Parowanie szyb w domu: 7 najczęstszych powodów, dlaczego szyby parują i jak sobie z tym radzić
Powodem zaparowanych okien może być ograniczenie przepływu powietrza. Wilgoć w pomieszczeniu nie może się wydostać, przez co skrapla się na szybie. Co jest powodem takiej sytuacji i jak temu zapobiec?
Dlaczego okna parują?
Zbieranie się pary po zewnętrznej stronie nie jest powodem do niepokoju. To zjawisko pojawia się w sytuacji, kiedy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż wewnątrz. Skraplanie pary wodnej na zewnętrznej stronie szyb może wystąpić np. kiedy powietrze nagrzewa się szybciej niż powierzchnia okna.
Problem pojawia się, kiedy okna parują od wewnątrz. W dłuższej perspektywie konsekwentne gromadzenie się wilgoci w pomieszczeniu może prowadzić do pojawienia się pleśni na ścianach, a ten z kolei do problemów z układem oddechowym. Aby chronić zdrowie swoje i domowników, dowiedz się, co powoduje parowanie okien.
1. Brak odpowiedniej wentylacji
Gotowanie, kąpiel, a nawet prasowanie są powodem wzrostu pary wodnej w pomieszczeniu. Jeśli nie ma gdzie się ulotnić, osiada na szybach i lustrach. Dlaczego? Ponieważ te dwie powierzchnie zawsze mają najniższą temperaturę w domu. Gotowanie w kuchni bez wentylacji nie jest roztropne. Po jakimś czasie meble kuchenne mogą ulec zniszczeniu poprzez długotrwałą ekspozycję na nadmierną wilgoć. Również ściany są narażone na pojawienie się pleśni.
2. Zatkane nawiewniki
Jeśli Twoje okna posiadają wbudowane nawiewniki, a mimo wszystko para zbiera się na szybie, możliwe, że nawiewniki działają nieprawidłowo. Nawiewniki to otwory instalowane na górze okien. Ułatwiają one cyrkulację powietrza i odpowiednie dotlenienie pomieszczenia. Jeśli nie wiesz jak sprawdzić, czy nawiewniki działają, tak jak powinny, poproś o poradę specjalistę.
3. Zamknięte drzwi do pokoi
Jeśli przez dłuższy czas drzwi do poszczególnych pomieszczeń będą zamknięte, wentylacja będzie utrudniona. Przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami jest ważny. Umożliwia cyrkulację tlenu pomiędzy nawietrznikami w oknach i pozostałych pomieszczeniach. Jeśli będziesz zamykał drzwi do danego pokoju na cały dzień, to powietrze może "stać w miejscu".
4. Nieotwieranie okien
Jeśli masz problem z wentylacją (co często zdarza się np. w okresie zimowym i w pomieszczeniach z wadliwą wentylacją), otwarcie okna przynajmniej raz na jakiś czas, zrobi wiele dobrego. Mimo że otwieranie okien w zimie brzmi pozornie absurdalnie, to w przypadku niesprawnie działającej wentylacji, wietrzenie jest konieczne. Duża dawka świeżego powietrza zastąpi wilgotną parę wodną.
5. Rozszczelnienie pakietu szybowego
Przyczyną parowania szyb wewnątrz pakietu jest najprawdopodobniej usterka. Para wodna dostaje się wtedy pomiędzy pakiety i się skrapla. Oznacza to, że okno straciło swoje właściwości termoizolacyjne i konieczna będzie naprawa albo wymiana na nowe.
6. Nieprawidłowe wentylacji grawitacyjnej
Warto sprawdzić wentylację grawitacyjną w domu. Jest ona najczęściej polecanym przez specjalistów typem występującym w mieszkaniach, ale do jej prawidłowego działania potrzeba nawiewników. To właśnie chłodne powietrze z nawiewników wypiera to cieplejsze. Wentylacja grawitacyjna może nie działać prawidłowo przy zbyt dużym natężeniu wilgoci np. podczas gotowania w kuchni.
7. Nieodpowiednia temperatura w domu
Jeśli temperatury w domu i na zewnątrz drastycznie się różnią, dochodzi do powstawania pary. Jest to zjawisko naturalne, a z prawami fizyki nie można nic zrobić. Pamiętaj jednak, że optymalna temperatura w domu to 18-21⁰C. Utrzymanie ciepła w tym przedziale nie tylko zwalczy parę wodną, ale również sprawi, że będziesz czuł się lepiej.