Najpiękniejsze rośliny do łazienki

Często rezygnujemy z uprawy kwiatów w łazience, obawiając się, że panujące tam warunki nie będą dla nich odpowiednie. To duży błąd, bo wiele egzotycznych gatunków świetnie wzrasta właśnie w wilgotnym i lekko zacienionym miejscu. Trzeba jedynie pamiętać o tym, by rośliny nie przeszkadzały nam w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych i nie były narażone na zachlapanie wodą oraz kontakt z detergentami. Możliwości aranżacji jest mnóstwo – w przestronnych łazienkach świetnie sprawdzą się duże rośliny doniczkowe, w małych warto zainstalować oryginalne kwietniki na choćby miniaturowe kwiaty czy pnącza. Zieleń ożywi każdą łazienkę i będzie atrakcyjnym dodatkiem do minimalistycznych wnętrz. Ułatwi także relaks w trakcie kąpieli.

Jakie rośliny będą najlepiej rosnąć w łazience?
Jakie rośliny będą najlepiej rosnąć w łazience? ©123RF/PICSEL
Jak przygotować wodę do podlewania kwiatów doniczkowych?Interia DIY

Rośliny do jasnej łazienki

Kroton
©123RF/PICSEL

Kroton

Naturalnym środowiskiem tej efektownej rośliny są gorące lasy tropikalne. Kroton przykuwa uwagę swoimi różnobarwnymi liśćmi o "skórzanej" fakturze. By się wybarwić, potrzebuje rozproszonego światła, więc świetnie sprawdzi się nawet w łazienkach z oknem w ekspozycji południowej. Lubi stale wilgotne powietrze (zbyt suche sprawia, że jest podatny na atak szkodników) oraz podłoże. Wymaga nawożenia raz na dwa tygodnie.

Storczyk

Storczyki nadają lekkość, wdzięk i elegancję każdemu wnętrzu. Ze względu na to, że lubią wilgotne powietrze, świetnie sprawdzą się jako element aranżacji łazienki. Storczyk lubi zarówno rozproszone światło słoneczne, jak i półcień. Świetnie znosi też wysokie temperatury nawet do 32 stopni. Powinno się go podlewać regularnie, ale tak by doprowadzać też do całkowitego wysuszenia podłoża. Rośliny nie należy spryskiwać wodą.

Alokazja amazońska

Ta roślina o oryginalnych liściach najlepiej rośnie w kuchni lub łazience – jest ciepłolubna i wymaga sporej wilgotności powietrza. Gleba do jej uprawy powinna być żyzna i próchnicza, nie wolno jednak dopuszczać do przelania rośliny, ponieważ jej korzenie łatwo gniją. Alokazja najlepiej rośnie w rozproszonym świetle lub półcieniu. Warto wiedzieć, że liście rośliny zawierają trujący sok, więc trzeba umieścić ją z daleka od małych dzieci i zwierząt.

Rośliny do ciemnej łazienki

Alokazja
©123RF/PICSEL

Zamiokulkas

Ta roślina o efektownych, intensywnie zielonych liściach ożywi każdą łazienkę. Lubi wilgoć i ciemne pomieszczenia, jednak potrzebuje też światła. Dlatego warto mieć dwa egzemplarze – jeden w łazience bez okna, a drugi na jasnym parapecie w innym pomieszczeniu – i zamieniać je co tydzień miejscami. Zamiokulkas nie ma dużych wymagań – potrzebuje jedynie regularnego, ale oszczędnego podlewania. Nie bez przyczyny zyskał miano "żelaznej rośliny".

Bambus ozdobny (Dracena sanderiana)

Ta roślina zwana "szczęśliwym bambusem” przetrwa nawet w łazience bez okna. Bardzo lubi wilgotne powietrze i przy odpowiednich warunkach będzie rosła nawet w ciemnym miejscu. Można ją uprawiać w wazonie z wodą, co jest dodatkowym atutem i możliwością ciekawej aranżacji (np. z kamykami czy dekoracyjnym podłożem). Wodę powinno się wymieniać raz na dwa tygodnie (kranówkę należy wcześniej przegotować i zostawić na 24 godziny). Roślina może być w niej zanurzona na wysokości ok. 2-5 cm od jej podstawy. Nie wolno jej trzymać zbyt blisko grzejnika, warto też od czasu do czasu przenieść ją do innego pomieszczenia, by mogła nacieszyć się rozproszonym światłem.

Rośliny do dużej łazienki

Difenbachia
©123RF/PICSEL

Difenbachia

To jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Charakteryzuje się dużymi, dekoracyjnymi liśćmi pokrytymi bladozielonymi plamami. Difenbachia uwielbia wilgotne powietrze i stosunkowo niskie temperatury (do 25 stopni latem i do 18 zimą). Wymaga też regularnego podlewania – nawet 2-3 razy w tygodniu oraz nawożenia raz w tygodniu środkiem do roślin zielonych. Lubi rozproszone światło i półcień. Stosunkowo szybko rośnie i dobrze prezentuje się w przestronnych miejscach. Jej liście zawierają trujące substancje, więc rośliny lepiej nie uprawiać w domu, w którym są małe dzieci lub zwierzęta.

Epipremnum złociste

Ta pnąca roślina ozdobna osiąga nawet 5 metrów długości, dlatego potrzebuje sporo przestrzeni. Świetnie prezentuje się na gładkich powierzchniach i będzie wyjątkową ozdobą minimalistycznych łazienek. Nadaje się do wiszących kwietników, ładnie wygląda w doniczkach umieszczonych na półkach. Lubi rozproszone światło i wilgotne powietrze, wymaga regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania (konieczna jest solidna warstwa drenażu w donicy). Epipremnum warto też nawozić raz w tygodniu i zraszać.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas