Nawożenie winogron tym składnikiem to ogromny błąd. Nie będzie owoców

Karolina Słodkiewicz

Oprac.: Karolina Słodkiewicz

Własne winorośle nie tylko efektownie wyglądają w ogrodzie. Ich niebywałą zaletą są pyszne i ekologicznie uprawiane owoce. Aby jednak cieszyć się obfitymi plonami, o krzewy trzeba odpowiednio dbać poprzez nawożenie. Czym i kiedy nawozić winogrona? Wyjaśniamy, co najlepiej lubi winorośl.

Winorośl musi być nawożona trzy razy w trakcie sezonu.
Winorośl musi być nawożona trzy razy w trakcie sezonu.123RF/PICSEL

Kiedy nawozić winorośl?

Nawożenie winorośli przeprowadza się trzy razy w trakcie sezonu. Pierwszym terminem jest przełom marca i kwietnia, czyli przed tym, jak roślina zacznie kwitnąć. Kolejne odżywianie najlepiej wykonać podczas kwitnienia. Przeważnie ten czas wypada na przełom maja i czerwca.

Podczas sezonu ostatni raz winogrono nawozimy już po zawiązaniu owoców. W zależności od odmian ten termin będzie wypadał inaczej. Warto więc spojrzeć na wielkość plonów. Jeśli owoce będą mieć wielkość mniej więcej ziaren grochu, będzie to najwyższa pora na zasilenie gleby.

Później winorośl nawozimy jesienią. Zabieg wówczas wykonujemy już po zebraniu wytworzonych przez pnącze plonów. Odżywka pozwoli przygotować się roślinę na nadchodzące niskie temperatury.

Czym nawozić winogron na wiosnę?

Winorośl na wiosnę powinna być nawożona odżywkami z dużą ilością potasu i fosforu. Taka mieszanka pozwoli pnączom na prawidłowy wzrost u młodych pędów. Wytworzą one soczyście zielone liście, dużą ilość kwiatów i owoców. To gwarancja dorodnych plonów.

Przy nawożeniu winogron na wiosnę powinniśmy wystrzegać się preparatów z dużą zawartością azotu. Ten składnik znacząco przyspiesza wzrost rośliny. Skutkuje to zaburzonym rozwojem liści, małą ilością wytwarzanych kwiatów, a później słabymi plonami.

Poza tym winogronom należy dostarczyć innych składników odżywczych takich jak m.in. bor, żelazo, miedź, mangan, cynk.

Czy winogron lubi popiół?

Popiół drzewny to jeden z naturalnych, tanich nawozów, którymi można zasilać rośliny. Bogaty jest on w szereg istotnych składników pokarmowych. Najwięcej zawiera jednak potasu, fosforu i magnezu.

Winorośl nawożona popiołem drzewnym da obfitsze plony.
Winorośl nawożona popiołem drzewnym da obfitsze plony.123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Są to składniki odżywcze, które sprzyjają pozytywnemu rozwojowi winorośli. Oznacza to, że winogrona można zasilać popiołem. Poprawi on właściwości fizykochemiczne gleby oraz plonowanie pnączy.

Nawożenie winogron popiołem drzewnym można przeprowadzać wiosną i jesienią. Wystarczy go wymieszać z podłożem znajdującym się pod rośliną. Sprawdzi się też dodanie go do kompostu i zasilenie gleby taką mieszanką.

Czy winogron można obsypać korą?

Winogrona jak najbardziej można obsypać korą. Taka forma ściółkowania pozwoli zapobiec nadmiernemu parowaniu wody z gleby, dzięki czemu będzie ona stale wilgotna. Dodatkowo wrażliwe korzenie rośliny zostaną ochronione przed dużymi wahaniami temperatur.

Kora obsypana wokół winogron zapobiegnie też wzrostowi chwastów. W efekcie sadzonki i obszar przy nich łatwiej będzie utrzymać w ładzie.

BIO GotowanieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas