Nowe technologie, które warto zaprosić do domu

Nowe technologie już dawno przestały kojarzyć się z przemysłem, czy rozwiązaniami zarezerwowanymi wyłącznie dla dużych przedsięwzięć, bo część z nich można śmiało zastosować w domach. Niektóre z nich są bardzo skomplikowane, ale warto również stawiać na te bardziej oczywiste. Jakie są ich wymierne skutki z ich obecności? Przede wszystkim stworzenie domu ekologicznego, a także zmniejszenie wciąż rosnących rachunków. Sprawdź, jakie nowe technologie warto zaprosić do swojego domu.

Ceny prądu osiągają astronomiczne kwoty i nic nie zapowiada ich obniżek
Ceny prądu osiągają astronomiczne kwoty i nic nie zapowiada ich obniżek123RF/PICSEL

Czy nowe technologie są nam potrzebne?

Dynamiczna sytuacja ekonomiczna na świecie skutkuje częstymi podwyżkami cen za energię elektryczną, ale także za gaz, wodę czy ropę naftową. Trudno także nie przewidzieć skutków takiego działania, ponieważ co roku odczuwamy je znacznie, kiedy za wszystko to trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Przyszłość świata zależy od zmiany pozyskiwania energii, a także - w dalekiej przyszłości - odejścia do paliw kopalnych. Nie bez wpływu na środowisko są także nasze przyzwyczajenia, których zmiana może pozwolić nie tylko stworzyć dom ekologiczny, ale także obniżyć koszty związane z jego utrzymaniem. Dlatego warto najpierw zainwestować w rozwiązania i nowe technologie, które pomogą osiągnąć zamierzony cel.

Fotowoltaika

Pozyskiwanie prądu z energii słonecznej niczym nowym nie jest, ale dopiero od kilku lat coraz częściej można spotkać się z instalacjami w domach. Na czym polegają? W najprostszym skrócie do montażu paneli słonecznych, które wytworzoną energię pożytkują na zasilanie części domu, co pozwala na ogromne zmniejszenie rachunków oraz stworzenie prawdziwego ekologicznego gospodarstwa.

Czy każdy może pozwolić sobie na montaż instalacji fotowoltaicznej? Ten rodzaj nowej technologii ma swoje wymagania. Przede wszystkim mogą z niej skorzystać wyłącznie posiadacze domów jednorodzinnych, którzy dysponują odpowiednią połacią dachu wyeksponowaną na działanie promieni słonecznych. Niestety, w parze z fotowoltaiką idą duże koszty, dlatego jest to inwestycja długofalowa, której zwrot nastąpi w przyszłości.

Na szczęście wiele samorządów oferuje dotację na fotowoltaikę, więc można skorzystać z montażu, w którym pomoże wyspecjalizowana firma.

Turbiny wiatrowe

Turbiny wiatrowe i fotowoltaika to przyszłościowe źródła energii
Turbiny wiatrowe i fotowoltaika to przyszłościowe źródła energii123RF/PICSEL

Ekologiczne rozwiązania, które kojarzone są z ogromnymi farmami wielkich wiatraków, nie muszą ograniczać się wyłącznie do zasilania sieci energetycznej kraju. Turbiny wiatrowe na mniejszą skalę mogą również pozyskiwać energię dla naszego gospodarstwa. Jednak lepiej, zanim podejmie się zakup odpowiedniej technologii, wcześniej spojrzeć na ukształtowanie terenu i panujące w okolicy warunki atmosferyczne. Trzeba uwzględnić nie tylko położenie domu, ale także przebieg lokalnych wiatrów.

Turbiny wiatrowe mogą być instalowane nie tylko na domach, ale także na ogródkach. Nie trzeba także stałych, porywistych wiatrów, aby zasilać domową instalację grzewczą.

Wymiana sprzętów

Każdy sprzęt gospodarstwa domowego ma swoją klasę energetyczną, która oznacza zużycie energii. Oczywiście, im wyższą ma wartość, tym lepiej nie tylko dla środowiska, ale to także odciążenie dla domowego budżetu. Oczywiście, nie trzeba od razu wymieniać wszystkich artykułów gospodarstwa domowego na nowe urządzenia, ponieważ takie działanie mija się z celem. Jednak przy nadarzającej się okazji, lepiej zwrócić uwagę na to, jakie oznaczenia oferują producenci i nim kierować się podczas ewentualnych zakupów.

Jak wygląda oznaczenie klasy energetycznej? Na szczęście jest bardzo przejrzysty i zunifikowany w całej Unii Europejskiej. Określona jest siedmiostopniową, liczbową skalą, która najwyższa (A - w zielonym tle) wskazuje sprzęt energooszczędny.

Zawsze warto również mieć to na uwadze w przypadku, gdy artykuły gospodarstwa domowego ulegną usterce: wtedy czasem bardziej opłaca się wymiana, niż naprawa zużytego sprzętu.

Pamiętaj o oświetleniu

Przepaliła się żarówka? Przemyśl zakup LED
Przepaliła się żarówka? Przemyśl zakup LED123RF/PICSEL

Na co tracimy najwięcej energii elektrycznej w domu? Paradoksalnie gros z tego nie jest przeznaczona na urządzenia obecne w pomieszczeniach, ale na oświetlenie, które pochłania ogromne ilości pieniędzy, zwłaszcza zimą. Na szczęście, nie trzeba otaczać się całkowitą ciemnością w domu, ale warto zainwestować np. w żarówki LED. Niestety, ich cena przewyższa standardowe źródła światła, lecz po czasie różnica jest mocno zauważalna w rachunkach.

Dobór mocy żarówek jest także istotny. Dlatego warto przemyśleć, czy jest sens posiadania żarówek o wysokiej ilości lumenów tam, gdzie najrzadziej korzystamy z oświetlenia.

Ważne są nasze przyzwyczajenia

Jeśli zainwestowaliśmy nawet w najlepsze i najdroższe urządzenia, które gwarantują nam obniżenie kosztów zużycia energii, to nieprzemyślane działania albo nasze przyzwyczajenia cały efekt oszczędzania zniweczą. Dlatego warto wyrobić sobie nawyki, które realnie pozwolą na uzyskanie statusu "ekologicznego domu". Od czego warto zacząć? Od wyciągnięcia nieużywanych przedmiotów z gniazdka, rozsądnego korzystanie z czajnika elektrycznego czy włączania pralki dopiero wtedy, gdy będzie pełna. Choć zasady te wydają się oczywiste, ale jest ich dużo więcej, a i tak o nich zapominamy, co skutkuje większymi wydatkami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas