Pani z okienka na poczcie alarmuje: "Te błędy zdarzają się najczęściej"

Ludzie listy piszą — ale nie zawsze wiedzą, jak prawidłowo nadać na poczcie pismo lub przesyłkę, by mieć pewność, że na pewno dojdzie, a nadawca uniknie niepotrzebnych kłopotów i dodatkowych kosztów. O najczęściej popełniane błędy zapytaliśmy pracowników poczty.

Poczta Polska spodziewa się, że w 2024 roku rynek paczek wzrośnie o 14 proc. Źródło: Poczta Polska
Poczta Polska spodziewa się, że w 2024 roku rynek paczek wzrośnie o 14 proc. Źródło: Poczta Polskamateriały prasowe

W ostatnich latach wzrosła liczba osób korzystających z usług wysyłkowych, w tym także z usług Poczty Polskiej. Wpływ na zwiększenie zainteresowania takimi usługami mają migracje, rozwój sprzedaży internetowej czy też niedawny okres pandemii.

Coraz więcej klientów decyduje się również na wysyłanie paczek za granicę. Niestety, czasami popełniane są błędy, które skutkują niepotrzebnymi kosztami, opóźnieniami w dostarczeniu lub nawet utratą przesyłki. W tym artykule przedstawimy, jakie błędy mogą wystąpić podczas wysyłania przesyłek pocztowych i listów oraz jak ich uniknąć.

Sprawdź zanim wyślesz

Błędne adresowanie to jeden z najczęstszych błędów podczas wysyłania przesyłek pocztowych i listów. Wpisując adres odbiorcy lub nadawcy, należy pamiętać o poprawnym wpisaniu nazwy ulicy, numeru domu lub mieszkania oraz kodu pocztowego. Warto także zawsze sprawdzić adres na stronie internetowej poczty, aby mieć pewność, że wpisujemy go poprawnie. W przypadku wysyłania przesyłek za granicę warto zwrócić uwagę na poprawność wpisania nazwy kraju oraz kodu pocztowego.

Kolejnym błędem jest nieprawidłowe zabezpieczenie przesyłki. Aby uniknąć uszkodzeń podczas transportu, należy odpowiednio zabezpieczyć zawartość przesyłki. Jeśli wysyłamy delikatny przedmiot, należy użyć odpowiedniego opakowania, które zabezpieczy go przed wstrząsami. Warto także pamiętać o dodatkowej warstwie zabezpieczającej w postaci folii bąbelkowej czy gąbki.

Innym popularnym błędem jest wysyłanie przesyłek o nieodpowiednich wymiarach. Przesyłki powinny mieć odpowiedni rozmiar, który zależy od wybranej usługi pocztowej. Jeśli przesyłka jest za duża lub za ciężka, możemy mieć do czynienia z dodatkowymi kosztami lub opóźnieniem w dostarczeniu.

Również podanie błędnej wagi przesyłki to błąd, który może skutkować dodatkowymi kosztami lub opóźnieniami w dostarczeniu. Przed wysłaniem przesyłki należy dokładnie zważyć jej zawartość i wpisać poprawną wagę.

Poczta Polska zapowiada wielkie inwestycje. Zdj. ilustracyjne
Poczta Polska zapowiada wielkie inwestycje. Zdj. ilustracyjne123RF/PICSEL


Baterie i inne zakazane przedmioty

W niektórych przypadkach wymagane jest podanie informacji o zawartości przesyłki. W przypadku wysyłki za granicę warto sprawdzić, czy w danym kraju istnieją jakieś wymogi dotyczące informowania o zawartości.

Poważnym błędem, który skutkować może narażeniem innych osób na niebezpieczeństwo jest wysyłanie za granicę zakazanych przedmiotów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że do tej kategorii należy na przykład zwykła bateria. Transportowana samolotem, może okazać się groźną substancją żrącą lub wybuchową.

Poczta Polska przestrzega przed wysyłaniem niebezpiecznych towarów, których przewóz jest zabroniony.

Wśród nich znajdują się substancje narkotyczne i psychotropowe, materiały wybuchowe, petardy, race, zimne ognie, aerozole, farby w pojemnikach ciśnieniowych oraz koncentraty do produkcji perfum o wysokim stężeniu alkoholu.

Zadbaj o prawidłowe zaadresowanie przesyłki
Zadbaj o prawidłowe zaadresowanie przesyłki123RF/PICSEL

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ryzyka związanego z przewozem niebezpiecznych towarów i nielegalnie nadaje je pocztą. Dlatego ważne jest, aby przed wysyłką zawsze sprawdzić, czy towar nie jest na liście zakazanych oraz jakie są wymagania i ograniczenia dotyczące jego przewozu. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z pracownikami poczty lub przewoźnika.

"Ewidentnym zakazem objęte są zarówno żywe zwierzęta, jak prochy lub szczątki - zwierzęce i ludzkie. Pozostałe przedmioty wymagające specjalnego traktowania w przewozie są zakazane, podobnie jak przedmioty nieprzyzwoite i niemoralne - np. nagrania pornograficzne oraz przedmioty podrobione i pirackie kopie" — czytamy na stronie Poczty Polskiej.

Czytaj też:

Zaliczyłem mnóstwo terapii"- Andrzej Chyra o uzależnieniu od alkoholu. "Zbliżenia: Alicja ResichInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas