Patenty na plamy w mieszkaniu i na ubraniach
Plamy na ubraniach nie stanowią już dla nas większego problemu. Środki piorące oraz pralki radzą sobie z większością przypadków. Sprawnie usuwamy plamy z tłuszczu, jedzenia, czerwonego wina, a nawet krwi. Jednak istnieją takie zabrudzenia, które są bardzo oporne i stanowią ogromną kłopot nawet dla najlepszej pani domu. Nie ma jednak co spisywać ubrań na straty. Istnieją proste sposoby, by pożegnać najtrudniejsze plamy nie tylko z ubrań, ale także z tapicerki czy z dywanów. Jakie są najlepsze patenty na czyste tkaniny? Przekonajmy się.
Trudne plamy
O plamach najwięcej powiedzieć mogą młode mamy. Małe rączki odkrywających świat dzieci, co rusz sięgają po przedmioty, które mogą trwale zabrudzić ubrania. Najczęściej jednak powstają podczas jedzenia. Oczywiście, nie wolno zapominać o starszych dzieciach, które bawiąc się na zewnątrz, często wpadają do kałuży albo przewracają się na trawie. Nie załamujmy rąk nad trudną plamą. Wbrew pozorom możemy jej się łatwo pozbyć. Jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że pralka sobie z nią nie poradzi, warto namoczyć tkaninę na kilka godzin, namydlić ją albo polać odrobiną płynu do mycia naczyń (szczególnie tę tłustą) i wyprać. Zobaczysz, jakie to proste! A co zrobić z plamami cięższego kalibru? Tutaj zwykłe mydło może nie pomóc, ale istnieją proste sposoby, które sprawdzą się doskonale.
Atrament, flamastry, długopis
Często zachwycamy się pięknymi rysunkami, które wykonują nasze dzieci. Jeśli jednak ich radosna twórczość zostaje przeniesiona na ubrania, mamy kłopot. Zachowaj zimną krew i na początku postaraj się zetrzeć plamę ręcznikiem papierowym i namocz tkaninę w ciepłej wodzie. Jeśli to nie da oczekiwanego rezultatu, nie wpadaj w panikę. Polej zabrudzone miejsce kilkoma kroplami spirytusu salicylowego (możesz w zastępstwie użyć żelu antybakteryjnego do rąk, który ma w składzie alkohol), pozostaw na chwilę, po czym osusz. W wypadku niepowodzenia zastosuj ocet - polej nim plamę i wetrzyj w nią łyżeczkę mąki kukurydzianej. Całość wypłucz w wodzie i podziwiaj efekt. Ten sam sposób możesz zastosować w przypadku zabrudzeń po innych artykułach piśmienniczych.
Smar
Jedna z najgorszych plam, która wielu paniom śni się po nocach, to ta powstała w wyniku kontaktu ze smarem. Nieostrożna jazda na rowerze albo wizyta w warsztacie może skutkować uporczywym zabrudzeniem. Czy jesteśmy bezsilni? Otóż nie! Potraktuj plamę tłuszczem! Weź odrobinę smalcu lub masła i wetrzyj w tkaninę z plamą. Następnie odczekaj godzinę, zdrap lepką substancję, po czym wypierz tkaninę w posolonej wodzie (nie może być ciepła!) z dodatkiem łyżki amoniaku, bądź benzyny ekstrakcyjnej. Samą benzyną również możesz pozbyć się smaru, ale uważaj na jej działanie. Bezpośrednio pod plamę podłóż solidny kawałek ligniny, a zwilżonym benzyną wacikiem delikatnie przemywaj plamę. Masz pod ręką pastę BHP? Wetrzyj ją w zabrudzenie i pozostaw na nim na godzinę. Później wypierz jak zwykle w zimnej wodzie. Dobrym pomysłem jest też użycie solidnej porcji płynu do mycia naczyń.
Klej
Bezbarwny klej zamknięty w małej tubce może nas uratować z niejednej opresji: Spaja niemal wszystko, praktycznie i trwale. Działa szybko, ale, gdy się spieszymy, pojedyncza kropelka może kapnąć na tkaninę. Jeśli zastygła i zrobiła się twarda jak kamień, nie próbuj jej zeskrobywać. W ten sposób wyjątkowo łatwo można uszkodzić powierzchnię. Aby się pozbyć problemu, wystarczy nałożyć na plamę odrobinę zmywacza do paznokci (powinien mieć w składzie aceton), który szybko rozpuści substancję. Jeśli nie malujesz paznokci, nie załamuj rąk! Użyj kawałka margaryny, bądź oleju, którym należy posmarować plamę. Zostaw całość na jakiś czas, po czym wypierz ręcznie tkaninę z dodatkiem mydła.
Lakier do paznokci
Chcąc szałowo wyglądać, często sięgamy po lakier do paznokci. Chwila nieuwagi albo naglący termin wystarczy, aby dorobić się kolorowej plamy na tkaninach. Co wtedy zrobić? Użyj zmywacza! Jeśli akurat się skończył, możesz sięgnąć po rozpuszczalnik (wystarczy odrobina specyfiku na waciku kosmetycznym). Plama jest o tyle wdzięczna, że nie musi być spierana od razu. Czas działa na naszą korzyść, ponieważ po kilku godzinach możemy spróbować ją zdrapać. Jeśli to nie da rezultatu, spróbuj zalać plamę płynem do mycia naczyń i przecierać całość gąbką tak długo, aż plama zniknie.
Rdza
Rdza niszczy metal, ale jeśli przypadkowo się o nią otrzemy, to możemy zabrudzić nasze ubranie. Jak pozbyć się rdzy z tkanin? Zadanie jest zdecydowanie łatwiejsze, niż pozbycie się korozji z metalu! W naszym przypadku świetnie sprawdzą się kwasy. Plama zniknie bez śladu, jeśli na początek polejemy ją odrobiną octu, soku z cytryny albo amoniaku. Wystarczy przetrzeć zabrudzenie wacikiem nasączonym jednym z powyższych specyfików, zostawić całość na chwilę, by substancje zaczęły działać, po czym wyprać tkaninę jak zwykle. Świetnie działanie w takich przypadkach ma również woda utleniona albo spirytus salicylowy. Równie dobrze, możemy sięgnąć po napój typu cola. Pamiętaj, aby po zastosowaniu wymienionych preparatów wyprać tkaninę jeszcze raz w pralce.