Najpiękniejsze rośliny, które kwitną najdłużej, nawet w zimie

Wiele osób błędnie myśli, że zimą rośliny w ogrodzie pozostają w stanie spoczynku i, oprócz iglaków, można podziwiać wyłącznie łodygi i gałęzie pokryte (o ile się pojawi) śniegiem. Okazuje się, że nie trzeba czekać do wiosny, aby zza okna podziwiać piękne kwiaty. Istnieje wiele gatunków, które właśnie zimą wyglądają najpiękniej i pojawiają się na nich, najczęściej oryginalne, płatki, co sprawia, że ogród pokrywa się feerią barw. Takie rośliny najczęściej są długowieczne, bardzo trwałe, a dodatkowo nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Zatem, co zasadzić w ogrodzie, aby zimą rośliny zakwitły?

Kwitnące wrzośce
Kwitnące wrzośce ©123RF/PICSEL
Pechowe rośliny. Skąd taka zła opinia?Interia.tv

Stawiaj na krzewinki

Ciemiernik biały
©123RF/PICSEL

Jesienią w sklepach ogrodniczych pojawiają się bardzo atrakcyjne wrzosy, które mienią się pięknymi, ciepłymi kolorami. Mogą być umieszczane w doniczkach lub w gruncie, jednak wraz z nadejściem ujemnych temperatur tracą na atrakcyjności, by wiosną się odrodzić. Jednak dalekimi kuzynami wrzosów są wrzośce, które wyglądają podobnie, lecz w grudniu nie tylko pokryte są liśćmi, ale również zakwitają. Wrzośce osiągają do 40 cm wysokości i gęsto się rozkrzewiają, dlatego mogą być sadzone np. w grupach. Wystarczy zapewnić im jasne lub półcieniste stanowisko oraz glebę o kwaśnym odczynie pH. Od wiosny do jesieni wymagają regularnego podlewania. Młode egzemplarze przed zimą można zabezpieczyć przed mrozem, wysypując pod nimi ściółkę lub korę.

Ciemiernik biały

Ciemierniki są roślinami, które charakteryzują się pięknymi kwiatami (wyglądem przypominają jaskry). Wśród wielu przedstawicieli gatunkowych ciemiernik biały charakteryzuje się nietypowym terminem kwitnienia. Jeśli zima jest łagodna, to pierwsze płatki pojawiają się już w grudniu, stąd często określa się go mianem „róży Bożego Narodzenia”. Srogie zimy nie powodują, że roślina nie kwitnie, jedynie przesuwa ten skomplikowany proces na luty bądź marzec. Ciemiernik osiąga wysokość do 30 cm i charakteryzuje się kępą łodyg pokrytymi jajowatymi liśćmi i płatkami jasnych kwiatów. Nie ma specjalnych wymagań uprawowych: rośnie dobrze na półcienistym stanowisku o żyznej i wilgotnej glebie.

Oczar pośredni

Oczar pośredni
©123RF/PICSEL

Oczar pośredni jest rośliną, która wiosną i latem wygląda zupełnie niepozornie. Co prawda, jako krzew osiąga imponujące rozmiary (nawet cztery metry wysokości), to często mylony jest z popularną leszczyną. Jednak swoją uwagę zwraca jesienią, kiedy jego liście mienią się na żółto, pomarańczowo, czerwono i brązowo. Październik i listopad to również czas, kiedy oczar zakwita: charakteryzuje się nietypowymi kwiatostanami, które przypominają kolorowe frędzle. Jeśli chcemy, aby oczar dobrze czuł się w naszym ogrodzie, wystarczy zapewnić mu jasne miejsce o żyznej i lekko kwaśnej glebie, które równocześnie jest osłonięte od wiatrów.

Jaśmin nagokwiatowy

Jedną z najbardziej atrakcyjnych roślin w naszych ogrodach jest jaśmin nagokwiatowy. Choć jego ojczyzną są Chiny, to nawet w polskich warunkach jego uprawa jest bezproblemowa. Wystarczy zapewnić mu jasne stanowisko, a odwdzięczy się intensywnym wzrostem. Co ciekawe, kwitnie już w styczniu i szczelnie pokrywa się drobnymi i żółtymi kwiatostanami o silnym, przyjemnym zapachu. Jaśmin nagokwiatowy charakteryzuje się długimi łodygami, które można poprowadzić po ścianach lub trejażu. Niestety, nie pnie się samodzielnie, dlatego wymaga przywiązywania do konstrukcji. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jednak warto go ściółkować korą albo gałązkami sosnowymi.

Kalina wonna

Kalina wonna
©123RF/PICSEL

Od kilku lat jesteśmy przyzwyczajeni do łagodnych zim, kiedy temperatura rzadko spada poniżej zera. Jednak to bardzo dobre warunki dla kaliny wonnej, dzięki którym może zakwitnąć już w styczniu. Osiąga bardzo pokaźne rozmiary, bowiem przyjmuję formę okazałego krzewu, którego wielkość często przekracza dwa metry wysokości. Zanim na łodygach pojawiają się liście, wcześniej kalina wypuszcza interesujące różowe kwiaty (o intensywnym zapachu), które z czasem zmieniają płatki na białe. Uprawa nie jest skomplikowana: jasne stanowisko zapewni jej trwałość na wiele lat.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas