Najgorsze dodatki do kawy. Taki napój tuczy na potęgę

Podejrzewamy, że każdy kawosz ma swój własny rytuał parzenia ulubionego napoju. Trzeba jednak pamiętać, że kawa pod względem zdrowotnym najlepiej wypada bez dodatków – w takim wydaniu można cieszyć się jej naturalnym smakiem i cennymi właściwościami. Istnieją jednak produkty, które często lądują w filiżance, mimo że obniżają wartość odżywczą kawy i zamieniają ją w przyczynę otyłości i innych chorób. Czego się wystrzegać? Prezentujemy najgorsze dodatki do kawy.

Jakich dodatków do kawy unikać?
Jakich dodatków do kawy unikać?123RF/PICSEL

Czy kawa jest zdrowa?

Zapewne wielu z nas kojarzy kawę jako niezawodny sposób na pobudzenie, zwalczenie zmęczenia i poprawę koncentracji. Już jakiś czas temu przestała być postrzegana jako bezwartościowa używka, a badacze wykazali pozytywny wpływ kawy na zdrowie. Zawiera bowiem przeciwutleniacze i inne dobroczynne składniki, które przyczyniają się do ochrony zdrowia serca, obniżenia ryzyka chorób neurodegeneracyjnych, rozruszania metabolizmu i poprawy funkcji poznawczych.

Ważne jest jednak zachowanie umiaru. Dorosły człowiek nie powinien przekraczać 400 mg kofeiny na dobę. Jak to rozumieć? Zaleca się spożywać maksymalnie trzy lub cztery filiżanki kawy dziennie. Najlepiej pić ją w kilkugodzinnych odstępach. Konieczne jest również zwrócenie uwagi na dodatki, które mogą całkowicie odebrać napojowi pozytywny wpływ na zdrowie. Podpowiadamy, z czym nie pić kawy.

„Zdrowie na widelcu”: Kawa parzona po turecku może być szkodliwaPolsat Cafe

Cukier do kawy nie przyniesie nic dobrego

Gorzki smak to cecha charakterystyczna napoju. Nie każdy jednak jest w stanie znieść ją w takim wydaniu, a dla złagodzenia tego charakteru wielu z nas sięga w kierunku cukierniczki. Niestety, każda łyżeczka cukru to dodatkowa porcja kalorii. Co więcej, nadmiar cukru w diecie to krótka droga do tycia i rozwinięcia wielu groźnych chorób i zaburzeń metabolicznych, w tym cukrzycy typu 2 i insulinooporności.

Kawa bez cukru najlepiej działa na organizm
Kawa bez cukru najlepiej działa na organizm123RF/PICSEL

Kawa jak deser, czyli syropy smakowe

Bez trudu da się znaleźć całą gamę syropów smakowych do kawy, których celem jest wzbogacanie smaku oraz aromatu. Orzechowe, czekoladowe, karmelowe... Regularne stosowanie takiego dodatku wiąże się jednak z takimi samymi skutkami, jak w przypadku cukru. Dodatkowo syropy nie są dobrym wyborem ze względu na skład, w którym często nie brakuje także sztucznych barwników. Jeśli koniecznie zależy ci na przełamaniu goryczy, do kawy dodaj np. laskę wanilii.

Dodatek, który tuczy na potęgę

Mowa o kolejnym produkcie, który kojarzony jest przede wszystkim z imponującymi deserami. Porcja bitej śmietany sprawia, że kawa wygląda efektownie i apetycznie, ale jest fatalnym wyborem żywieniowym. Zwłaszcza gdy mowa o częstym raczeniu się takim specyfikiem i korzystaniu z gotowej bitej śmietany w spreju — w składzie wielu takich produktów pojawiają się m.in. cukier, olej palmowy, syrop glukozowy, emulgatory i sztuczne substancje zapachowe. Takich składników nie potrzebujemy w diecie, a do tego oponka wylewająca się zza paska to tylko kwestia czasu — pojawi się prędzej niż później.

Zestaw, który jest zagrożeniem dla układu sercowo-naczyniowego

Kolejnym złym połączeniem jest "wzmacnianie" kawy alkoholem. Nie ma bezpiecznej dawki. Nawet niewielka ilość odbija się negatywnie na zdrowiu. Zestawienie alkoholu i kofeiny fatalnie wpływa na pracę układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas