Od niemowlaka do przedszkolaka – jak wybrać najlepsze prezenty dla dzieci do 5 roku życia?
Płatna współpraca
Bezpieczne, wspierające rozwój i oczywiście gwarantujące doskonałą zabawę – tak wyobrażamy sobie idealne prezenty dla dzieci. Jednak wybór zabawki może być dla rodziców niemałym wyzwaniem. Szczególnie jeśli chodzi o najmłodsze dzieci. Nasze maluszki mogą nie być jeszcze wstanie wyrazić swoich upodobań i pragnień. Zabawka powinna być dopasowana do wieku dziecka, tak by wspierała je na danym etapie rozwoju, a jednocześnie przynosiła jak najwięcej radości. Krótki przewodnik pomoże w dokonaniu najlepszego wyboru.
Wielu dorosłych nie tylko pamięta, ale z nostalgią wspomina, a czasami nawet wciąż przechowuje ulubione zabawki z dzieciństwa. Nic dziwnego, że dla swoich pociech również pragniemy wybrać takie podarki, które wywołają radosny uśmiech na buziach i będą doskonale dopasowane do ich potrzeb. Jednak przeglądając oferty sklepów stacjonarnych i on-line, niejednokrotnie mamy wątpliwości, na co się zdecydować. Całkiem słusznie. W dzisiejszych czasach nad zaprojektowaniem dobrych zabawek pracują całe zespoły ekspertów, którzy mają rozległą wiedzę o etapach rozwojowych dzieci, bezpiecznej konstrukcji i odpowiednich materiałach. Nawet te cechy zabawek, które rodzicom wydają się całkiem błahe, mogą mieć istotne znaczenie i sprawić, że prezent będzie "strzałem w dziesiątkę". Na co warto zwrócić uwagę?
Prezenty dla najmłodszych dzieci w wieku 0-6 miesięcy. Co ucieszy niemowlaka?
Przez pierwszych sześć miesięcy w życiu maluszka sporo się dzieje! Dziecko poznaje swoje zmysły, rozwija się ruchowo i stopniowo zaczyna nabierać świadomości swojego ja. Pierwszych doznań zmysłowych maleństwa doświadczają już w brzuchu mamy: słyszą jej głos i bicie serca. Po narodzinach zaczynają widzieć świat! Początkowo obraz jest zamglony i czarno-biały, ale wkrótce (2-3 miesiąc) maluszek zaczyna widzieć także kolory. Zabawki sensoryczne wspaniale wspierają rozwój zmysłów dziecka w tym okresie. Dzięki kontrastowym kolorom, różnym fakturom, szeleszczącym elementom i wydawanym dźwiękom wpływają na wzrok, dotyk i słuch, dostarczając dziecku interesujących bodźców. Przykładem takiej zabawki jest Pingwinek Kiwaczek, który ma kontrastowe kolory, szeleszczące stópki i reaguje ruchem i dźwiękami na dotyk maluszka.
W pierwszym okresie następuje również intensywny rozwój ruchowy. Już czterotygodniowe niemowlaki potrafią leżeć na brzuszku, a niektóre próbują nawet oderwać główkę od podłoża. W 2-3 miesiącu życia dziecko jest w stanie przez chwilę przytrzymać zabawkę. Wkrótce będzie nie tylko chętnie łapać przedmioty, ale też wkładać je do buzi (przydadzą się gryzaczki z teksturą), przekładać i upuszczać. Idealna zabawka dla niemowlaka wspiera dziecko na każdym z tych etapów i "rośnie" wraz nim. Maty z zawieszonymi elementami pozwalają najpierw ćwiczyć ruch gałek ocznych, a następnie łapać przedmioty rączkami. Doskonale sprawdzą się zabawki wspierające dziecko podczas zabaw na brzuszku, unoszenia główki i podpierania się, dzięki czemu wzmacniają się mięśnie szyi i tułowia.
Doskonałą zabawką tego typu jest Lama "Rośnij ze mną", która nie tylko daje poparcie podczas zabaw na brzuszku, ale także rozwija zmysły i ma elementy do chwytania i przekładania, w tym lusterko.
Lusterka są także ważnym elementem zabawek, ponieważ pozwalają dziecku po raz pierwszy zobaczyć siebie i odkrywać swoje "ja".
Zabawki sensoryczne, które przyniosą ulgę nie tylko dzieciom ale i rodzicom, to uspokajacze. To coś więcej niż tradycyjne Przytulanki-pluszaki, dzięki wydawanym kojącym dźwiękom (np. ziewanie, odgłosy natury) i ruchom (np. kiwanie) pomagają niemowlakowi wyciszyć się uspokoić i zasnąć.
W takiej roli świetnie sprawdzi się Śpiący Króliczek Uspokajacz-Usypiacz, który ma aż 5 opcji uspokajających dźwięków.
Prezenty dla dzieci w wieku 6- 36 miesięcy. Maluszek intensywnie poznaje świat!
Maluchy w wieku 9 miesięcy często już raczkują, wkrótce zaczną siadać, wstawać i chodzić, wypowiadać pierwsze słowa. Sprawność ruchowa dzieciaczków jest znacznie większa, rośnie też ciekawość świata. Zabawki będą musiały sprostać tym wymaganiom. W nauce chodzenia przydatny będzie pchacz, młodszym dzieciom można sprezentować zabawki wspierające raczkowanie.
Nadchodzi też czas na pierwsze zabawki edukacyjne, które pomogą dziecku poznawać otoczenie poprzez zabawę. Sorter kształtów można wprowadzać już od 6 miesiąca życia. Dziecko poprzez wybieranie klocków i dopasowywanie ich do pasujących otworów rozwija wiele umiejętności. Poprawia sprawność rączek, zręczność, koordynację ręka-oko, poznaje kształty i uczy się rozwiązywania problemów. Sorter "Garnuszek na klocuszek" uczy też dziecko cyferek, a do tego bawi, nagradzając wykonanie zadania piosenką.
Interaktywne zabawki mogą nie tylko reagować na dotyk wypowiedziami i piosenkami, ale też zachęcać maluchy do powtarzania i naśladowania, przez co pomogą uczyć się słów, poznawać kolory i liczby. Nowoczesne zabawki pozwalają też na wybranie odpowiedniego poziomu, dzięki czemu można dostosować zabawę do etapu rozwojowego dziecka. Świetnym przykładem takiej zabawki jest Szczeniaczek-Uczniaczek "Poziomy Nauki", który sprawdzi się dla dzieci już od 6 miesiąca życia.
Nieco starsze dzieci (od 9 miesiąca) można obdarować muzycznymi zabawkami interaktywnymi, które zachęcą do ruchu, tańca, wprowadzą w świat literek, cyfr i kolorów. Dzięki "Poziomom Nauki" zabawka będzie "rosła" wraz z pociechą, pozwalając dziecku cieszyć się najpierw prostymi funkcjami (wydawanie dźwięków, słów), aż po trudniejsze: zachęcanie do tańca, możliwość nagrywania własnych wypowiedzi i piosenek (np. Taneczna Gwiazda DJ "Poziomy Nauki", Link Squad Tygrysek Taniec). Takie zabawki pozwalają też poznać dziecku związek między przyczyną i skutkiem, a wszystko w formie doskonałej zabawy.
Prezenty dla dzieci od 3 do 5 roku życia. Tak się bawią przedszkolaki!
Rodzice bacznie obserwujący swoje pociechy doskonale wiedzą, że 3 latka to poważna sprawa! Przedszkolaki mają już swoje upodobania co do zabawy, starają się być jak najbardziej samodzielne, a po ukończeniu zadania odczuwają dumę! Śmiało przygotowują się też do wkroczenia w świat społeczny: chętnie naśladują i odgrywają role. Ciekawe świata i ludzi umysły maluszków potrzebują zabawek, które wesprą je w rozwoju i pomogą wyrobić przydatne umiejętności: koncentrację, rozwiązywanie problemów, koordynację ruchową, współpracę, a także kreatywność. A wszystko to w atmosferze beztroskiej zabawy!
Proste drewniane puzzle o stopniu trudności dopasowanym do wieku mogą dostarczyć maluchowi angażującej zabawy na dłuższy czas. Dziecko będzie przy tym rozwijać zręczność, koordynację oko-ręka, wyobraźnię i umiejętność rozwiązywania problemów.
Przedszkolaki uwielbiają zabawy polegające na odgrywaniu ról. Przyjęcie, piknik, sklep, dom, farma - niemal każdy temat może rozwinąć się we wspaniałą zabawę, która rozwija wyobraźnię, kreatywność, umiejętności społeczne i werbalne. Aby zabawa sprawiała jak największą radość, niezbędne są odpowiednie rekwizyty. Świetnym pomysłem jest drewniany kosz piknikowy zawierający kocyk, sztućce, tacki ale też całą masę drewnianego jedzenia: od bułek po owoce. Kto z was drodzy rodzice nie żałuje, że nie miał czegoś takiego w dzieciństwie?
Doskonałym pomysłem na prezent gwarantujący dziecku świetną zabawę i rozwój cennych umiejętności są zabawki konstrukcyjne (dopasowane do wieku) np. zestawy torów z lokomotywkami. Łączenie torów w różne układy, puszczanie po nich lokomotywy, zapewnia rozrywkę na długie godziny. A jeśli do tego lokomotywa jest bohaterem ulubionej bajki? Taki prezent to strzał w dziesiątkę. Nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców.
Dzieci podczas takiej zabawy rozwijają logiczne myślenie, umiejętność rozwiązywania problemów, koncentrację i planowanie, wyobraźnię przestrzenną, kreatywność, współpracę, a także umiejętności techniczne. Wszystkie te kompetencje zaprocentują w przyszłości, kiedy brzdąc pójdzie do szkoły.
Bezpieczeństwo
Zabawki spełniające normy wymagane do wprowadzenia go do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej są oznaczone znakiem CE. Zawsze wybieraj zabawki dostosowane do wieku dziecka, kierując się oznaczeniami na opakowaniu. Zabawki przeznaczone dla dzieci starszych mogą być nie tylko za trudne dla maluszka, ale niebezpieczne np. ze względu na obecność małych elementów, które mogą zostać połknięte lub wchłonięte.
Płatna współpraca