Nadal uważasz, że jest trudny w uprawie? Tak poskromisz kapryśną roślinę!

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Figowiec benjamina, fikus benjamiński lub po prostu beniaminek, to jedna z tych roślin, którą się kocha albo nienawidzi. Wszystko przez fakt, że atrakcyjny wygląd nie idzie w parze z łatwością w uprawie. Na szczęście, to tylko pozory, bo fikusa benjamina można łatwo poskromić: wtedy szybko osiągnie pokaźne rozmiary, a w domu powstanie prawdziwa urban jungle.

Figowiec benjamina uważany jest za kapryśną roślinę. Na szczęście, można go łatwo poskromić
Figowiec benjamina uważany jest za kapryśną roślinę. Na szczęście, można go łatwo poskromić123RF/PICSEL

Figowiec benjamina: Co trzeba o nim wiedzieć?

Figowiec benjamina pochodzi z Azji i w środowisku naturalnym jest po prostu wysokim i rozłożystym drzewem. Niestety, w uprawie domowej jest zdecydowanie mniejszy, ale przy odrobinie wysiłku może nie tylko być wysoką, ponad dwumetrową rośliną pokojową, ale także sporo się zagęścić. Niestety, figowiec benjamina zaliczany jest do roślin kapryśnych: minimalne zmiany powodują, że... traci prawie wszystkie liście, a wytworzenie nowych zajmuje sporo czasu. Jeśli chcemy mieć w domu zdrowego i pięknego figowca benjamina, to tak naprawdę trzeba pamiętać tylko o kilku rzeczach.

Figowiec bejnamina: Musisz spełnić jego warunki

Trzeba przyznać, że figowiec benjamina stawia twarde warunki, które muszą być spełnione, by rósł w naszym domu pokaźnie. Ekspozycja powinna być jasna, ale roślina nie może stać w pełnym słońcu, ponieważ to się odbije na jego kondycji. Poza tym roślina wymaga żyznej i przepuszczalnej ziemi w doniczce oraz regularnego podlewania. Początkowo wydaje się, że nietrudno znaleźć odpowiednie miejsce w domu, a sama pielęgnacja nie jest skomplikowana. Okazuje się, że niezupełnie jest to prawda.

Dlaczego figowiec benjamina jest kapryśny?

Wiemy już, że figowiec benjamina jest kapryśny, ale co powoduje, że w ciągu kilku chwil zrzuca swoje liście? Chodzi o zmianę warunków, do jakich w naszych domach zdążył przywyknąć. Czego nie lubi w takim razie figowiec benjamina?

  • Zmian temperatur: ustawienie go w pobliżu grzejników nie jest dobrym pomysłem.
  • Nadmiaru wilgoci: zalewanie powoduje masowe zrzucanie liści.
  • Przeciągu: podmuchy wiatru niekorzystnie działają na figowca.
  • Przestawiania: nawet delikatne obrócenie go, może niekorzystnie wpłynąć na jego kondycję.

W takim razie, jeśli chcemy mieć figowca benjamina w domu, to trzeba dokładnie przemyśleć, w którym miejscu go ustawić tak, aby jak najmniej ingerować w jego położenie, a także nie był narażony na niekorzystne warunki.

Kapryśny kolos: Jak przycinać figowca benjamina?

Figowiec benjamina, o ile ma idealne warunki, szybko rośnie i zagęszcza się, ale czasami trzeba go przyciąć. Jak to robić? Wystarczy usuwać łodygi w taki sposób, aby przerzedzić całą koronę. Idealnym czasem na przycinanie figowca beniamina jest wiosna, kiedy dopiero zacznie intensywnie rosnąć. Warto wspomnieć, że figowiec benjamina wydziela bardzo dużo soku mlecznego, który jest trujący. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej zabieg przeprowadzać w gumowych rękawiczkach.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas