Nocne harce nie dają spokojnie zasnąć? Oto co chce przekazać ci kot
Wielu osobom wydaje się, że koty żyjące w domach są leniwe, ponieważ całe dnie przesypiają, a czynność tę przerywają na toaletę, jedzenie oraz wymuszanie głaskania przez właściciela. Oczywiście, każdy, kto ma w domu to cudowne zwierzę, wie, że prawda jest zupełnie inna. Towarzyskie stworzenia mogą wnieść swoją aktywnością wiele życia do domu i sprawić ogromną radość. Wiadomo też, że nocne kocie harce są normalne, ale czy budzenie przez kota jest zjawiskiem normalnym? Okazuje się, że w ten sposób chce nam coś przekazać. I warto dowiedzieć się, dlaczego akurat kot tak postępuje.
Poznaj tryb życia kota
Utarło się przekonanie, że koty chodzą wyłącznie własnymi ścieżkami i raczej stronią od interakcji z człowiekiem. Ale okazuje się, że - jak zwykle - prawda leży gdzieś pośrodku. Faktem jest to, że koty przeznaczają na sen mnóstwo czasu w trakcie dnia, ale także lubią towarzystwo człowieka i chcą "pomagać" mu w codziennych obowiązkach. Domowe koty lubią też eksplorować zakamarki, bawić się ulubionymi zabawkami, a także polować na małe stworzonka w naszym domu.
Koty nie lubią nudy, więc codziennie mogą zaskakiwać nas czymś nowym. Kocia natura ponadto jest nieco inna, od naszej: ponieważ lubią też odpoczywać za dnia, a nocą znajdują sobie zajęcie. Ale czy w takim razie koty powinny nas budzić? Wiele osób uważa, że puchaty czworonóg jest najzwyczajniej głodny, ale nie zawsze to jest powodem.
Dlaczego kot nas budzi w nocy?
Domowe koty, nawet jeśli są aktywne nocą, zazwyczaj nie budzą człowieka, ponieważ znajdują sobie zajęcie. Kiedy tak się jednak dzieje, to może być znak, że mają jakiś konkretny powód. Dlaczego kot nas budzi w nocy?
- Kot jest stęskniony - zazwyczaj w trakcie naszej nieobecności koty śpią. Ale po powrocie człowieka do domu zazwyczaj wychodzą mu na powitanie i domagają się czułości. Nie ignorujmy potrzeb kota i spędźmy z nim choć trochę czasu. Głaskanie i pieszczoty to absolutne minimum, ale warto się z nim również wtedy pobawić, np. jego ulubionymi zabawkami albo znaleźć mu jakieś inne, fascynujące zajęcie. Najlepiej, aby zapewnić naszemu ospałemu mruczkowi trochę ruchu, wtedy w nocy nie będzie nas wybudzał.
- Kot ma taki nawyk - budzenie w nocy występuje często u zwierzęcia, które dopiero pojawiło się w naszym domu. Może robić to z ciekawości, braku czułości, tęsknoty albo z nudów. Jeśli już przyzwyczailiśmy kota, że może nas bezkarnie budzić, bo wtedy otrzyma naszą uwagę, to musimy mieć pewność, że z takiej sytuacji chętnie będzie korzystał. Takiego natrętnego kota trzeba po prostu ignorować.
- Kot jest przebodźcowany - zasypiamy, a w domu nadal nie panuje idealna cisza? Nawet najmniejsze dźwięki mogą sprawiać, że kot będzie miał za dużo bodźców, które przeszkadzają mu w nocnym wypoczynku. Włączony telewizor, zapalone światła albo inne dźwięki mogą sprawiać, że kot będzie rozdrażniony.
- Kot nie rozume trybu życia człowieka - koty lubią uporządkowany tryb życia i mają swój stały repertuar czynności. Czasem dzieje się tak, że żyjący z nim człowiek nie ma swoich stałych pór przygotowywania posiłków, udawania się spoczynek, a także wykonywania innych czynności. W takim razie zdezorientowany kot może nas czasem budzić.
- Kot jest głodny - zwierzęta te powinny mieć stałe pory karmienia. Jeśli o nich zapominamy, to trudno się dziwić, że kot może w obliczu głodu obudzić nas w środku nocy. Z drugiej strony, gdy jednak należycie dopilnujemy tego obowiązku, a kot nas nadal budzi, może być przyzwyczajony do faktu, że dla świętego spokoju w nocy dosypujemy mu smakołyków, a mruczek po prostu ten fakt wykorzystuje.
Co zrobić, żeby kot nie budził nas w nocy?
Jeśli problem budzenia przez kota nas dotyczy, to musimy podjąć odpowiednie kroki. Oczywiście, nie musimy spełniać każdej jego zachcianki i ignorowanie zwierzęcia w nocy, kiedy jego potrzeby są spełnione, nie jest niczym złym. Gdy nieprzyjemny nawyk jest wywołany naszą niedbałością, to trzeba w takiej sytuacji zadośćuczynić kotu i zapewnić mu więcej uwagi i należycie spełniać obowiązki wobec podopiecznego.
A co zrobić w przypadku, gdy pracujemy z kotem, nie mamy sobie naprawdę nic do zarzucenia, a kot nadal budzi nas w nocy? W takim przypadku mogą objawiać się problemy zdrowotne naszego mruczka. Choć zazwyczaj zdarza się to u osobników starszych, to młode kocięta również mogą cierpieć. Nocne dolegliwości najczęściej związane są z układem kostno-stawowym oraz bólami mięśni. W takim przypadku wizyta u weterynarza jest niezbędna, aby nie tylko pomóc kotu, ale także by trafnie postawić diagnozę.