Niszczą kwiaty i trawniki. Domowy sposób na mrówki szybko odstraszy intruzów

Mimo że cieszą się opinią pracowitych i pożytecznych owadów, ich obecność w najbliższym otoczeniu człowieka bywa problematyczna. Zwalczanie mrówek w ogrodzie okaże się nieodzowne, gdy kolonia rozrośnie się nadmiernie, zagrażając roślinom ozdobnym, trawnikowi, a nawet altanie. Zdarza się, że tworzą sojusze ze szkodnikami, co jeszcze bardziej przemawia na ich niekorzyść. Poznaj domowe sposoby na mrówki w ogrodzie, by bez inwazyjnych metod pozbyć się problemu.

Sprawdź, kiedy zwalczanie mrówek w ogrodzie jest konieczne
Sprawdź, kiedy zwalczanie mrówek w ogrodzie jest konieczne123RF/PICSEL

Czy mrówki w ogrodzie są pożyteczne?

Zanim wybierzesz środek do zwalczania mrówek w ogrodzie, weź pod uwagę, że są ważnym elementem całego ekosystemu. Spełniają wiele pożytecznych funkcji. Wśród nich znajduje się zwalczanie niektórych szkodników, np. larw rośliniarek. Dodatkowo mrówki pomagają utrzymywać porządek na grządkach i rabatach, oczyszczając teren z organicznych resztek i martwych owadów.

Poprzez budowanie podziemnych tuneli sprzyjają napowietrzeniu i spulchnianiu gleby. Podczas swoich wędrówek po ogrodzie są w stanie także przenosić nasiona, przyczyniając się do rozsiewania niektórych roślin, w tym fiołków, przylaszczek, przebiśniegów i miodunek.

Mrówki w ogrodzie są naszymi sprzymierzeńcami. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy mogą nam uprzykrzyć życie
Mrówki w ogrodzie są naszymi sprzymierzeńcami. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy mogą nam uprzykrzyć życie123RF/PICSEL

Kiedy mrówki w ogrodzie stają się problemem?

To mile widziani goście, o ile ich populacja w ogrodzie nie rozrośnie się nadmiernie. Mrówki rozmnażają się szybko, co może mieć negatywne konsekwencje w różnych kontekstach. Rozległe korytarze podziemne przestają mieć korzystny wpływ na glebę. Podłoże staje się wtedy bardziej podatne na przesuszenie.

Duże kolonie mrówek podgryzają i odsłaniają kłącza, bulwy i korzenie roślin, doprowadzając do utraty ich dobrej kondycji. Są w stanie uszkadzać także pąki, kwiaty i owoce. Ucierpieć może trawnik, jeśli stanie się miejscem, w którym owady zbudują mrowisko. Zdarza się, że mrówki swoje gniazda zakładają przy drewnianych elementach w ogrodzie, np. altanach, co również skutkuje ich niszczeniem.

Związek mrówek z mszycami

To jedna z ich największych wad. Mrówki współpracują z mszycami. Żywią się wydzielaną przez nich spadzią, więc w mrówczym interesie jest ochrona tych szkodników przed ich naturalnymi wrogami. Można to jednak w pewnym sensie wykorzystać na korzyść ogrodnika. Jeśli zauważymy, że mrówki zaczynają interesować się konkretną rośliną, łatwiej będzie zdiagnozować pojawienie się mszyc i szybko zareagować.

Domowy sposób na mrówki w ogrodzie

Zastanawiasz się, czym zwalczyć mrówki w ogrodzie? Sprytni ogrodnicy nie są skazani na chemiczne preparaty. Bardzo dobre efekty w walce z uciążliwymi owadami przynosi naturalny środek. Mowa o wywarze z wrotyczu na mrówki.

Dużym atutem tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania zarówno świeżego, jak i suszonego ziela. Oprysk należy kierować w stronę ścieżek i gniazd mrówek, jest bezpieczny dla wzrostu roślin. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wrotycz ma pewne właściwości toksyczne, więc stosować go można z zachowaniem co najmniej trzytygodniowego odstępu przed zbiorem roślin przeznaczonych do jedzenia.

Mrówki mogą wyrządzić duże szkody w ogrodzie
Mrówki mogą wyrządzić duże szkody w ogrodzie123RF/PICSEL

Do zrobienia wywaru potrzeba 500 g świeżego ziela lub 100 g suszu. Zalej 10 litrami wody i odstaw na dobę. Po upływie tego czasu gotuj przez 20 minut. Gdy wystygnie, rozcieńcz z wodą w proporcji 1:5. Oprysk z wrotyczu na mrówki jest gotowy do użycia.

Użyj pachnącej przyprawy. Mrówki będą omijać ogród z daleka

W odstraszaniu mrówek z ogrodu bardzo dobrze sprawdza się cynamon. Aromatyczna przyprawa znajduje coraz szersze zastosowanie poza dziedziną kulinariów. Wystarczy, że będziesz regularnie rozsypywać ją na ziemi w ogrodzie (zwłaszcza wokół roślin, które przyciągają mrówki jak magnes), a nieproszeni goście zaczną omijać teren szerokim łukiem.

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiemInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas