Jakie nasiona roślin można wysiać w marcu?
Jeśli z utęsknieniem wypatrujesz wiosny, to możesz zacząć wysiewać pierwsze rośliny w domu. Proces nie jest skomplikowany, ale należy jednak trzymać się kilku podstawowych zasad, które pozwolą na uzyskanie pożądanych efektów. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak robić to w sposób poprawny oraz jakie rośliny warto zasiać już w marcu.
Spis treści:
Te nasiona roślin zasiej w marcu
Marzec jest porą wysiewu wielu roślin ozdobnych. Jeśli planujesz pierwsze prace ogrodowe, to zacznij już teraz. Obecność roślin sprawi, że wiosnę poczujesz o wiele szybciej. W marcu możesz wysiać nasiona następujących roślin: bratków, werben, petunii, niezapominajek czy lwiej paszczy.
Jak siać rośliny na balkon i do ogrodu?
Na początku zaopatrz się w odpowiednie pojemniki, np. po lodach. Bardzo ważne jest, aby każdy gatunek roślin miał osobny pojemnik. Z czego to wynika? Ponieważ różnią się od siebie zarówno okresem wzrostu, jak i zapotrzebowaniem na wodę. Aby ułatwić sobie zadanie, każdy z pojemników podpisz markerem. Pamiętaj o zrobieniu otworów odpływowych, np. za pomocą rozgrzanego gwoździa.
Ziemia musi być lekka, aby roślina mogła swobodnie się rozwijać i zakiełkować. W sklepie ogrodniczym dostępne są gotowe podłoża przeznaczone do siewu. Możesz je również przygotować samodzielnie. Wystarczy, że wymieszasz zwykłą ziemię z piaskiem oraz torfem (proporcje 2:1:1).
Kolejny krok to wysiew. Zacznij od zwilżenia podłoża, a następnie rozsyp na nim nasiona. Drobne nie wymagają przysypywania ziemią, natomiast te większe przykryj cienką warstwą ziemi (około 3 mm). Do butelki ze spryskiwaczem nalej letnią wodę i podlej delikatnie nasiona. Pojemnik przykryj szczelnie folią spożywczą i zrób w niej kilka dziurek, aby zapewnić wymianę gazową. Dzięki temu stworzysz roślinom prawidłowe warunki do wzrostu. Na etykiecie z nasionami znajdziesz informacje o wymaganiach rośliny względem stanowiska. Optymalne miejsce to takie z dostępem do słońca oraz odpowiednią temperaturą (20-22 stopni Celsjusza). Domowy parapet będzie idealnym rozwiązaniem.
Jak dbać o nasiona roślin podczas ich kiełkowania?
Pamiętaj o troskliwej opiece roślin w procesie ich kiełkowania. Codziennie spryskuj je wodą w temperaturze pokojowej. Jeśli na ściankach pojemnika pojawi się rosa, to zdejmij folię na dwie godziny. Kiedy zobaczysz pierwsze listki, usuń folię, ponieważ to ułatwi zraszanie kiełków. Kiedy wiadomo, że rośliny są już gotowe do rozsadzania na balkonie lub w przydomowym ogródku? Wszystko uzależnione jest od rodzaju rośliny i jej wymagań. Przyjmuje się, że najlepszym czasem na posadzenie roślin to druga połowa maja. Jeśli twoje rośliny wypuszczają pierwsze pędy, a pogoda za oknem dopisuje, to czas na posadzenie rozsad. Jakie rośliny zasiać już w marcu? Jakie stanowisko jest dla nich odpowiednie?
Bratki
Idealnym stanowiskiem dla bratków będzie miejsce w lekkim półcieniu. Nie lubią ostrego i pełnego słońca. Chroń je przed silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu. Kwiaty są bardzo delikatne, a przelanie bratków może spowodować, że zgniją. Rośliny te najlepiej poczują się na balkonie lub tarasie z zadaszeniem.
Werbena
Werbena wymaga próchniczej, żyznej ziemi, która jest dobrze przepuszczalna. Potrzebuje jasnego stanowiska z dostępem do dużej ilości światła. Podlewaj ją regularnie i pamiętaj o tym, że rośliny te nie tolerują suszy oraz przeciągów i mrozów. Zaleca się podlewanie werbeny nawozem płynnym z magnezem raz w tygodniu.
Petunie
Petunie wymagają doniczki z otworami odpływowymi. Są to rośliny, które świetnie odnajdą się zarówno na balkonie, jak i w ogrodzie. Wymagają one żyznej i próchniczej ziemi oraz lekko nasłonecznionego stanowiska. Sadzonki należy rozsadzić w odległości od 15 do 30 centymetrów.
Niezapominajka
Jest to roślina, która nie ma wygórowanych wymagań. Do idealnego wzrostu wystarczy jej wilgotne i zacienione miejsce. Niezapominajce nie sprzyja duża ilość słońca i preferuje ziemię żyzną, bogatą w próchnicę.
Lwie paszcze
Kiedy z nasion wykiełkują pierwsze liście, to czas, aby przepikować je do doniczek torfowych. Rośliny te najlepiej będą czuły się na rabatach, ale na balkonie też będą pięknie kwitnąć. Lwie paszcze do prawidłowego wzrostu potrzebują żyznej i przepuszczalnej gleby, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Stanowisko powinno być słoneczne, a podlewanie umiarkowane. Pamiętaj o podcinaniu pędów z zawiązanymi nasionami.
Zobacz także: