Nigdy nie stawiaj obok routera. Blokuje i spowalnia sieć Wi-Fi w domu

Większość z nas posiada dziś w domu internet bezprzewodowy, umożliwiający swobodne korzystanie z sieci, naukę i pracę zdalną. Choć zazwyczaj działa on dość stabilnie, to czasem traci na sile lub zanika np. w niektórych pokojach. Co może być przyczyną zakłóceń w działaniu sieci bezprzewodowej? Winowajców jest kilku.

Chcąc poprawić sygnał wifi najlepiej zmienić miejsce routera lub też usunąć z jego otoczenia rzeczy, które mogą blokować połączenie
Chcąc poprawić sygnał wifi najlepiej zmienić miejsce routera lub też usunąć z jego otoczenia rzeczy, które mogą blokować połączenie123RF/PICSEL

Położenie routera

  • meble
  • sprzęty domowe
  • ściany

Ustawienie anten

Za słabe połączenie Wi-Fi mogą być odpowiedzialne źle położone anteny. Powinny być one ustawione pionowo, w przypadku domu wielokondygnacyjnego przekręcenie anteny w poziomie pozwoli na wysyłanie sygnału w dół i górę.

Sieć Wi-Fi sąsiada

Za słaby sygnał Wi-Fi w domu może być także odpowiedzialna każda inna sieć bezprzewodowa znajdująca się w pobliżu. Router sąsiada może korzystać z tego samego kanału bezprzewodowego co my lub z kanału nakładającego się - wpływa to na przepustowość oraz prędkość połączenia.

Metal

Niewiele osób wie, że osłabiać sygnał Wi-Fi może również... metal. Metal jest materiałem najsilniej blokującym sygnał bezprzewodowy, a ponieważ fale radiowe są elektromagnetyczne, to metal świetnie je pochłania. Osłabiać siłę Wi-Fi mogą więc żaluzje, drzwi czy meble, a nawet aluminiowe ramy okienne.

Okna i przyciemniane szyby

Sygnał Wi-Fi zakłócać mogą także... okna, szczególnie te niskoemisyjne. Posiadają one bowiem metaliczną powłokę, która może blokować i odbijać sygnał dużo lepiej niż standardowe okno.

Sprzęt AGD

Zakłócać sygnał Wi-Fi mogą także urządzenia gospodarstwa domowego, takie jak:

  • zmywarki
  • piekarniki
  • kuchenki
  • mikrofalówki

Składają się one z elementów elektrycznych oraz metali, co sprawia, że są źródłem zakłóceń elektrycznych. Przykład? Większość kuchenek mikrofalowych działa w paśmie 2,4 GHz, w którym równocześnie pracuje też wiele urządzeń bezprzewodowych. Jeśli włączamy mikrofalówkę i od razu zauważamy, że sieć nie działa tak jak wcześniej, to możemy być pewni, że winowajca znajduje się w naszej kuchni.

Za zakłócenia Wi-Fi odpowiedzialne mogą być także aparaty słuchowe, lampki choinkowe, a nawet akwarium.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas