Reklama

Reklama

Pachnąca pelargonia - ta niezwykła roślina szybko podbije twoje serce

Pachnąca pelargonia (Pelargonium Graveolens), zwana również geranium czym anginką to roślina, której liście pachną kamforą, miętą czy pomarańczą. Zapach jest szczególnie intensywny, kiedy rozetrzemy w dłoniach listek. Oczywisty urok to nie wszystko, co te kwiaty mogą zaoferować. Jak je uprawiać? Sprawdzamy.

Uprawa pachnącej pelargonii to nic trudnego, poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik. Świetnie sprawdza się jako domowa roślina doniczkowa i równie doskonale latem na balkonie czy tarasie. Wybieramy geranium przede wszystkim dla jego zapachu i efektownie wyglądających liści, kwiaty mają w tym przypadku mniejsze znaczenie. 

Z roślin pachnącej pelargonii otrzymujemy olejek geranium, który jest niezwykle popularny w aromaterapii. Ta aromatyczna roślina ma również właściwości lecznicze, w antyseptyczne, antydepresyjne i przeciwzapalne. Doskonale wspomaga leczenie bólu gardła, trądziku czy egzemy. Liści geranium można również używać jako dodatku do potraw - sprawdzą się w ciastach, dżemach czy herbatach. 

Pelargonium Graveolens - jakie wymagania ma pachnąca pelargonia?

Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi pelargoniami pachnącymi, zapewnij im odpowiednią ekspozycję na światło słoneczne. Rośliny te najbardziej lubią być w pełnym słońcu, ale poradzą sobie również w częściowo zacienionym. Warto jednak w takim przypadku od czasu do czasu dać im dostęp do pełnego słońca, pozwoli im to po prostu lepiej rosnąć. 

Reklama

Jeśli pelargonię pachnącą ustawimy na stałe w cieniu, będzie słabiej pachnieć, nie wypuści kwiatów, za to nadmiernie wydłużą się jej pędy. Trzeba też uważać, żeby jej nie przelać - nie lubi zbyt wilgotnej gleby. To już lepiej przesuszyć. 

Czytaj też: Pelargonie: Uprawa i pielęgnacja. Czym podlewać, żeby ładnie kwitły?

Pelargonium Graveolens - jak uprawiać pelargonię pachnącą?

Jaką glebę wybrać dla pelargonii pachnącej? Będzie jej dobrze w niemal każdym rodzaju gleby, ale najlepiej wybrać tę o lekko kwaśnym pH. Eksperci doradzają też nawożenie jej specjalnymi preparatami dla pelargonii. Robi się to wiosną i latem. Każdej wiosny przesadzamy geranium do większej doniczki. 

Pelargonia pachnąca - jakie gatunki i o jakich zapachach możemy hodować?

Jedną z najbardziej atrakcyjnych odmian geranium o słodkim zapachu jest Lady Plymouth, która ma charakterystyczne srebrzysto-zielone liście. Inne popularne odmiany to Pelargonium capitatum o różowych kwiatach oraz mięciutkich liściach i różanym zapachu, Pelargonium crispum, która pachnie cytrynowo, a jej liście są karbowane i mają wygięte brzegi. Jest też Pelargonium tomentosum, która pachnie miętą.

Czytaj też: 

Dlaczego hortensja nie kwitnie?

Co zrobić, żeby pelargonie i petunie zakwitły powtórnie latem?

Trik na storczyki i nie tylko. Podlewaj je drożdżami, a efekty cię zaskoczą


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pelargonia | rośliny doniczkowe | kwiaty na balkonie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy