Nietypowe zastosowania przypraw

Przyprawy i zioła stanowią niezastąpiony element każdej potrawy. Nadają niezwykły smak i aromat, a często nawet decydują o tym, jak smaczny jest posiłek. Warto jednak wiedzieć, że przyprawy można też wykorzystywać w innych celach, czasem zupełnie niezwiązanych z kulinariami. Okazuje się, że niektóre wykazują zbawienny wpływ na nasze zdrowie, a przyrządzony z nich napar pomoże uporać się np. z grypą czy kaszlem. Popularne przyprawy są też naturalnym sposobem na poprawę kondycji skóry czy włosów. Poza tym ułatwią pranie, codzienne porządki czy walkę z insektami. Poznaj nietypowe zastosowania popularnych przypraw.

Poznaj nietypowe zastosowania popularnych przypraw
Poznaj nietypowe zastosowania popularnych przypraw ©123RF/PICSEL
Kurkuma dobra na wszystko. Niezwykła przyprawaInteria.tv

Nietypowe zastosowania liści laurowych

Zastosowania liści laurowych
©123RF/PICSEL

Liście laurowe wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, przyspieszają gojenie się ran i siniaków, łagodzą objawy ukąszenia owadów. Suszone liście wystarczy namoczyć w ciepłej wodzie, a następnie przyłożyć do bolącego lub zranionego miejsca na kilka godzin. Taki okład szybko przyniesie ulgę. Kilka liści laurowych warto też podpalić w popielniczce i wyjść z pomieszczenia na 15 minut. Po tym czasie w powietrzu wyczujemy przyjemny korzenny aromat. To jednak nie wszystko – substancje, które się ulotnią, stymulują produkcję endorfin i błyskawicznie poprawiają nastrój.

Pojedyncze listki laurowe powinno się też umieszczać w szafkach z żywnością, a także otwartych opakowaniach mąki czy kaszy. Skutecznie uchronią one zapasy przed inwazją moli spożywczych.

Garść rozgniecionych liści laurowych warto też włożyć do szklanki, zalać wrzątkiem, a po 15 minutach zaparzania pod przykryciem odcedzić i pić. Taka „herbata” ma wyjątkowy wpływ na zdrowie – obniża poziom cukru we krwi, przyspiesza metabolizm i chroni przed miażdżycą. Wspiera też pracę wątroby i niweluje dolegliwości trawienne.

Nietypowe zastosowania oregano

Sól na plamy
©123RF/PICSEL

Suszone oregano idealnie nadaje się do przyrządzenia leczniczego naparu. 2 łyżki ziół wystarczy zalać 2 szklankami wrzątku, a po kilkunastu minutach przecedzić i poczekać, aż ostygnie. Napar nie jest zbyt smaczny, ale warto pić go regularnie – działa przeciwzapalnie, niweluje ból gardła w czasie infekcji i poprawia trawienie. Oregano ma też właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne – pomaga zwalczyć tego typu zakażenia w jamie ustnej i jest wsparciem w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Działa rozkurczowo, ułatwia odkrztuszanie flegmy i niweluje uciążliwy kaszel.

Nietypowe zastosowania szałwii

Szałwia nie tylko pomaga uśmierzyć ból gardła, ale może być pomocna w domu. Jej zapach skutecznie odstrasza rybiki cukrowe. Kilka gałązek świeżej lub suszonej szałwii wystarczy umieścić w zakamarkach łazienki czy kuchni. Po rybikach nie będzie śladu.

Nietypowe zastosowania soli

Sól kuchenna pomoże nam uporać się z plamą z czerwonego wina czy krwi. Wystarczy obficie posypać nią zabrudzoną tkaninę (czynność warto powtarzać do skutku), a następnie wypłukać w zimnej wodzie. Garść tej przyprawy warto też dodawać do prania firan (zamiast płynu do płukania). Rewelacyjnie je wybieli i zapewni połysk.

Nietypowe zastosowania kurkumy

Do czego wykorzystać kurkumę?
©123RF/PICSEL

Kurkuma ma mnóstwo mało znanych zastosowań. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Jeśli zmieszamy ją z odrobiną jogurtu naturalnego i miodu, zyskamy skuteczną maseczkę zwalczającą trądzik i inne niedoskonałości. Kurkuma przyspieszy też porost włosów, wzmocni je i zapewni im blask. Łyżkę przyprawy wystarczy zmieszać z 50 ml oliwy z oliwek, a następnie wetrzeć w skórę głowy. Po 30 minutach włosy należy umyć jak zwykle.

Nietypowe zastosowania cynamonu

Cynamon jest wybawieniem, gdy w mieszkaniu unoszą się nieprzyjemne zapachy, np. spalenizny czy smażonych potraw. Laskę cynamonu lub kilka łyżek tej przyprawy w proszku wystarczy dodać do garnka z wodą i powoli podgrzewać. W całym domu będzie unosić się przyjemny, korzenny aromat.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas