Nagietek - piękne ziółko
Nagietki nie tylko cieszą oko aż do późnej jesieni - mają też zastosowanie w kuchni i kosmetyce.
Są proste w uprawie i niewymagające. Nawet jeżeli nieco zaniedbamy nasz ogród będą wysiewać się same. Jeśli jednak chcemy uzyskać naprawdę piękny efekt poświęćmy im trochę uwagi i włączmy do kompozycji ogrodu w sposób przemyślany.
Nagietki najpiękniej prezentują się w dużych grupach, na tle ciemnej zieleni. Idealnie nadają się na rabaty - są pogodnym, mocnym kolorystycznie akcentem. Nagietków nie może zabraknąć w stylizacjach naturalnych i rustykalnych. Jeżeli chcemy wykorzystywać te kwiaty w kuchni i kosmetyce warto zasiać je w warzywniku ? naszych rabat nie będą szpeciły oskubane z płatków egzemplarze.
Nagietki to wdzięczne kwiaty do uprawy balkonowej, a wstawione do wazonu długo utrzymują świeżość.
Nie tylko uroda
Nagietki to kwiaty nie tylko piękne, ale i pożyteczne. W kuchni możemy wykorzystywać płatki zarówno świeże np. jako dodatek do sałatek, jak i suszone - to surogat szafranu, za pomocą którego możemy nadawać potrawom żółtą barwę.
Antyseptyczne i kojące działanie nagietków sprawia, że są one popularnym składnikiem wielu kosmetyków. Największą moc posiadają kwiaty o intensywnie pomarańczowej barwie. Przemywanie naparem z nagietka może pomóc nie tylko w pozbyciu się trądziku, ale także trudnych do wyleczenia owrzodzeń.
Ziołowe herbatki z nagietka poleca się osobom z wrzodami żołądka i dwunastnicy, a także z nieżytami żołądka i jelit. Mogą po nie sięgnąć także osoby nadmiernie nerwowe - nagietek łagodnie uspokaja, obniża ciśnienie krwi, zwalnia tętno.
IG