Nawóz do róż w postaci kiszonki. Krzewy będą kwitnąć obficie przez cały sezon

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Według starożytnych Greków róże były związane z Afrodytą – boginią miłości i piękna. Taka symbolika pasuje do nich jak ulał, więc nic dziwnego, że święcą triumfy również w polskich ogrodach. Chcesz uzyskać piękne kwitnienie i zastanawiasz się, jak dbać o róże? Domowy nawóz z popularnego owocu ułatwi zabiegi pielęgnacyjne. Co więcej, posłuży także do rozmnażania róży ogrodowych. Szczegóły poznasz w naszym poradniku.

Pielęgnacja róż nie musi być wymagająca
Pielęgnacja róż nie musi być wymagająca123RF/PICSEL

Co lubią róże ogrodowe? Dostarcz im dwa składniki

By móc podziwiać bujne kwitnienie róż i zwiększyć ich odporność na choroby, konieczne jest dokarmienie ich dwoma pierwiastkami. Kluczowe w uprawie róż ogrodowych stają się potas oraz fosfor. Na wieść o tym planujesz wyprawę do sklepu ogrodniczego w celu kupienia profesjonalnej odżywki? Nie jest to konieczne! Nawożenie róż bananem, a dokładniej rzecz ujmując — owocową skórką, przynosi znakomite efekty i jest nieporównywalnie tańsze.

Jak działają banany na róże? Są bogate także w magnez, wapń oraz siarkę. Tworzy to odżywczy koktajl, dzięki któremu rośliny są wzmocnione, odporne na infekcje i spektakularnie kwitną przez cały sezon.

Róże są łatwe w pielęgnacji, jednak należy znać podstawowe zasady ich uprawy
Róże są łatwe w pielęgnacji, jednak należy znać podstawowe zasady ich uprawy123RF/PICSEL

Jak stosować skórkę z banana na róże? Najprostsza metoda

Jeśli liczba ogrodniczych obowiązków zaczyna cię przerastać i obawiasz się, że nie wygospodarujesz czasu na skomplikowane zabiegi, świeże skórki owocu pokrój na mniejsze kawałki i zakop je w podłożu, w którym rosną róże.

Ten rodzaj nawozu z banana stopniowo uwalnia składniki odżywcze do gleby podczas naturalnego procesu rozkładania. Poprawia jakość gleby i sprzyja utrzymaniu optymalnej wilgotności. To najprostszy i najtańszy sposób, by uzyskać nawóz do roślin długodziałający. Manewr warto zastosować również podczas sadzenia lub przesadzania róż.

Kiszonka z bananów do podlewania róż

Być może nazwa tego specyfiku brzmi nieco zagadkowo, ale pozwala na stworzenie regenerującej odżywki do róż domowej roboty. Ponownie wykorzystasz resztki spożywcze, więc obejdzie się bez inwestycji w drogie preparaty.

Jak działa nawóz z banana na róże?
Jak działa nawóz z banana na róże?123RF/PICSEL

Jak przygotować nawóz ze skórek banana do róż? Pokrój je na mniejsze kawałki, wrzuć do słoika i zalej przegotowaną, lecz ostudzoną wodą. Zostaw pod przykryciem na 14 dni — w tym czasie raz dziennie możesz zamieszać zawartość naczynia. Przed użyciem rozcieńcz świeżą wodą w proporcji 1:1 i używaj do podlewania różanych krzewów. Płyn możesz też przelać do butelki z atomizerem i zastosować jako oprysk na mszyce na różach. Szkodniki będą uciekać w popłochu.

Rozmnażanie róż — banan pomoże!

Nieoczywistym zastosowaniem owocu jest wsparcie podczas rozmnażania roślin. Chcesz powiększyć swoją kolekcję róż? W tej kwestii banan także okaże się pomocny. Jak się za to zabrać?

  • Mniej więcej w połowie łodygi zrób podłużne, kilkucentymetrowe nacięcie przy pomocy ostrego noża.
  • Połowę banana razem ze skórką przekrój na pół i przymocuj owoc sznurkiem wokół nacięcia.
  • Sięgnij po plastikowy kubek i przetnij go wzdłuż w taki sposób, aby móc zainstalować go wokół łodygi z bananem. Zrób w nim niewielkie dziurki, by złączyć jego brzegi opaską zaciskową (trytytką).
  • Wypełnij pojemnik ziemią. Dla lepszej stabilizacji wokół łodygi wbij wysoki kij lub podpórkę do kwiatów i przywiąż do całej instalacji.
  • Po upływie 25 dni wykonaj cięcie łodygi tuż pod kubkiem wypełnionym ziemią. Usuń go, pozbądź się także sznurków i strząśnij ziemię. Zobaczysz, że banan uległ rozkładowi, a różana łodyga wypuściła niewielkie korzenie.
  • Posadź w nowym podłożu i ciesz się kolejnym krzewem, który w sezonie wypuści ozdobne kwiaty.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas