Po ziemiórkach w doniczce nie będzie śladu. Plagę szkodników opanujesz w dwa tygodnie

Wokół roślin doniczkowych zaczęły krążyć czarne muszki? To prawdopodobnie ziemiórki, których obecność zapowiada spore kłopoty. Jeśli nie zareagujemy od razu, szkodniki doprowadzą kolekcję domowych kwiatów do ruiny. Nie musisz jednak decydować się na chemiczne opryski, których wykonanie we wnętrzu mieszkania byłoby kłopotliwe. Pachnący napar skutecznie upora się z plagą ziemiórek.

Poznaj podstawowe zasady, które pozwolą zwalczyć ziemiórki. Nie tylko lep zda egzamin
Poznaj podstawowe zasady, które pozwolą zwalczyć ziemiórki. Nie tylko lep zda egzamin123RF/PICSEL

Niewielkie ziemiórki to duży problem

Jak rozpoznać ziemiórki? Najłatwiej jest zauważyć dorosłe osobniki, które przyjmują formę małych, ciemnych muszek, nieco podobnych do owocówek. Gromadzą się jednak nie w kuchni, a w pobliżu roślin doniczkowych. Ich cykl życia nie jest długi, bo trwa około tygodnia, ale w tym czasie dorosłe ziemiórki są w stanie złożyć nawet 300 jaj. Ich zdolność przemieszczania się doprowadza nie tylko do możliwości zaatakowania całej kolekcji roślin doniczkowych, ale też ułatwia przenoszenie chorobotwórczych grzybów.

Ziemiórki są zagrożeniem nie tylko dla kwiatów domowych, ale też dla okazów na balkonie czy tarasie
Ziemiórki są zagrożeniem nie tylko dla kwiatów domowych, ale też dla okazów na balkonie czy tarasie123RF/PICSEL

Objawy żerowania ziemiórek

Równie groźne są larwy ziemiórek, których z kolei zapewne nie dostrzeżesz. Osiągają długość około siedmiu milimetrów, a większość ciała jest przezroczysta. W tym stadium przez dwa tygodnie żerują w doniczkach, odżywiając się roślinnymi korzeniami. Po czym poznać, że kwiaty zostały zaatakowane przez ziemiórki? Główne objawy to:

  • zahamowanie wzrostu roślin,
  • nagłe więdnięcie,
  • żółknięcie liści.

Osłabiona roślina staje się bardziej podatna na choroby. Bez naszej interwencji z czasem obumrze i nie będzie nadawać się do odratowania.

Stosuj ten napar przez dwa tygodnie. Ziemiórki wezmą nogi za pas

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że naturalne środki ochrony roślin mamy pod ręką. Zamiast w panice biec do sklepu ogrodniczego, przejrzyj swoje kuchenne zapasy. Wśród domowych sposobów świetnie sprawdza się rumianek na ziemiórki. Aromatyczny napar, który na ludzi działa kojąco, dla szkodników jest nie do zniesienia. Jak go stosować?

Konieczne jest przygotowanie mocnego naparu. 8-10 saszetek z suszonym rumiankiem zalej ½ litra wrzątku. Odstaw pod przykryciem. Gdy nabierze mocy i ostygnie, użyj do podlewania roślin. Rumianek na ziemiórki stosuj dwa-trzy razy w tygodniu w czasie dwóch tygodni. Po intruzach nie będzie śladu.

"Zrób to sam": Doniczka z klamerekIPLA
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas