O czym może świadczyć krwawienie dziąseł?

Krwawienie dziąseł to przypadłość, którą często bagatelizujemy. W najlepszym wypadku jeszcze delikatniej myjemy zęby i używamy szczoteczek o miękkim włosiu. Zdarza się jednak, że nawet to nie pomaga. Warto wiedzieć, że przyczyną mogą być groźne niedobory witamin czy minerałów, ale też przewlekłe choroby ważnych narządów. Krwawienia dziąseł nigdy nie należy ignorować – to także pierwszy objaw paradontozy. Choroba nie tylko prowadzi do utraty wszystkich zębów, ale może nawet zagrażać sercu i być przyczyną udaru. Sprawdź, o czym świadczy krwawienie dziąseł i kiedy należy udać się do lekarza.

O czym świadczy krwawienie dziąseł?
O czym świadczy krwawienie dziąseł? ©123RF/PICSEL
Idealny na bielsze zęby i zdrowe dziąsła. Ssij codziennie przez 10 minutInteria.tv

Krwawienie dziąseł a groźne niedobory

Niedobór żelaza
©123RF/PICSEL

Krwawienie dziąseł spowodowane jest zaburzeniami w krzepliwości krwi. To częsta przypadłość, która może być efektem niedoborów witaminy C lub K. Pierwsza odpowiada także za elastyczność naczyń krwionośnych czy odporność, druga jest również ważna pod kątem uwapnienia kości. Przyczyną niedoborów może być nieprawidłowa dieta uboga w owoce i warzywa (przede wszystkim cytrusy, natkę pietruszki, brokuły, szpinak czy jarmuż). Do niedoborów prowadzą też zaburzenia wchłaniania czy długa antybiotykoterapia i osłabienie jelit.

Krwawienie dziąseł a anemia

Warto wiedzieć, że krwawienie dziąseł jest też charakterystycznym objawem anemii (niedokrwistości). Choroba najczęściej jest skutkiem niedoboru żelaza, ale też zaburzeń krzepnięcia spowodowanych innymi schorzeniami krwi (np. białaczką). Inne symptomy anemii to blada skóra, podkrążone oczy, a także przewlekłe zmęczenie i uczucie wyczerpania (to efekt niedotlenienia organizmu).

Krwawienie dziąseł a paradontoza

Badaj poziom cukru
©123RF/PICSEL

Krwawienie dziąseł to często pierwszy zwiastun paradontozy – groźnej i podstępnej choroby przyzębia. Podejrzewa się, że jest ona uwarunkowana genetycznie, jednak za jej rozwój odpowiada nieprawidłowa higiena jamy ustnej. W efekcie dochodzi do rozwoju bakterii, które z czasem wnikają w kieszonki przyzębne i wywołują stan zapalny. Brak leczenia prowadzi do ruchomości zębów, a następnie ich wypadania. To jednak nie koniec zagrożeń. Namnażające się w jamie ustnej bakterie mogą przedostać się do krwioobiegu, a stamtąd do całego ciała i wielu narządów, a nawet stawów. Lekarze ostrzegają, że stanowią ryzyko dla serca – wywołują nadciśnienie, są przyczyną zatorów we krwi, a co za tym idzie zawału lub udaru. U kobiet mogą nawet odpowiadać za przedwczesny poród.

Krwawienie dziąseł a cukrzyca

Cukrzyca to podstępna choroba, która długo może przebiegać w utajeniu. Pierwsze symptomy często pojawiają się na skórze i w obrębie jamy ustnej. W pierwszej kolejności zaobserwować można nadmierne wysuszenie skóry, pękanie pięt i nawracające grzybice. Z kolei w jamie ustnej dochodzi do rozwoju pleśniawek i stanu zapalnego, które objawem jest właśnie krwawienie dziąseł.

Krwawienie dziąseł a choroby wątroby

Zapalenie wątroby
©123RF/PICSEL

Zaburzenia wchłaniania żelaza do organizmu i problemy z krzepliwością krwi to również efekt stanu zapalnego lub marskości wątroby. Zdarza się, że krwawienie dziąseł (ale też innych błon śluzowych ciała) to jeden z pierwszych objawów tego podstępnego schorzenia. Inne symptomy to przewlekłe zmęczenie i problemy ze skórą (świąd, wysuszenie, bruzdy na paznokciach). Naukowcy podejrzewają też, że zła kondycja jamy ustnej i brak odpowiedniej higieny aż trzykrotnie zwiększa ryzyko nowotworu wątroby.

Inne przyczyny krwawienia dziąseł

Krwawienie dziąseł mogą też wywołać inne czynniki, takie jak zażywanie niektórych leków (np. tych na astmę lub nadciśnienie), silny lub przewlekły stres czy palenie papierosów. Dolegliwość często pojawia się również u kobiet w ciąży, co jest efektem gwałtownych zmian hormonalnych. Najczęstszą przyczyną krwawienia dziąseł jest jednak niezdrowa dieta i brak odpowiedniej higieny jamy ustnej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas