Nawozy zielone na działce - czy warto je stosować?

Zielone nawozy są często przez nas niedoceniane. Jeśli jednak chcemy skutecznie poprawić strukturę gleby oraz wzbogacić ją w próchnicę, a także potrzebne roślinom do wzrostu pierwiastki, to właśnie one najlepiej się do tego nadają. Zresztą stosowanie poplonu ma też jeszcze wiele innych zalet… Jest wiele gatunków, które można uprawiać jako zielony nawóz. Jeśli jeszcze nigdy nie próbowaliśmy tego sposobu, na pewno warto, jest to bowiem tania i skuteczna metoda na poprawę jakości podłoża!

Czym jest „zielony nawóz”?

To nic innego jak rośliny, które szybko kiełkują oraz wytwarzają dużą ilość masy zielonej. Rośliny te uprawiane są wyłącznie w celu ich przekopania z ziemią w odpowiednim momencie (zazwyczaj w czasie kwitnienia lub zawiązywania nasion), dzięki czemu do podłoża dostarczana jest próchnica oraz składniki mineralne.

Korzyści ze stosowania zielonych nawozów

Zalet ich stosowania trudno zliczyć, ale z tych najważniejszych trzeba wymienić:

- są całkowicie ekologiczne,

- są tańsze niż nawozy mineralne,

- mogą być stosowane pod każdą uprawę, bez żadnych ograniczeń,

- wzbogacają glebę w minerały, (szczególnie wartościowe są rośliny motylkowe wiążące duże ilości azotu z powietrza),

- po przekopaniu, ulegają rozkładowi przyczyniając się do powstawania próchnicy, dzięki czemu poprawiają strukturę gleby oraz jej zdolność do gromadzenia wody,

- zmniejszają zasolenie gleby spowodowane stosowaniem sztucznych nawozów,

- hamują rozwój chwastów, dzięki swojemu bujnemu i szybkiemu wzrostowi,

- ograniczają lub całkowicie eliminują konieczność stosowania nawozów mineralnych,

- przyczyniają się też do poprawy struktury biologicznej gleby,

- dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu, głęboko spulchniają glebę, oraz wydobywają z głębszych warstw fosfor i potas oraz składniki mineralne, dzięki czemu są dostępne dla roślin uprawnych o płytszym systemie korzeniowym,

- chronią wierzchnią warstwę gleby przed wypłukiwaniem składników odżywczych,

- nie ma ryzyka przenawożenia przy stosowaniu nawozów zielonych,

- można je stosować o różnych porach roku,

- doskonale nadają się do regeneracji zdegradowanej działki, np. wokół nowo wybudowanego domu.

Terminy stosowania zielonych nawozów

Poplon ozimy siejemy jesienią, wybierając do tego gatunki odporne na mróz i przekopujemy je dopiero wiosną następnego roku.

Po zbiorach letnich możemy wysiać poplon letni, który przekopujemy albo w jesieni, albo na wiosnę po ich przemarznięciu w zimie.

Na działce po skończonej budowie domu, zielony nawóz można zastosować już na wiosnę, przekopując rośliny wczesnym latem, jeśli planujemy zakładanie ogrodu jeszcze w tym samym roku. Będzie to miało świetny wpływ na strukturę i żyzność gleby.

Jakie rośliny nadają się na zielony nawóz?

Spośród roślin motylkowych, wzbogacających glebę azot, najczęściej stosowanymi są: łubin, bobik, wyka, peluszka i seradela. Bardzo korzystne działanie ma również nostrzyk, wytwarzający w korzeniach związki odstraszające nornice i myszy.

Gatunki z rodziny krzyżowych, tj. gryka, gorczyca, rzepak i rzodkiew oleista mają z kolei działanie fitosanitarne (hamują rozwój szkodników glebowych oraz nasion chwastów). Z innych rodzin botanicznych, bardzo pozytywne działanie mają: żyto i facelia, które wytwarzają dużą ilość masy zielonej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas