Nasturcja: Pięknie zdobi i skutecznie wabi mszyce
Nasturcja zaliczana jest do grona roślin, których nie lubić i nie cenić nie sposób. Serca miłośników kwiatów podbija z pewnością niezwykle atrakcyjnym wyglądem. Uwagę przykuwają między innymi jej piękne wielobarwne kwiaty, które cieszą oczy aż do późnej jesieni. Z uwagi na okazałe rozmiary nasturcja (a konkretnie nasturcja większa) pięknie zdobi pergole, bariery, tarasy i balkony. Bujnie i szybko rośnie też na rabatach i w donicach. Poza zaletami dekoracyjnymi skrywa w sobie także inne nietuzinkowe walory. Jej kwiaty i liście stanowią apetyczny dodatek do sałatek, a nasiona są wykorzystywane w medycynie naturalnej. Jakie stanowisko należy zapewnić nasturcji, aby pięknie i bujnie rosła? W jaki sposób można ją rozmnożyć? Dlaczego może posłużyć jako wabik na mszyce? Podpowiadamy.
Nasturcja: Kilka słów o roślinie
Ojczyzną nasturcji jest Ameryka Południowa. Do rodziny tych uroczych roślin zalicza się kilkadziesiąt (dokładnie ok. 80) gatunków, ale nie wszystkim sprzyja nasz rodzimy klimat, dlatego w ogrodach nad Bałtykiem można spotkać najczęściej nasturcję większą, kanaryjską oraz bulwiastą. Poszczególne gatunki rośliny różnią się między sobą kolorem i
kształtem kwiatów czy liści oraz - rzecz jasna - wielkością. Najbardziej okazała jest pod tym względem nasturcja większa. Jej znakiem rozpoznawczym są przepiękne, kuszące różnorakimi kolorami kwiaty oraz przypominające kształtem talerze liście. W polskich warunkach klimatycznych nasturcja to roślina jednoroczna. Kwitnie od lata do późnej jesieni.
Nasturcja: Jakie stanowisko dla niej wybrać?
Nasturcji sprzyja ciepły klimat, zatem najlepszym wyborem będzie stanowisko słoneczne i jednocześnie dobrze zabezpieczone przed wiatrem. Cień i niskie temperatury jej bardzo zaszkodzą; m.in. zwiększą podatność na choroby
oraz zahamują kwitnienie i rozrost liści. A te ostatnie to przecież największe atuty tej urokliwej rośliny. Warto też od razu przemyśleć, gdzie nasturcję posadzić. Ciężko adaptuje się do nowych warunków po przesadzaniu.
Nasturcja: Jaka gleba jest dla niej najlepsza?
Nasturcja ma określone wymagania względem gleby. Specjaliści w dziedzinie ogrodnictwa wskazują, że najbardziej odpowiednia jest ta średnio żyzna i lekko wilgotna. (Nadmiernie żyzna doprowadzi do rozrostu liści, ale negatywnie odbije się na kwitnieniu rośliny, z kolei ta podmokła narazi ją na choroby).
Nasturcja: Jak ją rozmnożyć?
Rozmnażanie nasturcji do bardzo trudnych zabiegów nie należy. Wystarczy wysiać nasiona rośliny do gruntu wiosną. Oczywiście zabieg wygląda inaczej w przypadku nasturcji bulwiastej. (W tym przypadku stosuje się oddzielenie bulw przybyszowych).
Nasturcja: Częsta ofiara ataków szkodników
Nasturcja często pada ofiarą ataków szkodników. Ulubiły ją sobie między innymi mszyce, przędziorki, ślimaki, miniarki, czy gąsienice. Poza tym ta urocza roślina jest mało odporna na choroby, zwłaszcza te grzybowe.
Nasturcja jako wabik na mszyce
Co ciekawe, nasturcja wykorzystywana jest często jako wabik na mszyce. Szkodniki te uwielbiają pędy rośliny, dlatego można je łatwo unieszkodliwić, spryskując specjalnymi preparatami i tym samym ochronić rośliny rosnące w sąsiedztwie, m,in. róże.
Nasturcja i jej nietuzinkowe właściwości
Atrakcyjny wygląd to bynajmniej nie jest jedyny atut nasturcji, gdyż skrywa w sobie nietuzinkowe właściwości, które doceniła medycyna naturalna. W celach zdrowotnych wykorzystuje się m.in. dojrzałe nasiona, które posiadają zdolności bakteriobójcze. Dla wielu może okazać się też zaskoczeniem, że nasturcję da się spożytkować także w celach kulinarnych. Jej kwiaty oraz liście często stanowią bazę fantazyjnych sałatek.
Jak najlepiej wykorzystać nasturcję?
Nasturcja pnąca pięknie zdobi pergole, bariery, tarasy i balkony. Z kolei odmiany karłowe uroczo dekorują rabaty; bujnie rosną też w donicach. Poza tym świetnie komponują się z innymi kwiatami w ogrodzie.