy, którymi będziemy dekorować groby na Święto Zmarłych? Oto ich główne rodzaje:

  • znicze witrażowe - przeważnie są wykona ne ze szkła, na które nakłada się wzorzystą warstwę wykonaną z tworzywa sztucznego. Po zapaleniu knota we wkładzie, blask płomienia daje efekt witrażu. Szkło znicza witrażowego może mieć jeden kolor lub tworzyć barwną mozaikę z ozdobnymi tłoczeniami
  • znicze artystyczne - najczęściej są to znicze malowane ręcznie lub o niespotykanym, oryginalnym kształcie. Są droższe od popularnych zniczy ze straganów, jednak wyróżniają się w tłumie
  • znicze solarne - jest to nowoczesny rodzaj zniczy, które wykorzystujące energię słoneczną. Jeśli znicz taka jest wykonana ze szkła, można uznać ją za rozwiązanie ekologiczne. Panel solarny najczęściej jest umieszczony na wieczku lampki, co sprzyja jej nieprzerwanemu blasku, a producenci takich zniczy zapewniają, że działają one bezawaryjnie nawet przez kilka lat.

Na co zwracać uwagę przy zakupie zniczy?

Jest kilka podstawowych wytycznych, na które warto zwrócić uwagę, kupując znicze. Pierwszą z nich jest rodzaj parafiny, która jest we wkładzie. Rzecz jasna, większe wkłady będą paliły się dłużej ze względu na ilość parafiny, jednak najważniejsza jest jej jakość. Jeśli mamy do wyboru wkłady ze śnieżnobiałą parafiną i te z nieco pożółkłą, warto wybrać te drugie. Biała parafina jest bowiem sztucznie napowietrzana, pali się gorzej i znacznie krócej. Jeśli mamy problem z oceną wizualną, można posłużyć się metodą "wagową". Cięższe wkłady palą się znacznie dłużej.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest knot. Grubsze knoty sprawiają, że wkład spala się znacznie szybciej, warto wybrać zatem te z cienkim sznurkiem.

Pamiętajmy również o tym, że znacznie bardziej ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem jest kupno osłonek, do których możemy wymieniać wkłady. Dzięki temu z jednej zniczy możemy korzystać przez wiele miesięcy, płacąc jedynie za wymianę parafinowych wkładów.

„Ewa gotuje”: ClafoutisPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas