Reklama

Reklama

Optymizmu można się nauczyć

Pozytywne nastawienie do życia, nie tylko pozwala oceniać je w jaśniejszych barwach, wpływa tez dodatnio na nasze zdrowie. Tym bardziej warto iść za radą naukowców i zdobyć tę cenną umiejętność.

Jak wynika z badań opublikowanych w "Journal of Positive Psychology" optymizm to umiejętność, którą można w sobie wykształcić. Jak przekonują naukowcy pozytywnego nastawienia do życia można się nauczyć.

Autorzy badania John Malouff i Nicola Schutte przeanalizowali 29 różnych badań dotyczących czynności mających wpływ na zwiększenie optymistycznego spojrzenia na życie. Ogólnie rzecz biorąc, uczestnicy tych badań, którzy poddali się czynnościom m.in. takimi jak: medytacja uważności, szkolenia, szkolenia zarządzania stresem i poznawcza terapia behawioralna - wykazywali większy wzrost ich poziomu optymizmu niż członkowie różnych grup kontrolnych.

Jak wskazały analizy jedną z najskuteczniejszych technik okazało się ćwiczenie "Best Possible Self". Ten rodzaj treningu korzystnie wpływa na poprawę nastroju, podnosi poziom zadowolenia, jak również poprawia umiejętność radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. Kolejną jego zaletą jest łatwość wykonania. Ćwiczenie polega na wizualizowaniu sobie siebie w momencie osiągnięcia jakiegoś celu. Trening skłania również do wyobrażania sobie lepszej i szczęśliwszej wersji samego siebie.

Po przeanalizowaniu wszystkich danych, eksperci jednoznacznie wskazali, że optymizm i pozytywne nastawienie do życia nie wynikają jedynie z naszej natury, to bardziej umiejętności, które każdy może wykształcić.

Reklama

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje