Najpiękniejsze rośliny doniczkowe do zacienionych miejsc

Wbrew pozorom w zacienionych miejscach czy w pokojach z ekspozycją północą też możemy cieszyć się pięknymi roślinami doniczkowymi. Zalicza się do nich rośliny zielone (te kwitnące potrzebują dostępu do słońca), którym do wzrostu wystarcza jedynie dostęp do rozproszonego światła przez trzy godziny dziennie. Dzięki nim ożywimy każdą przestrzeń, a nawet rozjaśnimy ciemne pomieszczenie i sprawimy, że stanie się bardziej przytulne. Poznaj piękne i oryginalne rośliny doniczkowe do zacienionych miejsc.

Które rośliny doniczkowe będą rosły w cieniu?
Które rośliny doniczkowe będą rosły w cieniu? ©123RF/PICSEL
Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wodyInteria.tv

Kalatea

Kalatea
©123RF/PICSEL

Kalatea zachwyca pięknymi, wielokolorowymi liśćmi, które wyglądają, jakby namalowano na nich wzory. Roślina osiąga w domowych warunkach ok. 40-50 cm wysokości i stanowi oryginalny dodatek do każdego wnętrza. Uwielbia zacienione miejsca, w pokojach o ekspozycji północnej można ją umieścić na parapecie okna (szczególnie zimą). Kalatea lubi lekko wilgotne podłoże oraz wilgotne powietrze.

Aspidistra wyniosła

Aspidistra charakteryzuje się podłużnymi liśćmi o skórzanej fakturze i intensywnie zielonej barwie, które osiągają do 50 cm wysokości. Nie bez przyczyny nazywa się ją "żelaznym liściem" – świetnie radzi sobie nawet w niekorzystnych warunkach i preferuje zacienione miejsca, a także niskie temperatury. Dobrze znosi też okresowe przesuszenie. W doniczce powinna się znaleźć solidna warstwa drenażu.

Aglaonema

Aglaonema
©123RF/PICSEL

Ta roślina jest idealna dla początkujących ogrodników – nie wymaga częstego podlewania ani nawożenia i preferuje miejsca zacienione. Dobrze rośnie w naszych warunkach mieszkaniowych (nie przeszkadzają jej wysokie temperatury i suche powietrze zimą). Jej kępy dużych i dekoracyjnych liści świetnie ożywią przestrzeń.

Rypsalis

Ten niezwykle oryginalny sukulent z rodziny kaktusowatych przykuwa uwagę wałeczkowatymi liśćmi, które opadają na zwisających i rozgałęzionych pędach (świetnie prezentuje się w doniczkach wiszących). Roślina jest intensywnie zielona, a jej pędy osiągają ok. 50 cm długości. Dobrze znosi niedostatek światła, a także okresowe przesuszenia. Nie trzeba jej zbyt często podlewać ani przesadzać. Regularnie powinno się ją jednak zraszać.

Peperomia

Peperomia sandersii
©123RF/PICSEL

Peperomia charakteryzuje się błyszczącymi i intensywnie zielonymi liśćmi o sercowatym kształcie. Osiąga niewielkie rozmiary, więc świetnie sprawdza się w małych mieszkaniach. Lubi półcień i rozproszone światło oraz lekko wilgotne podłoże i powietrze. Dostępnych jest wiele gatunków tej rośliny, które różnią się m.in. kolorem liści (np. peperomia sandersii przypomina fakturę arbuza).

Sansewieria

Sansewieria zachwyca wąskimi, długimi i mięsistymi liśćmi, na których znajdują się jasne prążki oraz obwódki. Jest bardzo wytrzymała na wszelkie warunki. Dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i całkowitym cieniu, świetnie znosi okresowe przesuszenia. Może osiągać nawet metr wysokości. Przesadzanie jest konieczne co 2-3 lata.

Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas to efektowna i elegancka roślina, która świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach z ekspozycją północną. Jego największą ozdobą są niewielkie, ale mięsiste liście wyrastające z długich łodyg. Zamiokulkas może osiągać nawet metr wysokości i nazywany jest "żelazną rośliną" – świetnie znosi niedobór światła i wody.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas