Pelargonie i petunie: Czy mogą zakwitnąć powtórnie latem?
Pelargonie i petunie to rośliny ozdobne, które świetnie prezentują się na rabatach, balkonie czy tarasie. Jeśli obdarzysz je odpowiednią troską, to odwdzięczą się one bujnym kwitnieniem, nawet pod koniec lata! Ich popularność wynika z faktu, że są to rośliny nie tylko piękne, ale też nie przysparzają zbyt wielu kłopotów w uprawie. Czy pelargonie i petunie mogą jeszcze raz zakwitnąć latem? Na to pytanie odpowiadamy poniżej!
Spis treści:
Odpowiednie miejsce dla pelargonii i petunii
Podstawowym warunkiem do tego, aby pelargonie i petunie zakwitły powtórnie w lecie, jest zapewnienie im odpowiedniego stanowiska. Zarówno okazy trzymane na balkonie, jak i te uprawiane w ogrodzie, potrzebują sporej ilości słońca, dlatego najlepiej czują się po stronie południowej. Intensywne promienie słoneczne przyczynią się do pobudzenia wzrostu nowych pędów i obfitszego kwitnienia. Nie zaszkodzi im również mała dawka cienia, która jest dla petunii i pelargonii ważna, gdyż chroni je przed poparzeniami słonecznymi!
Jaka gleba dla pelargonii i petunii będzie najlepsza?
Zarówno w przypadku pelargonii, jak i petunii, najlepiej sprawdzi się ziemia do gatunków kwitnących. Dla obu roślin odpowiednia będzie gleba próchnicza, przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5). Dodatkowo pamiętaj o usuwaniu na bieżąco przekwitłych kwiatostanów, co pobudzi pelargonie i petunie do obfitego kwitnienia! Martwe kwiatostany mogą być tylko przyczyną rozwinięcia się chorób grzybowych czy żerowania szkodników.
Czym nawozić pelargonie i petunie?
Chociaż pelargonie i petunie są roślinami mało wymagającymi, także one potrzebują odpowiedniego nawożenia. Co najlepiej sprawdzi się w przypadku pelargonii i petunii, aby pobudzić ich kwitnienie? Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które zawierają naturalne składniki idealne dla tych roślin. Możesz też wykorzystać gnojówkę ze skrzypu polnego lub pokrzywy. Są to naturalne produkty, które w żaden sposób nie zaszkodzą twoim uprawom. Dostarczą im natomiast niezbędnych minerałów takich jak wapń, żelazo oraz magnez.
Jak często powtarzać naturalne nawożenie pelargonii oraz petunii? Szczególnie w okresie intensywnego kwitnienia zabieg ten wykonuj raz w tygodniu. Wystarczy, że kilogram liści pokrzywy lub skrzypu wymieszasz z 10 litrami wody, przykryjesz delikatnym płótnem i odstawiasz w suche miejsce. Pamiętaj, aby codziennie przemieszać nawóz, który będzie gotowy po dwóch tygodniach. Przed użyciem wymieszaj go z wodą w proporcji 1:10 i podlej rośliny.
Nawadnianie pelargonii i petunii
Kolejną kwestią jest podlewanie roślin w prawidłowych ilościach i odstępach czasowych. Zadbaj o to, aby pelargonie i petunie, szczególnie te w doniczkach, zawsze miały wilgotną ziemię. W czasie intensywnych upałów oba gatunki roślin potrzebują nawadniania rano i wieczorem. Kiedy natomiast pora jest deszczowa, te uprawiane na rabatach możesz podlewać rzadziej. Natomiast rośliny trzymane na balkonie czy tarasie, co dwa lub trzy dni. W innej porze pelargonie i petunie nawadniaj wtedy, kiedy warstwa podłoża delikatnie przyschnie.
Jaka doniczka dla pelargonii i petunii?
Pelargonie i petunie które uprawiane są w skrzynkach lub doniczkach, powinny mieć zapewnione otwory odpływowe. Ochronią one przed gromadzeniem się wilgoci, która może prowadzić do gnicia systemu korzeniowego oraz rozwoju chorób grzybowych. Na dnie warto też umieścić warstwę drenażową, której zadaniem jest spulchnienie ziemi. Możesz do tego wykorzystać drobne kamyczki lub keramzyt. Dodatkowo ziemię i materiał drenażowy wymieszaj z hydrożelem, który zapewni odpowiednią wilgoć i pochłnie zbyt duże ilości nagromadzonej wody.
Zobacz też: