Pachnąca pelargonia - ta niezwykła roślina szybko podbije twoje serce
Pachnąca pelargonia (Pelargonium Graveolens), zwana również geranium czym anginką to roślina, której liście pachną kamforą, miętą czy pomarańczą. Zapach jest szczególnie intensywny, kiedy rozetrzemy w dłoniach listek. Oczywisty urok to nie wszystko, co te kwiaty mogą zaoferować. Jak je uprawiać? Sprawdzamy.
Z roślin pachnącej pelargonii otrzymujemy olejek geranium, który jest niezwykle popularny w aromaterapii. Ta aromatyczna roślina ma również właściwości lecznicze, w antyseptyczne, antydepresyjne i przeciwzapalne. Doskonale wspomaga leczenie bólu gardła, trądziku czy egzemy. Liści geranium można również używać jako dodatku do potraw - sprawdzą się w ciastach, dżemach czy herbatach.
Spis treści:
Pelargonium Graveolens - jakie wymagania ma pachnąca pelargonia?
Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi pelargoniami pachnącymi, zapewnij im odpowiednią ekspozycję na światło słoneczne. Rośliny te najbardziej lubią być w pełnym słońcu, ale poradzą sobie również w częściowo zacienionym. Warto jednak w takim przypadku od czasu do czasu dać im dostęp do pełnego słońca, pozwoli im to po prostu lepiej rosnąć.
Jeśli pelargonię pachnącą ustawimy na stałe w cieniu, będzie słabiej pachnieć, nie wypuści kwiatów, za to nadmiernie wydłużą się jej pędy. Trzeba też uważać, żeby jej nie przelać - nie lubi zbyt wilgotnej gleby. To już lepiej przesuszyć.
Pelargonium Graveolens - jak uprawiać pelargonię pachnącą?
Jaką glebę wybrać dla pelargonii pachnącej? Będzie jej dobrze w niemal każdym rodzaju gleby, ale najlepiej wybrać tę o lekko kwaśnym pH. Eksperci doradzają też nawożenie jej specjalnymi preparatami dla pelargonii. Robi się to wiosną i latem. Każdej wiosny przesadzamy geranium do większej doniczki.
Pelargonia pachnąca - jakie gatunki i o jakich zapachach możemy hodować?
Jedną z najbardziej atrakcyjnych odmian geranium o słodkim zapachu jest Lady Plymouth, która ma charakterystyczne srebrzysto-zielone liście. Inne popularne odmiany to Pelargonium capitatum o różowych kwiatach oraz mięciutkich liściach i różanym zapachu, Pelargonium crispum, która pachnie cytrynowo, a jej liście są karbowane i mają wygięte brzegi. Jest też Pelargonium tomentosum, która pachnie miętą.
Czytaj też: