Piwonie: Uprawa i pielęgnacja
Jeśli ktoś robi zestawienie roślin, które zachwycają swoim pięknym wyglądem, to na pewno muszą się na nim plasować piwonie. Istnieje kilkanaście gatunków, które latem wyróżniają się obfitym kwitnieniem i urozmaicają wygląd ogrodu. Uprawa piwonii nie jest łatwa, ale zawsze się opłaca, ponieważ roślina zaliczana jest do wyjątkowo odpornych, a tym samym długowiecznych.
Co trzeba wiedzieć o piwoniach?
Piwonie, znane również jako peonie, to rośliny z rodziny piwoniowatych. Pochodzą z Azji i tam też można często spotkać je w stanie dzikim. Swoim wyglądem zdobyła taką popularność, że chętnie jest sadzona jako roślina ozdobna w wielu krajach świata. Piwonie są bylinami, ale istnieją również gatunki zaliczane do krzewów - mogą osiągnąć imponującą wysokość przekraczającą dwa metry. Do piwonii przylgnęła opinia rośliny trudnej w uprawie. Niestety, wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ale warto podjąć próbę uprawy piwonii w ogrodzie i działce. Jeśli uda się sprostać jej wymogom, może w jednym miejscu bez problemu rosnąć nawet sto lat.
Gdzie należy sadzić piwonię?
Jeśli chcemy, aby piwonia rosła w naszym ogrodzie, warto dobrze zastanowić się nad miejscem, ponieważ pod tym względem jest niezwykle wymagająca. Oczywiście, jak większość gatunków kwitnących, preferuje stanowiska jasne i nasłonecznione. Poza tym preferuje gleby żyzne i luźne, bowiem potrzebuje wielu składników odżywczych z podłoża, aby wypuścić okazałe i intensywnie pachnące kwiaty o kolorze różowym, czerwonym lub białym. Z racji tego, że peonia nie toleruje zbyt dużej ilości wody, warto przemyśleć, czy jest możliwość umieszczenia rośliny na wzniesieniu. To zapobiegnie gromadzeniu się wokół korzeni wody.
Sadzenie piwonii krok po kroku
Najlepszy czas na sadzenie piwonii w ogrodzie przypada od drugiej połowy sierpnia do połowy września. W wypadku, kiedy zakupiło się sadzonkę z tzw. gołym korzeniem (pozbawiony bryły ziemi), można umieszczać ją wiosną (marzec - maj) lub późną jesienią. Zanim piwonie znajdzie się w gruncie, należy wykopać dół o 50 cm głębokości, a na jego dnie umieścić nawóz. Nie powinno się piwonii umieszczać zbyt głęboko, jednak piwonie powinny mieć nisko ulokowane pąki (zawiązują się jesienią i zimą) - około 4 cm nad ziemią.
Pielęgnacja
Pielęgnacja peonii nie jest skomplikowana, ale należy pamiętać o kilku zabiegach, które pozwalają jej rosnąć bez problemu. Przede wszystkim należy pilnować, aby zaraz po przesadzaniu, miała wilgotną ziemię, ale równocześnie niezbyt mokrą, ponieważ wtedy szybko gniją jej korzenie. Poza tym w okresie wegetacyjnym - a szczególnie podczas suszy, wymaga stałego podlewania. Wiosną zaś, aby pąki się mogły rozwinąć, piwonię należy zasilać nawozami naturalnymi, np. w płynie albo w granulacie.
Co zrobić po przekwitnięciu piwonii?
Piwonie muszą być podcinane, ale nie za często. Jeśli chcemy ją troszkę przerzedzić i pobudzić delikatnie do wzrostu, można formować ją co kilka lat w okolicach kwietnia. Należy wtedy przyciąć jedynie uschnięte pędy i liście, dzięki czemu odciążymy roślinę z przekwitłych kwiatostanów. Natomiast jesienią niezbędne jest, aby usuwać wszystkie martwe części rośliny, czyli suche łodygi, a także liście. Warto jednak pamiętać, że zbyt intensywne usuwanie części piwonii może spowodować, że latem wypuści mniej dekoracyjnych kwiatów.
Zapobiegaj suszy!
Piwonie są bardzo wrażliwe - zarówno na suszę, jak i nadmierną wilgoć. Dlatego warto zastosować sprytne triki, które ułatwią prawidłowy wzrost rośliny. Wsadzając młodą sadzonkę do gleby, warto dodać do niej keramzyt, co rozluźni trochę glebę i zapobiegnie zalewaniu korzeni. Poza tym latem i jesienią warto podłoże zaściółkować, czyli podsypać wierzchnią warstwę gleby np. korą. Taka izolacja będzie stanowić ochronę przed nadmierną utratą wilgoci.
Zobacz też: