Niezawodne pelargonie

Mogą się dumnie piąć lub opadać kaskadami z balkonów.

Pelargonie są nie tylko piękną, ale też pożyteczną ozdobą balkonu
Pelargonie są nie tylko piękną, ale też pożyteczną ozdobą balkonu123RF/PICSEL

Lubimy je za łatwość uprawy, długie kwitnienie i odporność na choroby. Pelargonie dobrze znoszą wszelkie niedogodności pogodowe. Ich kwiaty królują na naszych balkonach i tarasach od wiosny aż do przymrozków.

Rada: Znajdź dla nich słoneczne miejsce, bo w cieniu słabo kwitną i niezgrabnie wyciągają łodygi.

Wybieramy odpowiednią odmianę

Pelargonie dobrze rosną zarówno na balkonie i tarasie, jak i na rabacie. Jednak w zależności od tego, gdzie i jak chcemy je posadzić, musimy wybrać odpowiednie ich odmiany. Te o długich łodygach, np. bluszczolistne, najlepiej nadają się do skrzynek przyokiennych czy wiszących koszy.

Z kolei tzw. miniaturki, czyli pelargonie rozkwitające setkami drobnych kwiatuszków, są idealne do balkonowych doniczek lub do domu.

Rada: Jeśli chcesz, by twój balkon omijały komary, posadź w skrzynkach pelargonie o pachnących liściach, popularnie nazywane geranium, cytrynką lub anginowcem. Nie mają wielu kwiatów, a czasem w ogóle nie kwitną, ale za to zapachem skutecznie odganiają nieproszonych gości.

Pielęgnacja i podlewanie

Pelargonie sadzimy od końca maja, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków. Możemy użyć ziemi uniwersalnej. Kwiaty lubią mieć stale wilgotną, ale nie bardzo mokrą glebę. W upały podlewajmy je 2 razy dziennie.

Rada: Żeby obficie kwitły, pelargonie wymagają regularnego nawożenia – najlepiej raz na dwa tygodnie.

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas