Co grozi za nieodebranie awizo na poczcie? Kara może nadejść z nieoczywistej strony

Z pewnością każdemu zdarzyła się kiedyś sytuacja, gdy nie odebrało się listu pomimo pozostawionego przez listonosza awizo. Często wiązało się to z nieobecnością w mieszkaniu, zgubieniem awizo lub zwykłym przeoczeniem umieszczenia tego poświadczenia w skrzynce. Co wtedy zrobić? Czy da się odebrać list polecony po terminie? I czy można to zrobić za kogoś?

Nieodebranie awizo w terminie może mieć długofalowe konsekwencje, zwłaszcza, jeśli do odebrania mieliśmy ważne pismo urzędowe z oznaczonymi terminami
Nieodebranie awizo w terminie może mieć długofalowe konsekwencje, zwłaszcza, jeśli do odebrania mieliśmy ważne pismo urzędowe z oznaczonymi terminami Daniel DmitriewAgencja FORUM

  • Zwykle nieodebranie listu poleconego nie wiąże się z negatywnymi konsekwencjami. Gorzej, jeżeli jest to pismo urzędowe, z sądu lub kancelarii prawnej
  • Czy do odbioru listu poleconego jest potrzebne pełnomocnictwo? Z reguły nie, jeśli osoba, która odbiera list, mieszka pod tym samym adresem co ty

Ile jest czasu na odebranie awizo? Co się stanie, jeśli się go nie odbierze?

Awizo jest poświadczeniem pocztowym, które informuje adresata listu, że przesyłka czeka na niego na poczcie. Taką wiadomość umieszcza w skrzynce listonosz, który nie zastał danej osoby w domu. Ile czasu ma adresat na odebranie awizo? Po 7 dniach od dostarczenia pierwszego awizo, listonosz umieszcza w skrzynce awizo powtórne, które przypomina, że przesyłka nadal czeka na poczcie. Po upływie kolejnych 7 dni przesyłka zostaje zwrócona do nadawcy. Zatem łącznie adresat ma 14 dni na odebranie przesyłki z poczty.

Co się stanie, jeśli się nie odbierze listu poleconego? Zwykle nie ma jakichś negatywnych skutków dla adresata, jedynie nadawca ponosi koszty wysyłki. Sprawa wygląda inaczej, jeżeli list zawierał pismo urzędowe, sądowe lub wezwanie na policję. Wówczas można ponieść konsekwencje wynikające z jego nieodebrania, np. kara za niestawienie się na przesłuchanie na komisariacie.

Awizo – jak sprawdzić nadawcę?
Awizo – jak sprawdzić nadawcę?Piotr Kamionka/REPORTEREast News

Awizo – jak sprawdzić nadawcę?

Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić nadawcę listu poleconego po samym awizo. Czasem wiedza ta jest potrzebna do skontaktowania się z osobą, od której nie zdążyło się odebrać przesyłki. Czy da się to w ogóle zrobić?

Niestety, na awizo nie umieszcza się danych nadawcy. Jedyną opcją jest odebranie listu poleconego na poczcie i odczytanie ich z koperty.

Jak odebrać list za kogoś? Czy pełnomocnictwo jest konieczne?

W większości przypadków list polecony można odebrać za adresata. Wówczas trzeba przebywać pod tym samym adresem zamieszkania co on i potwierdzić otrzymanie przesyłki podpisem. Sprawa komplikuje się, jeżeli próbuje się odebrać awizo w placówce pocztowej. Wtedy trzeba pokazać pracownikowi dokument, który potwierdzi, że jest się zameldowanym pod tym samym adresem.

Niestety, nie można wyręczyć kogoś w odbiorze listu poleconego, który zawiera pismo urzędowe. Wyjątek stanowi posiadanie odpowiedniego pełnomocnictwa wydawanego w obecności adresata. Ile kosztuje pełnomocnictwo na poczcie? To zależy od jego rodzaju:

  • pełnomocnictwo stałe - kosztuje 26 zł
  • pełnomocnictwo okresowe (płatne za każdy miesiąc) - kosztuje 8 zł
  • pełnomocnictwo jednorazowe - kosztuje 6 zł

W treści pełnomocnictwa można wyszczególnić charakter odbieranych przesyłek (przesyłki rejestrowane lub przekazy pieniężne). Z tej usługi często korzystają osoby przebywające za granicą lub ludzie chorzy mający ograniczone zdolności ruchowe.

Czytaj też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas